Još jedna zemlja saveznica SAD odlučila je da ne propusti kineske investicije i pridružila se AIIB, koji pokreće Kina

Južna Koreja će se pridružiti Azijskoj banci za investicije u infrastrukturu (AIIB) i time će biti još jedna zemlja saveznica Sjedinjenih Država koja se oglušuje o pozive Vašingtona na oprez kada je reč o ulasku u instituciju koju predvodi Kina.

„AIIB se osniva sa vizijom podsticanja regionalnog privrednog rasta i jačanja finansijske i ekonomske saradnje“, navelo je Ministarstvo finansija Južne Koreje u četvrtak uveče.

„Odluka Južne Koreje da pristupi banci mogla bi da otvori vrata korejskim kompanijama sa znatnim iskustvom u širokom spektru projekata, poput onih u sektorima građevinarstva, telekomunikacija i saobraćaja.“

Uveliko očekivano saopštenje usledilo je nakon odluka o ulasku u AIIB Velike Britanije, Francuske, Nemačke i Italije ranije ovog meseca. Zvaničnici SAD su u neformalnim kontaktima podsticali ključne saveznike da ne ulaze u novu banku, bar dok Peking ne otkloni razloge za zabrinutost u pogledu standarda upravljanja. U Vašingtonu se javlja podozrenje zbog osnivanja AIIB, koja bi mogla da ugrozi uticaj Svetske banke (WB), čije je sedište u SAD.

Međutim, pristupanje Seula toj banci zapravo je odraz ključnog karaktera veze sa susednom Kinom, u koju je otišla četvrtina južnokorejskog izvoza prošle godine, u odnosu na 12 odsto ostvarenih sa SAD. Ovo ekonomsko oslanjanje na Kinu komplikuje odnose Seula sa Vašingtonom, na čiju se vojnu moć oslanja još od podele Korejskog poluostrva 1945. godine.

Čoi Hinam (Choi Hee-nam), šef Biroa za međunarodne finansije u Ministarstvu finansija, rekao je novinarima u petak da će time što postaje jedan od osnivača ove banke Južna Koreja imati veću slobodu da odlučuje o učešću u osnivačkom kapitalu banke, o čemu će se pregovarati u narednih nekoliko nedelja.

Seul je izvršio pritisak na Kinu da unapredi postupak donošenja odluka na nivou upravnog odbora banke i Peking je pokazao spremnost da to i učini, rekao je Čoi. Vol strit džornal (Wall Street Journal) objavio je prošle nedelje da je Kina pristala da se odrekne svog prava veta u AIIB kako bi privukla što više članica.

Vlada Južne Koreje planira da potpiše ugovor o pristupanju AIIB u junu i da dobije pristanak parlamenta na taj potez do kraja ove godine.

Čoi Bjungil (Choi Byung-il), profesor na univerzitetu za žene Eva (Ehwa Women‘s University), rekao je da je Seul u početku bio pod uticajem američkog protivljenja pridruživanju AIIB, ali se „situacija zaista promenila (12. marta) kada je Britanija odlučila da se pridruži“.

„Od tada je korejska vlada postala zaista naklonjena toj ideji“, kaže Bjungil.

Južna Koreja će biti treća najveća ekonomija u regionu koja će se prijaviti za članstvo u AIIB posle Kine i Indije. Pažnja će sada biti usmerena na Australiju, od koje se očekuje da uskoro objavi da namerava da postane članica AIIB. „Uopšte ne sumnjam da ćemo napraviti korak ka pristupu“, rekao je Endru Rob (Andrew Robb), australijski ministar trgovine i investicija, za FT prošle nedelje.

Japan, druga najveća ekonomija u Aziji, nastoji da popravi odnose sa Kinom, ali se ne očekuje da će se pridružiti AIIB u skorije vreme. Međutim, kako je osnivanje nove finansijske institucije dobilo na tempu od prošle nedelje, ministar finansija Taro Aso (Taro Aso) izjavio je da bi Japan „mogao da razmotri učešće u pregovorima o ulasku u banku“ ako se reše problemi upravljanja njom, dok su se drugi japanski zvaničnici ubrzo potrudili da umanje značaj te izjave.
aiib-obama-svetska-banka.jpg
Foto: AP


Simon Mundy - Seul