Pionir 3D štampe, još jedna startap kompanija iz Silicijumske doline, dobila je mogućnost da komercijalizuje proizvodnju predmeta od tečne smole

Tehnika 3D štampe koja bi mogla biti i do 100 puta brža od trenutno dostupnih tehnologija dobila je finansijsku podršku američke softverske kompanije „Autodesk“ (Autodesk) listirane na berzi, što bi moglo ubrzati njenu komercijalizaciju.

Kompanija je u četvrtak objavila da će uložiti 10 miliona dolara u „Karbon 3D“ (Carbon3D), startap kompaniju iz Silicijumske doline, koja uvodi novu proizvodnu tehniku koja izvlači trodimenzionalne predmete iz rezervoara tečne smole.

Ova tehnologija, poznata kao „kontinuirana proizvodnja pomoću tečnog interfejsa“ (continuous liquid interface production-Clip), mogla bi da doprinese bržem prihvatanju 3D štampe u proizvodnoj industriji jer bi znatno ubrzala proces pravljenja složenih predmeta i proizvodila kvalitetnije delove.

Ovo ulaganje je deo investicionog fonda pod nazivom Spark (Spark Investment Fund), koji je „Autodesk“ pokrenuo prošlog oktobra želeći da uloži do 100 miliona dolara u startap kompanije koje se bave 3D štampom. „Karbon 3D“ je prva firma u koju je „Autodesk“ odlučio da uloži svoja sredstva, za koja je inače konkurisalo više od 600 kompanija.

„Sektor 3D štampe mora da ispuni svoje obećanje da će pokrenuti sledeću industrijsku revoluciju i fond nam omogućava da prepoznamo i podržimo nove tehnologije i timove koji će suštinski promeniti način na koji se proizvodi prave“, izjavio je generalni direktor „Autodeska“ Karl Bas (Carl Bass).

Iako 3D štampa, ili aditivna proizvodnja, postoji još od osamdesetih, tek u poslednjih nekoliko godina unapređenja ove tehnologije dovela su do njene veće uloge i u industriji i na potrošačkim tržištima. Veliki broj kompanija, među kojima „Boing“ (Boeing), „Dženeral elektrik“ (General Electric) i „Simens“ (Siemens), već koristi metode 3D štampe za izradu finalnih proizvoda.

Što se tiče 3D štampe, globalno tržište proizvoda i usluga uvećalo se za 35,2 odsto od 2013. godine na 4,1 milijardi dolara 2014, navodi se u izveštaju koji je ove nedelje objavila konsultantska firma u oblasti 3D štampe „Volers asosijets“ (Wohlers Associates).

Međutim, neka od ograničenja za širu primenu ove tehnologije su vreme koje je potrebno da bi se nešto odštampalo, cena mašina i kvalitet materijala.

U kompaniji „Karbon 3D“, koju finansijski podržavaju tehnološke investicione grupacije „Sekvoja kepital“ (Sequoia Capital) i „Silver lejk kraftverk“ (Silver Lake Kraftwerk), tvrde da njihova tehnologija može da štampa predmete u vremenskom roku koji se meri minutima, u poređenju sa satima koju su potrebni za običnu 3D štampu.

Umesto da štampa predmete sloj po sloj, kao što je slučaj sa 3D štampom, tehnologija kompanije „Karbon 3D“ radi po principu korišćenja svetlosti i kiseonika da bi napravila predmete koji izgledaju kao da izranjaju iz rezervoara smole. Različiti oblici mogu se dobiti interakcijom svetlosti, koja učvršćuje smolu, i kiseonika, koji sprečava njeno zgrušavanje.

Džozef Desimon (Joseph DeSimone), generalni direktor i jedan od osnivača kompanije Karbon 3D“, rekao je: „Radeći na samoj granici hardvera, softvera i molekularne nauke, cilj nam je da se suštinski pozabavimo preprekama koje su sprečavale da 3D štampa postane proizvodni proces.“ Ova grupacija planira da predstavi svoj prvi 3D štampač i paletu materijala sledeće godine.

Startap kompaniju „Karbon 3D“ osnovali su istraživači s Univerziteta Severne Karoline (University of North Carolina) i Državnog univerziteta Severne Karoline (North Carolina State University) 2013. godine, a dosad je uspela da prikupi više od 41 milion dolara za finansiranje.

Tanya Powley - London






Iz američke kompanije poručuju da njihova tehnologija može da štampa predmete za nekoliko minuta, u poređenju sa satima potrebnim za običnu 3D štampu