Šta to krije Soni pikčers?
Internet sajt Vikiliks (WikiLeaks) objavio je ogromnu, pretraživu bazu mejlova i dokumenata ukradenih prilikom hakerskog napada na „Soni pikčers entertejnment“ (Sony Pictures Entertainment) u novembru, koji su navodno izvršili severnokorejski hakeri, navodeći da ta arhiva pruža „neuobičajeni uvid“ u unutrašnje funkcionisanje „jedne velike i tajnovite međunarodne korporacije“.
Još veća dostupnost materijala koji je doneo veliku sramotu „Sonijevom“ (Sony) ogranku unutar industrije koja se umnogome oslanja na jake lične veze dodatni je udarac za ovaj filmski studio, za koji se činilo da se oporavlja od hakerskog napada.
Ovi dokumenti bili su dostupni na internetu od trenutka kad su ih hakeri objavili, ali bilo ih je teško pronaći sve dok ih Vikiliks nije prikupio i organizovao.
Hakerski napad, koji je paralisao sisteme ovog studija, izazvao je negodovanje na međunarodnom nivou i brz odgovor Sjedinjenih Država, koje su uvele nove sankcije severnokorejskim agencijama i zvaničnicima koji se dovode u vezu sa obaveštajnim službama i trgovinom oružjem u ovoj zemlji.
Džulijan Ansanž (Julian Assange), glavni i odgovorni urednik Vikiliksa, izjavio je da je ova baza podataka „dovoljno značajna da bi je trebalo objaviti“ i da „predstavlja srž jednog geopolitičkog konflikta. Ona bi trebalo da bude dostupna javnosti. Vikiliks će se potruditi da to tako i ostane“.
Međutim, ubrzo nakon objavljivanja arhive, koja se može pretraživati onlajn, usledila je osuda „Soni pikčers entertejnmenta“. „Sajber-napad na ‚Soni pikčers‘ je zlonamerni, kriminalni čin“, rečeno je. „Hakeri su pokušali da rasturanjem ukradenih podataka naude ‚Soni pikčersu‘ i njegovim zaposlenima, a sad im, nažalost, Vikiliks pomaže u tome.“
„Oštro se suprotstavljamo tvrdnji Vikiliksa da ovaj materijal treba da bude dostupan javnosti“, dodaje se u saopštenju i najavljuje nastavak borbe za bezbednost, sigurnost i privatnost kompanije i više od 6.000 zaposlenih.
Vikiliks ukazuje na „povezanost i usaglašene interese“ „Soni pikčersa“ i američke Demokratske stranke, skrećući pažnju na večeru na ostrvu Martas vinjard (Martha‘s Vineyards) kojoj su prisustvovali generalni direktor „Soni pikčersa“ Majkl Linton (Michel Lynton) i predsednik Barak Obama.
Takođe se ističe da je Linton član upravnog saveta „Rend korporejšena“ (Rand Corporation), centra koji je, kako se navodi, specijalizovan za „istraživanje i razvoj američkog vojnog i obaveštajnog sektora“.
Vikiliks u svojoj izjavi ne pojašnjava kako je došao do ovih podataka i da li je bio u direktnom kontaktu s hakerima. Međutim, objavljivanje ove arhive dolazi u trenutku kad su se dnevne aktivnosti i funkcionisanje „Soni pikčersa“ konačno vratili u normalu nakon nekoliko meseci.
„Soni“, matična kompanija „Soni pikčers entertejmenta“ sa sedištem u Tokiju, iskoristila je ovaj hakerski napad da reorganizuje svoj ogranak koji se bavi proizvodnjom zabavnih sadržaja.
Hakeri su obrisali podatke, obelodanili mejlove i objavili lične informacije o zaposlenima.
Oni su, takođe, pretili „Soni pikčersu“ povodom distribucije filma „Intervju“ (The Interview) aludirajući u jednoj poruci na terorističke napade koji su se dogodili 11. septembra 2001. godine. „Soni pikčers“ je potom otkazao premijeru ovog filma, koji je kasnije ipak prikazivan u pojedinim bioskopima i preko digitalnih servisa, uključujući Gugl (Google) i Netfliks (Netflix).
Matthew Garrahan - Njujork
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana