Dubai i AFC praviće struju iz ćelija na bazi vodonika
„Dubai karbon“ (Dubai Carbon), vladina inicijativa koja promoviše upotrebu zelene energije, i AFC analiziraće mogućnosti da se u Dubaiju do 2020. godine izgradi sistem ćelija, kapaciteta 300 MW, koje kao gorivo koriste vodonik, za predviđeni iznos od milijardu dolara.
Pobornici gorivih ćelija vodonika tvrde da su one mnogo bolje po životnu sredinu od uglja ili nafte, te ova tehnologija postaje sve popularnija u automobilskoj industriji.
Međutim, upotreba ovih ćelija za generisanje velikih količina električne energije, umesto konvencionalnih izvora energije poput nafte i uglja, često se smatra preskupom.
Nekoliko komunalnih preduzeća u SAD rade na uvođenju ove tehnologije, ali ni približno u onom obimu koji razmatra Dubai.
Ovaj ugovor u ranoj fazi između „Dubai karbona“ i AFC za proizvodnju dovoljne količine električne energije, kojom bi se zadovoljile potrebe 200.000 domaćinstava, deo je nastojanja ovog emirata da diverzifikuje svoje izvore energije, jer ovaj brzorastući grad teži da konsoliduje svoj infrastrukturni razvoj.
AFC se nada da će tehnologija gorivih ćelija zaživeti na dve lokacije u naredna tri meseca, kao i na još nekoliko drugih do kraja godine.
Neke od lokacija koje se razmatraju uključuju Dubai ekspo 2020, čija je izgradnja počela ovog meseca, glomazni kompleks međunarodnog aerodroma „Al Maktum“ (Al Maktoum) i veštačka ostrva nadomak obale Emirata koja je izgradila građevinska kompanija „Nakhil“ (Nakheel).
„Dubai karbon“ i AFC zajednički će procenjivati troškovne implikacije i definisati načine prikupljanja kapitala za gorive ćelije prodajom akcija i dužničkih hartija od vrednosti, u saradnji sa zelenim fondovima sa sedištem u Dubaiju.
„Potrebno je da definišemo projekte koji će diktirati načine finansiranja, ali tu je i izvestan broj privatnih i javnih entiteta koji razmatraju učešće u finansiranju“, kaže Adam Bond (Adam Bond), izvršni direktor AFC. „Vodimo pregovore s njima i oni će biti završeni u narednim mesecima.“
Dubai i Abu Dabi (Abu Dhabi), glavni grad Ujedinjenih Arapskih Emirata, pioniri su u istraživanju primene obnovljive energije među zemljama Persijskog zaliva koje su zavisne od ugljovodonika.
Ove godine Dubai je odlučio da proširi drugu fazu svog solarnog parka sa 100 MW na 200 MW. Završetak radova očekuje se 2017. godine u izvođenju konzorcijuma iz Saudijske Arabije, nakon pobede na tenderu s jednom od dosad najnižih ponuda za jedan fotonaponski projekat.
Cilj je da ovaj park, čija je prva faza od 13 MW pokrenuta prošle godine, dostigne snagu od 1.000 MW do 2030, kada bi Dubai bar pet odsto svojih energetskih potreba trebalo da zadovoljava iz obnovljivih izvora.
Međutim, Emirati su i dalje jedna od zemalja s najvećom upotrebom ugljenika na svetu i potrebno je vreme da se razvije kultura uštede energije.
Razgranata privreda Dubaija snažno se oporavlja nakon svetske finansijske krize, ali ovaj emirat i dalje je opterećen velikim dugovima i suočava se sa izazovima u finansiranju kapitalnih rashoda.
Pregovara se o tome da se vodonik dobavlja od akcionara „Dubai karbona“, uključujući naftnu kompaniju ovog emirata.
Planira se da će partnerstvo između „Dubai karbona“ i AFC ostvarivati zaradu i od energije iz gorivih ćelija i od prodaje sekundarnih produkata vode. „To ovde privlači mnogo pažnje“, kaže Bond.
Simeon Kerr - Dubai
"UVEREN SAM DA ĆETE I UBUDUĆE USPEŠNO IZVRŠAVATI NAMENSKE ZADATKE" Predsednik Vučić čestitao Dan Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane