Privrednici slave, ali traže jasan stav o EU
U petak ujutru, dok su se uzdasi olakšanja zbog objavljenih izbornih rezultata još otimali privrednicima, već su se čuli zahtevi za smelijim potezima u cilju promene strukture ekonomije i suočavanja sa spornim pitanjem članstva Ujedinjenog Kraljevstva u Evropskoj uniji.
„Dobili smo mogućnost da imamo vladu koja je u stanju da donosi smele odluke i posveti se onome što je neophodno uraditi“, izjavio je Džon Longvort (John Longworth), generalni direktor Britanskih privrednih komora (British Chambers of Commerce). „I ona neće imati nikakve izgovore.“
„Videli ste šta se desilo na tržištima - ovakav rezultat je očigledno dobrodošao“, izjavio je Džon Kridland (John Cridland), generalni direktor Konfederacije Britanske industrije (CBI), koji je ipak upozorio novu vladu da izbegava „ishitrena rešenja“ za pitanja kao što je devolucija (prenos nadležnosti).
„Sada možemo da se posvetimo ambicioznijim planovima za smanjenje deficita, s fokusom na krupne korake, kao što je ulaganje u infrastrukturu.“
Longvort je rekao da bi referendum o članstvu UK u Evropskoj uniji trebalo da bude održan što pre.
Teri Skjoler (Terry Scuoler), izvršni direktor organizacije proizvođača EEF, upozorio je na moguće negativne posledice daljeg oklevanja.
„Već na početku mandata Dejvid Kameron bi trebalo da zajedno sa svojom novom vladom jasno stavi do znanja šta bi donela pobeda na referendumu.“
Kridland je izjavio da premijer ima EU strategiju, iza koje poslovni svet „može da stane“.
„Ali mi moramo da sprovedemo prave reforme i postaramo se da se one dosledno primenjuju pre održavanja referenduma“, rekao je.
Skjoler je mišljenja da bi izlazak Britanije iz EU bio „izuzetno štetan“ za industriju i da bi tesna većina učinila vladu ranjivijom.
„Tridesetak zagriženih evroskeptika bi onda moglo da ucenjuje ovu vladu“, objasnio je.
Sajmon Voker (Simon Walker), generalni direktor organizacije Institut direktora (Institute of Directors), naveo je: „Naši članovi podržavaju princip referenduma, ali žele da ostanu u reformisanoj Evropi i onda budu svedoci pobede na takvom referendumu.
Majk Čeri (Mike Cherry), direktor zadužen za politiku u Federaciji malih preduzeća (Federation of Small Businesses), naveo je da su važna pitanja za članove ove organizacije zakasnela plaćanja snabdevačima, reforma poreskih stopa za nepokretnosti koje se koriste u komercijalne svrhe i pristup širokopojasnom internetu.
Očekuje se da će Dauning strit uložiti dodatne napore da usaglasi stav poslovnog sektora o pitanju Evrope iako su se razni lobisti utrkivali da reaguju na neočekivano jasan izborni rezultat u petak.
Ser Rodžer Kar (Sir Roger Carr), čelnik kompanije „Bi-Ej-I sistems“ (BAE Systems), koji podržava proevropsku koaliciju istaknutih poslovnih ljudi „Biznis za novu Evropu“ (Business for New Europe), naveo je da je UK obezbedila „probiznis“ vladu, ali „da je sada na poslovnom sektoru da izrazi mišljenje i osigura poziciju zemlje u unapređenoj Evropi“.
Metju Eliot (Matthew Elliott), predvodnik kampanje „Biznis za Britaniju“ (Business for Britain), koja se snažno zalaže za pregovore o novim odnosima sa Briselom, izjavio je da je referendum o članstvu u EU sada „dobrodošla izvesnost“.
Alen Helsl (Alan Halsall), direktor kompanije „Silver kros“, koja proizvodi dečja kolica (Silver Cross), klicao je od radosti.
„Ovo je apsolutno sjajno, apsolutno divno“, rekao je. „Konačno će, nadam se, doći kraj ovom neutemeljenom zastrašivanju u pogledu izlaska Britanije iz EU.“
Sarah Gordon
Business Editor
SAMO MIRNO, POBEDIĆE SRBIJA, KAO I UVEK! Predsednik Vučić o naslovnoj strani "Danasa": Propadaju im besmisleni protesti, lagaće sve više