Naslednik južnokorejske kompanije preuzeo je od svog bolesnog oca vođenje dve fondacije, kao i investicione instrumente, što se posmatra kao još jedan stepenik više ka nasleđivanju funkcija

Li Dže Jong (Lee Jae-yong), naslednik grupacije „Samsung“ (Samsung), preuzeo je od svog bolesnog oca vodeće pozicije u dva dobrotvorna tela, kao i investicione instrumente, što predstavlja najnoviji korak ka smeni na čelu ovog južnokorejskog konglomerata.

Li Kun Hi (Lee Kun-hee), sedamdesettrogodišnji predsednik „Samsunga“, ostao je prikovan za krevet i u polusvesnom stanju nakon što je doživeo srčani udar u maju prošle godine, kažu zvaničnici kompanije.

Iz „Samsunga“ su u petak najavili da će četrdesetšestogodišnji Li Dže Jong preuzeti predsedavanje u „Samsungovim“ fondovima za socijalnu politiku (Samsung Life Public Welfare Foundation) i kulturu (Samsung Foundation of Culture), a to su prve pozicije na kojima će sin zameniti oca.

Ovi fondovi su značajan deo kompleksne akcionarske strukture, koja objedinjuje 74 kompanije u okviru grupacije „Samsung“ i garantuje da će kontrola ostati u rukama ove porodice. U njihovom vlasništvu je 6,9 odsto udela u „Samsungovoj“ kompaniji za životno osiguranje (Samsung Life Insurance), koja na konto toga ima vlasništvo od 7,6 odsto u vodećoj kompaniji ove grupacije „Samsung elektroniksu“ (Samsung Electronics).

Jongovo preuzimanje ovih funkcija dodatno će podstaći nagađanja o trenutku u kojem će doći do formalne smene na vodećim pozicijama u grupaciji usled odsustva bilo kakvih naznaka da bi se njegov otac mogao vratiti na dužnost.

Ključna funkcija, mada bez velikih ovlašćenja, jeste pozicija predsednika „Samsung elektroniksa“, koja je dodeljena Li Kun Hiju bez prethodnog glasanja na nivou odbora 2010. godine, kada se nakon dve godine vratio u kompaniju, dobivši pomilovanje od predsednika u slučaju u kojem je proglašen krivim za utaju poreza.

Iako nije postao član odbora kompanije, većina analitičara smatra da je stariji Li imao jak uticaj u „Samsungu“ preko centralizovane grupe za strategiju poslovanja, čije finansiranje pokrivaju podružnice ove grupacije.

Ukoliko Li Dže Jong nasledi i ovu najvišu funkciju, kako se i očekuje, investitori verovatno neće „burno reagovati na bilo koji način“, kaže Šon Kokran (Shaun Cochran), direktor korejskog odseka za istraživanje kompanije „Credit Lyonnais Securities Asia“.

Iako je još uvek na poziciji zamenika direktora, Li Dže Jong je već preuzeo mnoge javne funkcije predsednika, uključujući i dočekivanje gostiju poput kineskog predsednika Si Đinpinga (Xi Jinping). Većina biznismena u Seulu smatra da je on takođe preuzeo odgovornost za ključne strateške odluke, koje je pre toga donosio njegov otac.

Međutim, iako je trenutak u kojem će preuzeti ovo zvanje od manjeg značaja, pitanje dugoročnog rukovodstva je presudno za akcionare, koji pokušavaju da procene izglede za rast „Samsung elektroniksa“ nakon što je pad prodaje pametnih telefona smanjio operativni profit za 32 odsto prošle godine.

Izvori iz kompanije kažu da su nadležnosti Li Dže Jonga u „Samsung elektroniksu“ stalno rasle tokom više od dve decenije i da je on delimično zaslužan za uspeh koji je poslednjih godina zabeležio „Samsungov“ sektor za pametne telefone.

Ali pojedini investitori smatraju da se on još uvek nije dokazao jer nikad nije bio zvanično na čelu neke veće poslovne jedinice. Takođe je kontroverzan način na koji je Li Dže Jong došao do udela koji će mu omogućiti kontrolu nad ovom grupacijom.

Li je stekao veliki udeo u podružnicama „Samsung SDS“ i „Samsung everlend“ (Samsung Everland) nakon kupovine konvertibilnih obveznica po cenama daleko nižim od objektivnih, navodi se u naknadnim odlukama suda. Obe kompanije su prošle godine izašle na berzu, što mnogi analitičari smatraju potezom koji je deo procesa nasleđivanja funkcija, iako su iz ovih kompanija rekli da su one emitovale akcije iz internih strateških razloga.

Simon Mundy - Seul