Bernanke: Kongres je kriv za stvaranje AIIB
Peking je bio primoran na to da oformi Azijsku infrastrukturnu investicionu banku (AIIB) zbog odbijanja američkih zakonodavaca da Kini daju veća ovlašćenja u postojećim multilateralnim institucijama, rekao je Ben Bernanke.
„Američki kongres je u velikoj meri kriv za sve što se dešava“, izjavio je nekadašnji predsednik Saveznih rezervi SAD u Hongkongu prošle nedelje.
Američko zakonodavno telo blokiralo je sporazum Međunarodnog monetarnog fonda iz 2010. godine po kojem bi šest odsto kvota i glasačkih prava bilo preusmereno na privrede u usponu, za koji Bernanke smatra da bi „bolje odražavao sve značajniju ulogu Kine“ i drugih zemalja.
„Američki kongres to nije odobrio. Trebalo je, ali nije“, rekao je Bernanke.
„Jasno mi je zašto su druge zemlje rekle: ‚Hajde da pokupimo svoje prnje i idemo kući‘.“
AIIB, čiji je osnivački kapital oko 100 milijardi dolara, sad ima 57 članica, uključujući najmoćnije ekonomije Evrope.
Bernankeova primedba slična je onima koje su uputili drugi američki zvaničnici, a koji tvrde da je Vašington na pogrešan način odgovorio na ambiciju Kine da igra važniju ulogu u globalnoj ekonomiji.
Lorens Samers (Lawrence Summers), bivši američki sekretar za finansije, nedavno je napisao da bi američko ignorisanje AIIB moglo biti zapamćeno kao trenutak kad su SAD „izgubile ulogu pokrovitelja emisije globalnog ekonomskog sistema“.
Bernanke je izjavio da su ovakve izjave „pomalo prejake“, ali se složio sa tim da je „šteta“ što je Kina osetila potrebu da nastavi odvojenim putem. „Bilo bi bolje kad bismo imali globalno ujedinjen sistem i dozvolili da sredstva idu tamo gde su potrebna“, rekao je.
Međutim, Bernanke je umanjio značaj praktičnih implikacija AIIB, navodeći da je ta banka umnogome simbolična.
„Trenutno postoji veliki priliv i odliv privatnog kapitala na tržištima u usponu, a to uključuje i novac namenjen za infrastrukturne projekte“, rekao je.
Prema navodima jednog bivšeg višeg zvaničnika Azijske razvojne banke (ADB), u kojoj dominiraju Japan i SAD, sredstva dobijena od ove banke zadovoljavaju manje od dva odsto infrastrukturnih potreba Azije.
Bernanke je takođe rekao da se suviše pažnje posvećuje internacionalizaciji juana (renminbija), koja je stvar „nacionalnog prestiža“ isto koliko i praktične ekonomske vrednosti. U stvarnosti udeo kineske valute u globalnim rezervama je „veoma mali“, a „skroman“ je i njen udeo u trgovinskim transakcijama, naveo je on. Kina bi trebalo da nastavi da postepeno otvori svoj kapitalni račun kako bi proširila svoja tržišta obveznica i dozvolila veću ulogu privatnog sektora, savetovao je Bernanke.
David Pilling
Josh Noble - Hongkong
"PONOSAN NA SRBIJU I NJENE USPEHE, ČESTITAM GRAĐANIMA!" Vučić podelio snimak novog auto-puta između Kruševca i Vrnjačke Banje (VIDEO)