Snaga uverenja je najjače sredstvo koje tvorci politike imaju na raspolaganju, uveren je guverner Banke Japana

Guverner Banke Japana Haruhiko Kuroda (Haruhiko Kuroda) otkrio je ko je inspirisao dosad neviđeni monetarni podsticaj te centralne banke - niko drugi do Petar Pan.

U svom uvodnom izlaganju na dvodnevnoj konferenciji o monetarnoj politici Kuroda je rekao da je snaga uverenja najjače sredstvo koje tvorci politike imaju na raspolaganju: „Verujem da je mnogima od vas poznata priča o Petru Panu, u kojoj piše da ‚onog trenutka kad posumnjate u to da znate da letite, nepovratno gubite tu sposobnost‘.“

„Da, potreban nam je pozitivan stav i uverenje. Zaista, kad god su se centralne banke suočavale sa čitavim nizom problema, one su ih prevazilazile tako što su iznalazile nova rešenja.“

Ta analogija umnogome objašnjava neke specifičnosti japanske monetarne politike. Na primer, Banka Japana često manje ističe inflatorna kretanja, a više opisne pokazatelje da su Japanci na putu da prevaziđu „deflatoran način razmišljanja“.

U zapisniku sa sastanka Banke Japana održanog 30. aprila navodi se da je inflacija od dva odsto koja je postavljena za cilj u aprilu 2013. godine „sama po sebi način da se prevaziđe deflacija“.

Ovo bi značilo da je Odbor Banke Japana verovao da će samim postavljanjem ambicioznog cilja isprovocirati reakciju investitora i potrošača. Ona čvrsto veruje u sopstveni kredibilitet.

Nagrađeni su oni koji su razumeli Kurodina snažna uverenja. Prošlog leta on je rekao da „nema šanse“ da inflacija padne ispod jedan odsto. Budući da su se cene nafte strmoglavile, a bazna inflacija pala (na kraju dostigavši nulu), promućurnim investitorima je bilo jasno da će Banka Japana posegnuti za vilinskom prašinom. Kao što se i očekivalo, na Noć veštica ta banka je pojačala svoje podsticajne aktivnosti.

Da li magija deluje? O tome bi se moglo raspravljati. Inflacija je i dalje na nuli, što ukazuje na to da u svojim pokušajima letenja Banka Japana više podseća na Vendi nego na Petra Pana. Međutim, ta centralna banka već duže vreme tvrdi da je nagli pad cena nafte jedini razlog zbog kojeg njena politika ne daje očekivane rezultate, što je samo prolazna smetnja. Analitičari moraju da pomere prognoze u pogledu toga kad se može očekivati Kurodin sledeći potez - ukoliko se uopšte odluči na dodatni podsticaj. Jedna stvar je sigurna - ne bi bilo mudro suprotstavljati se Banci Japana.

Patrick Mcgee - Hongkong