Dojče banka opet na udaru zbog libora
Najviši rukovodioci Dojče banke (Deutsche Bank) pokazali su, navodno, “nemar” u vezi sa nameštanjem stopa libora, a moguće je da je jedan od dvojice izvršnih direktora Anšu Džain (Anshu Jain), koji je nedavno podneo ostavku, lagao nemačku centralnu banku, zaključio je finansijski regulatorni organ te države u nedavnom izveštaju, koji ostavlja prostor za dalji postupak protiv Dojče banke.
Pored toga, jedan od najvećih klijenata banke, grupacija “Pimko” (Pimco), koja se bavi upravljanjem aktivom, oštećena je kad je jedan od trgovaca Dojče banke pokušao da namesti Isdafiks, ključnu kamatnu stopu za finansijske derivate. Potencijalne manipulacije ovom stopom trenutno su predmet istrage američkih nadzornih organa.
Ove ozbiljne tvrdnje iznete su u izveštaju nemačke Federalne uprave za finansijski nadzor (BaFin) o nameštanju libora, u koji je Fajnenšel tajms imao uvid. Izveštaj se završava zaključkom da bi trebalo razmotriti uvođenje specijalnih “mera bankarskog nadzora” u Dojče banci.
Dojče je samo jedna od nekoliko banaka koje su platile kazne u ukupnom iznosu od preko devet milijardi dolara zbog umešanosti u mahinacije s liborom, londonskom međubankarskom stopom koja se uzima kao referentna za kreditne ugovore širom sveta - od kompleksnih finansijskih proizvoda do studentskih zajmova - ukupne vrednosti veće od 350.000 milijardi dolara. U aprilu je Dojče banka platila američkim i britanskim vlastima dve i po milijarde dolara, što je dosad najveća kazna u vezi sa globalnom istragom o nameštanju libora.
BaFin sumnja da je Džain, koji je početkom ovog meseca podneo ostavku na položaj izvršnog direktora Dojče banke, “namerno dao netačne izjave” u razgovoru sa zvaničnicima nemačke Bundesbanke o procesu utvrđivanja referentne kamatne stope 2012. godine. Džain se optužuje da je rekao centralnoj banci da ne zna ništa o glasinama o mogućem lažiranju stope 2008. godine, ali je utvrđeno da su mu u to vreme prosleđeni mejlovi o jednom sastanku na tu temu.
“Smatram da su propusti za koje je Džain optužen ozbiljni”, napisala je Menkeova, tvrdeći da je Džain stvorio okruženje “koje je favorizovalo ponašanje usmereno na iskorišćavanje sukoba interesa”.
Zaključci do kojih je došao BaFin ukazuju na ozbiljnost zadatka koji je postavljen pred Džona Krajena (John Cryan), koji će sledeće nedelje zameniti Džaina na mestu izvršnog direktora. Osim toga, dovodi se u pitanje prošlomesečna odluka nadzornog odbora Dojče banke, na čijem čelu je Paul Ahlajtner (Paul Achleitner), da Džainu da nova zaduženja u procesu reorganizacije uprave ubrzo pošto je BaFin poslao svoj izveštaj.
Nadzorni organ doneće konačne zaključke nakon što banka pošalje zvaničan odgovor.
U izveštaju se navodi i da je Džain bio odgovoran za reorganizaciju kancelarije u Londonu, koja je dovela do toga da u istoj prostoriji sede zaposleni koji se bave trgovanjem i oni koji daju predloge kamatnih stopa, što im je omogućilo da međusobno razmenjuju informacije.
Nema zaključka da je upravni odbor banke znao ili naredio nameštanje libora, koje su izvršili trgovci zaposleni u banci, od kojih je njih devetoro imenovano u izveštaju. Pretpostavlja se da će banka negirati neke od tvrdnji BaFina, uključujući i onu da je Džain namerno dao pogrešne informacije Bundesbanci, ili da je lično odgovoran za reorganizaciju plana sedenja u kancelariji.
U izveštaju se govori i o skandalu sa nameštanjem Isdafiks stope, koji je takođe potresao banku - BaFin je utvrdio da je 2010. godine jedan trgovac banke u Njujorku pokušao da manipuliše ovom stopom kako bi podigao vrednost jedne opcije na štetu “Pimka”. Tek kad se fond menadžer požalio, slučaj je dospeo u javnost, a rezultat je bilo verbalno upozorenje koje nije dokumentovano, navodi BaFin.
Dojče banka je dala sledeću izjavu: “Izveštaj BaFina potvrđuje naše nalaze da nijedan sadašnji ili bivši član upravnog odbora ili izvršni rukovodilac Dojče banke nije naložio zaposlenima da utiču na predloge međubankarskih stopa (IBOR), niti je bio upoznat s bilo kakvim pokušajima takvih manipulacija pre juna 2011...”
“Izveštaj takođe skreće pažnju na neke probleme u vezi s kontrolom, od kojih smo neke već ispravili, a druge ćemo nastaviti da rešavamo kroz dalja poboljšanja.” Dojče banka ima osam nedelja da zvanično odgovori na izveštaj BaFina, koji je podnet 11. maja.
Caroline Binham - London
Martin Arnold - London
James Shotter - Frankfurt
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti