ECB, uplašena grčkim scenariom, odobrava tajne kredite Rumuniji i Bugarskoj
Evropska centralna banka (ECB) odobrila je tajne kreditne linije Bugarskoj i Rumuniji u sklopu napora da se ubede strani regulatori da ne zatvaraju lokalne ispostave grčkih banaka.
Informacija o podršci iza kulisa dolazi u trenutku kad čelnici ECB treba da odluče u četvrtak da li će odobriti hitan zajam u iznosu od 89 milijardi evra za grčki finansijski sektor koji je sateran u ćošak.
Grčke banke Pireus (Piraeus), Narodna banka Grčke (National Bank of Greece), Eurobanka (Eurobank) i Alfa banka (Alpha Bank) imaju znatne količine aktive u centralnoj i istočnoj Evropi.
Ukoliko bi lokalni regulatori zaplenili tu aktivu, to bi zadalo momentalni udarac kapitalu matičnih banaka, što bi moglo dovesti do sloma grčkog finansijskog sistema koji se drži za slamku, dok se ova zemlja upire da ugovori novi paket spasonosnih mera s međunarodnim kreditorima.
“Postoji strah da će, ukoliko neko počne prvi sa zatvaranjem, ostali krenuti istim stopama”, kaže osoba upućena u ovu situaciju.
Ta osoba kaže da je ECB uvela specijalne svop aranžmane ili bilateralne kreditne linije s Rumunijom i Bugarskom da bi ih uverila da će grčke banke u tim zemljama imati podršku u vidu finansiranja tokom trenutne krize.
Slične svop linije koje omogućavaju stranim centralnim bankama da uzimaju kredite od ECB i potom taj isti novac pozajmljuju na lokalnom nivou korišćene su tokom finansijske krize u evrozoni, ali javnost je obično bila upoznata s tim.
Narodna banka Rumunije odbila je da da bilo kakav komentar o novoj kreditnoj liniji. Ona tvrdi da ogranci grčkih banaka u toj zemlji “nisu ugroženi”, dodajući da bi oni mogli da zabrane odliv depozita, kao i da povećaju likvidnost pozajmicama od centralne banke u toj zemlji ukoliko se situacija pogorša.
Iz ECB su odbili da komentarišu, kao i iz Narodne banke Bugarske.
ECB prati situaciju putem svakodnevnih konferencijskih poziva sa svim zemljama u kojima grčke banke imaju svoje ispostave, uključujući i Albaniju, Makedoniju i Srbiju.
Rumunija i Bugarska se smatraju najbitnijim jer grčke banke čine više od petine bugarskog i oko 12 odsto rumunskog bankarskog sektora.
Laura Noonan - Investment
Banking Correspondent
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič