Telekomi „Epl” i „Samsung” lansiraju novu e-SIM karticu
GSM asocijacija, koja okuplja mobilne operatere širom sveta, uskoro će najaviti sporazum o proizvodnji standardizovane „ugrađene” SIM kartice za uređaje široke potrošnje koji bi uključio i proizvođače pametnih telefona.
Tradicionalne SIM kartice „zarobljavaju” korisnika u jednoj mreži, ali „ugrađena” SIM kartica bi omogućila korisniku pametnog telefona, tableta ili nosivog uređaja da se ne ograničava na usluge samo jednog operatera ili da ne mora da se registruje da bi se prebacio u drugu mrežu.
Mreže koje bi trebalo da podrže ove planove uključuju „Ej Ti end Ti” (AT&T), „Dojče telekom” (Deutsche Telekom), „Etisalat” (Etisalat), „Hačison vampoa” (Hutchison Whampoa), „Orindž” (Orange), „Telefoniku” (Telefónica) i „Vodafon” (Vodafone).
En Buvere (Anne Bouveret), izvršni direktor GSM asocijacije, rekla je da svi učesnici idu ka dogovoru o „zajedničkoj arhitekturi”.
Međutim, i ako se postigne neki dogovor koji bi zavisio od finalizovanja tehničkih specifikacija, proći će najmanje godinu dana pre nego što neki uređaj koji podržava elektronsku SIM karticu stigne na tržište.
U GSM asocijaciji su rekli: „Ako većina operatera bude učestvovala, plan je da se finalizuje tehnička arhitektura koja će se koristiti u razvoju daljinskog SIM rešenja za uređaje široke potrošnje, a nova tehnologija bi mogla da zaživi do 2016.”
Prošle godine je „Epl” (Apple) predstavio svoju SIM karticu za najnovije „ajped” uređaje (iPads). Ipak, ovu karticu je podržalo samo nekoliko operatera, kao npr. „Ti mobajl” (T-Mobile) i „Ej Ti end Ti” (AT&T) u Sjedinjenim Državama, a u Velikoj Britaniji samo „Ii” (EE). Oni koji su upoznati sa tokom njenog uvođenja u Velikoj Britaniji kažu da nije bila široko prihvaćena.
Elektronska SIM kartica ne bi trebalo da zameni „Eplovu” SIM karticu, komad plastike koji staje u uređaj i može postati deo sledeće generacije „ajfona” (iPhones).
GSM asocijacija kaže da „nastavlja da radi sa ‘Eplom’ kako bi obezbedila podršku te kompanije kada je u pitanju ova inicijativa. Iako smo optimisti, formalni dogovor s njima još nije postignut.” „Epl” je odbio da da komentar.
GSM asocijacija već je razvila standard za „ugrađenu” SIM karticu za upravljanje konekcijama na M2M (komunikacija mašine sa mašinom) tržištu, gde nije lako promeniti fizičke SIM kartice u uređajima kao što su pametna brojila, semafori ili sistemi za tuđu negu i pomoć.
„Svi su ponovo okrenuti jednom cilju, a ‘Epl’ i ‘Samsung’ su pristali da budu deo te specifikacije”, rekla je Buvereova.
„Radimo i s njima i s ostalim kompanijama kako bismo stvorili industrijsko rešenje za mašine, a naći ćemo i zajedničko rešenje za potrošačku elektroniku.”
Buvereova, koja će se ove godine povući s mesta izvršnog direktora, kaže da je elektronska SIM kartica namenjena celoj mobilnoj industriji jedan od nekoliko ciljeva ustanovljenih dok je ona bila zadužena za taj sektor.
Dodala je da oko 3,7 milijardi ljudi ima mobilni telefon - što je oko polovine svetske populacije - ali da je povezivanje ostatka sveta ogroman izazov za industriju. Buvereova je takođe ukazala na uslugu koja je omogućila da telefon deluje kao tačka identiteta za više mrežnih usluga, ali i da je potrebno raditi više na razvoju sledeće generacije 5G mobilnih mreža.
Daniel Thomas - London
Tim Bradshaw - San Francisko
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)