Brisel tužio Skaj i šest holivudskih filmskih studija
Brisel je optužio britansku televiziju Skaj (Sky UK), za koju se plaća pretplata, i šest vodećih filmskih studija iz Holivuda za kršenje antimonopolskog zakona, u izuzetno važnom slučaju koji bi mogao da dovede do otvaranja nacionalnih tržišta pretplatničkih televizijskih kanala i omogući evropskim potrošačima da kupuju sadržaje bez obzira na to gde žive.
Evropska komisija je podnela formalnu tužbu - tzv. izjavu o prigovorima - protiv ovih grupacija zbog sklapanja nelegalnih ugovora sa Skaj TV kako bi korisnicima u Evropskoj uniji onemogućile pristup uslugama pretplatničkih televizijskih kanala dostupnih korisnicima u Velikoj Britaniji i Irskoj.
Ako se optužbe protiv ovih „teritorijalnih ograničenja” pokažu osnovanim, ovaj slučaj može da razbije režim licenciranja po zemljama, koji dominira prodajom ekskluzivnog sadržaja preplatničkih televizijskih kanala kao što su novi filmovi. Optužbe su podnete protiv Skaja, „Volta Diznija” (Walt Disney), „NBC juniverzala” (NBC Universal), „Paramaunt pikčersa” (Paramount Pictures), „Sonija” (Sony), „Tventit senčuri foksa” (Twentieth Century Fox) i „Vorner brosa” (Warner Bros).
Evropska komesarka za zaštitu konkurencije Margret Vestager (Margrethe Vestager) kaže da korisnici žele da gledaju pretplatničke TV kanale po sopstvenom izboru bez obzira na to gde žive ili putuju u EU.
„Naša istraga pokazala je da korisnici to trenutno ne mogu da rade, između ostalog zbog toga što ugovori o licenci između glavnih filmskih studija i britanske televizije Skaj ne dozvoljavaju korisnicima u drugim zemljama EU da koriste pretplatničke usluge ove televizije za Veliku Britaniju i Irsku, ni putem satelita ni putem interneta,” rekla je Vestagerova.
„Smatramo da je to u suprotnosti sa propisima EU o zaštiti konkurencije. Ovi filmski studiji i televizija Skaj sada imaju priliku da odgovore na naše primedbe.”
Regulatorna kampanja protiv medijskih grupacija koje rasparčavaju jedinstveno tržište EU usledila je nakon presude Evropskog suda pravde iz 2011. godine u slučaju Karen Marfi (Karen Murphy), vlasnice bara iz Portsmuta (Portsmouth), koja je novčano kažnjena zbog toga što je puštala prenos fudbalskih utakmica mušterijama koristeći grčku karticu za satelitski program.
Iako je pobeda Marfijeve samo delimična - s obzirom na to da su sudije potvrdile pravo potrošača da kupe dekodersku kartica u bilo kojoj zemlji EU - ipak je naterala sportske organizacije i filmske studije da ponovo razmisle i po mogućstvu reorganizuju način na koji se prodaju paketi prava prenosa.
Time što je podigla optužnicu protiv Skaja i „krema” Holivuda Vestagerova šalje poruku da ovi studiji imaju još mnogo da rade na reformisanju svoje prakse. Njen napad na tzv. geo-blokiranje naglašava da se komisija okrenula agresivnoj primeni antimonopolske politike kako bi razbila barijere na digitalnom tržištu. Komisija će takođe najaviti reforme pravila u oblasti autorskih prava, kao deo svoje strategije jedinstvenog digitalnog tržišta.
„Izjava o prigovorima” je početak formalnog pravnog procesa, koji traje godinu dana ili više, i tokom koga će kompanije imati priliku da iznesu svoju odbranu. Ako komisija donese odluku o kršenju prava, ove medijske grupacije mogu dobiti kaznu koja bi iznosila do 10 odsto njihovog globalnog prometa, mada se ne očekuju tako visoke novčane kazne.
Brisel bi mogao da proširi ovaj slučaj, jer iako je komisija prvo prešla na optužbe zasnovane na istrazi obavljenoj u Velikoj Britaniji, ona takođe ispituje ugovore s pretplatničkim kanalima u Francuskoj, Italiji, Nemačkoj i Španiji.
Američki filmski studiji obično daju licencu za svoje sadržaje jednom emiteru na svakom pojedinačnom nacionalnom tržištu. Tokom istrage koja je trajala 18 meseci komisija je saopštila da je ovih šest studija potpisalo monopolske sporazume sa Skajem koji onemogućavaju korisnicima van Velike Britanije i Irske pristup programu.
Evropska komisija smatra da ove ugovorne klauzule pružaju „apsolutni teritorijalni ekskluzivitet” filmskim studijima time što sprečavaju Skaj da odgovara na zahteve korisnika za isporuku svojih pretplatničkih usluga van licencirane teritorije - tzv. pasivna prodaja.
To navodno šteti prekograničnoj konkurenciji između pretplatničkih kanala i nameće nacionalne okvire tržištu zbog nezakonitih monopolskih sporazuma.
Skaj je saopštio: „Evropska komisija ispituje prekogranični pristup uslugama preplatničkih televizijskih kanala u mnogim zemljama članicama. S obzirom na to da smo deo tekuće istrage, primili smo izjavu koja sadrži preliminarne stavove Evropske komisije. Mi ćemo je razmotriti i odgovoriti u dogledno vreme.”
Ostale kompanije koje su umešane u slučaj nisu bile dostupne za komentar.
Alex Barker - Brisel
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod