„Gugl“ ne prihvata zahtev francuskih regulatora da najveće pravo zaštite privatnosti - uklanjanje tragova sa mreže - bude preneto sa Evrope na ostatak planete

„Gugl“ (Google) neće prihvatiti formalno obaveštenje od francuska državne komisije za zaštitu privatnosti, koja zahteva da ova kompanija proširi onlajn „pravo da se bude zaboravljen“ sa Evrope na ceo svet, što je potez koji može da dovede do novih sudskih postupaka na ovom kontinentu.

Prošlog meseca, francuska Nacionalna komisija za informatiku i slobode (CNIL) predala je „Guglu“ formalno obaveštenje, tvrdeći da, u skladu sa zakonom, linkovi takođe moraju biti uklonjeni na međunarodnom nivou.

Kompanija „Gugl“ je prošlog četvrtka izjavila da se „uz dužno poštovanje ne slaže“ sa zahtevima francuskog „čuvara privatnosti“, dodajući da je zatražila da se ovo formalno obaveštenje ukloni.

„Iako je ‘pravo da se bude zaboravljen’ sada regulisano zakonom u Evropi, to nije slučaj u celom svetu“, rekao je Piter Flajšer (Peter Fleischer), „Guglov“ globalni savetnik za pitanja privatnosti.

On je naglasio da postoji „nebrojeno mnogo“ primera širom sveta koji pokazuju da se sadržaj koji je u jednoj zemlji proglašen nelegalnim u drugim zemljama smatra legalnim.

„Tajland inkriminiše neke izjave u kojima se kritikuje njihov kralj, Turska inkriminiše neke izjave u kojima se kritikuje Ataturk, a Rusija stavlja van zakona izjave koji se smatraju ‘gej propagandom’.“

„Ako bi pristup koji je predložio CNIL bio prihvaćen kao standard za zakonsku regulativu interneta, našli bismo se u ‘trci prema dnu’. Na kraju, internet bi bio slobodan poput najneslobodnijeg mesta na svetu.“

Zvaničnici „Gugla“ su rekli da je zahtev koji je uputio CNIL „disproporcionalan“ jer 97 odsto francuskih korisnika interneta koristi „Googl.fr“, francusku verziju pretraživača, radije nego bilo koju drugu.

CNIL nije odmah odgovorio na molbe za komentar.

Evropski sud pravde je prošle godine doneo odluku da građani imaju pravo da traže od internet pretraživača da se izbrišu neugodni ili poverljivi rezultati pretrage koji se pojavljuju kada se pretražuje njihovo ime.

„Gugl“ je prihvatio ovu presudu, ali politika ove kompanije je da ukloni sporne linkove samo sa evropskih verzija njihovog pretraživača. To znači da linkovi izbrisani sa „Guglovih“ francuskih, nemačkih i britanskih sajtova ne moraju da budu uklonjeni sa google.com adrese.

Francuski „čuvar privatnosti“ vodi rasprave o sprovođenju „prava da se bude zaboravljen“ sa grupom regulatora za zaštitu podataka iz svih 28 država članica EU. Prethodno je predloženo da ova grupa pokrene sudski postupak protiv „Gugla“ ako se ovaj tehnološki titan ne bude pridržavao njenih zahteva.

Ovaj potez pojačava pritisak na „Gugl“, a moguće je i da će to otvoriti novi regulatorni front protiv ove tehnološke kompanije u momentu kada je ona već predmet antimonopolske istrage, koja se odnosi na njenu dominaciju na tržištu internet pretrage, kao i napada zbog izbegavanja poreza.

Francuska bi bila prva zemlja koja bi započela proces sankcionisanja zbog kršenja „prava da se bude zaboravljen“, ali ovlašćenja CNIL komisije su ograničena jer može samo da izrekne kazne u iznosu do 150.000 evra.

Veću pretnju za „Gugl“ predstavlja to što ovaj francuski regulator i ostali žele da ponovo izvedu kompaniju pred sud.

Murad Ahmed
European technology correspondent