„Cisko“: Nesiguran
Sajber-napadi naneli su materijalnu štetu raznim organizacijama kao što su Kancelarija za upravljanje osobljem SAD (US Office for Personnel Management), banka Džej-Pi Morgan Čejs (JP Morgan Chase) i kompanija „Soni“ (Sony).
To bi trebalo da bude plodno tlo za „Cisko sistems“ (Cisco Systems), najvećeg svetskog proizvođača mrežne opreme, čiji bezbednosni proizvodi uključuju zaštitne zidove (firewalls) i softver. Međutim, prihod u „Ciskovoj“ delatnosti proizvodnje bezbednosnih rešenja porastao je za anemična četiri odsto, na 464 miliona dolara u četvrtom fiskalnom kvartalu te kompanije, u odnosu na isti period lane, objavljeno je prošle srede.
Ovo je bio prvi izveštajni period pod rukovodstvom novog izvršnog direktora Čaka Robinsa (Chuck Robbins) i može se reći da su, sve u svemu, rezultati premašili očekivanja. Njegov prethodnik Džon Čejmbers (John Chambers) upravljao je kompanijom u periodu „dot-kom mehura“, kada je nakratko „Cisko“ bio najvrednija kompanija na svetu po tržišnoj kapitalizaciji. Međutim, nakon što su se vratile na uobičajeni nivo cene, akcije su tu i ostale, podbacujući na tržištu u prethodnih deset godina. Naglašena potreba za većom bezbednošću na internetu mogla bi doprineti boljem rejtingu akcija te kompanije kojima se trguje po ceni koja je 16 puta veća od prognozirane zarade po akciji u 2016. godini.
No, to neće biti lako. Jedan od mogućih problema je nepoverenje stranih vlada, koje je poraslo zbog navoda da je Agencija za nacionalnu bezbednost SAD (National Security Agency) presretala „Ciskove“ pošiljke i u mrežnu opremu te kompanije ugrađivala alatke za praćenje saobraćaja na internetu. Da li pod uticajem ovih otkrića ili širih ekonomskih faktora, kompanija „Cisko“ zabeležila je pad ukupne prodaje opreme Brazilu za 45 odsto, a Rusiji za 38 odsto.
Ipak, kompanije su pod pritiskom da moraju efikasnije da se odbrane od štetnih napada, a Robins i dalje očekuje rast cena akcija. On je najavio „snažan dvocifreni rast“ u sektoru proizvodnje bezbednosnih rešenja, najmanjem u kompaniji „Cisko“, i nagovestio da ima u planu brojne akvizicije. „Cisko“ je u junu ugovorio preuzimanje „Open Di-En-Es“ (Open DNS), firme koja proizvodi bezbednosna rešenja zasnovana na tehnologiji oblaka, u iznosu od 635 miliona dolara.
Novi šef takođe kaže da će uvećati marže i nastaviti da isplaćuje akcionarima bar 50 odsto slobodnog gotovinskog toka. Ukoliko namerava da ponovo nabije vrednost „Ciskovih“ akcija, Robins mora da se „ogrebe“ o popularnost industrije sajber-bezbednosti, ali i da nađe pravu meru u tome kako se ne bi desilo da „Cisko“ troši isuviše novca na akvizicije.
LEX COLUMN
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!