Indeks menadžera nabavke PMI zabeležio je mali rast sa 53,9 u julu na 54,1 u avgustu, što je znatno iznad optimalnih 50 - ključnog nivoa koji označava porast privredne aktivnosti

Privredni oporavak evrozone malo je ojačao ovog meseca, budući da je slabljenje zajedničke valute povećalo obim izvoznih porudžbina upućenih kompanijama u ovom delu sveta, pokazuju rezultati ankete sprovedene među evropskim menadžerima nabavke.

Indeks menadžera nabavke PMI u zoni jedinstvene valute, koji objavljuje kompanija „Markit“, zabeležio je mali rast sa 53,9 u julu na 54,1 u avgustu, što je znatno iznad 50 - ključnog nivoa koji označava porast privredne aktivnosti - i jedan od najviših nivoa u prethodne četiri godine.

Kreatori politike u regionu pomno prate kretanje indeksa PMI i njegov rast će biti dočekan sa olakšanjem posle razočaravajućih podataka o privrednom rastu objavljenih pretprošle nedelje.

Preliminarni podaci o bruto domaćem proizvodu u drugom kvartalu ukazali su da je oporavak evrozone izgubio zamah tokom proleća, uprkos koktelu niskih cena nafte, slabljenja evra i radikalnih mera monetarnog popuštanja koje sprovodi Evropska centralna banka. Prema zvaničnim podacima, zabeležen je rast od 0,3 odsto u odnosu na 0,4 odsto u prva tri meseca ove godine.

Viši ekonomista u „Markitu“ Rob Dobson kaže da nivo PMI ukazuje da je, zasad, rast BDP u trećem kvartalu blizu nivoa od 0,4 odsto. On smatra da je to dokaz „otpornosti privrede na brojne uspone i padove tokom prošlog meseca, prouzrokovane grčkom dužničkom krizom i dugim pregovorima o detaljima trećeg paketa pomoći“.
ilustracija.jpg
Foto: Shutterstock/Ilustracija


Podaci dobijeni od menadžera nabavki pokazali su da sektori usluga i proizvodnje postižu sve bolji učinak kako se bliži kraj leta. Vrednost indeksa za dominantni sektor usluga iznosi 54,3, što je porast u odnosu na prethodni nivo od 54. PMI indeks proizvodnje porastao je sa prošlomesečnih 53,6 na 53,8.

Još jedno ohrabrenje za kreatore politike su novi znaci da je opasnost od pojave dužeg perioda deflacije u monetarnoj uniji sve manja. Prodajne cene proizvedene robe beleže rast već treći mesec uzastopno, mada cene koje kompanije u sektoru usluga naplaćuju svojim korisnicima padaju već 45 meseci zaredom.

Stopa inflacije od 0,2 odsto zaključno sa julom ove godine daleko je ispod ciljnog nivoa ECB od ispod, ali blizu dva odsto.

CLAIRE JONES - FRANKFURT