Škrljici preskupi, nafta pada na 20 dolara?
Proizvodnja američke nafte iz škriljaca zabeležiće oštar pad sledeće godine zbog sunovrata cena sirove nafte, ocenila je prošlog četvrtka vodeća svetska agencija za predviđanje kretanja u sektoru energetike, što pokazuje da je Saudijska Arabija uspešna u svom naumu da istisne sa tržišta proizvođače koji koriste skupu tehnologiju za eksploataciju nedostupne nafte.
Ovo predviđanje je iznela Međunarodna agencija za energetiku (IEA) u svom mesečnom izveštaju o situaciji na tržištu nafte koji se pomno prati, navodeći da je pad cena nafte od juna prošle godine naglo zakočio američku proizvodnju nafte iz škriljaca.
Agencija je izjavila da će proizvodnja nafte u zemljama koje nisu članice Opeka, kartela zemalja izvoznica nafte, pasti za gotovo 500.000 barela dnevno sledeće godine, što je najveći pad od raspada Sovjetskog Saveza. Američka nafta iz škriljaca biće odgovorna za oko 80 odsto tog pada.
Američka industrija pokazala se otpornom na niske cene nafte, koje su prošlog meseca dotakle najniži nivo od globalne finansijske krize.
Međutim, izveštaj IEA sugeriše da rastući finansijski pritisak na proizvođače nafte iz uljnih škriljaca i oštar pad broja aktivnih bušotina počinje da se negativno odražava na obim proizvodnje.
Prognoza IEA ohrabrujuća je vest za Opek. Prošlog novembra kartel je doneo diskutabilnu odluku da ne smanji proizvodnju uprkos naglom padu cena nafte, što je bilo veliko odstupanje od prethodne strategije. Saudijska Arabija, koja je de fakto vođa Opeka, pojasnila je taj potez kao pokušaj da kartel odbrani svoj tržišni udeo i pomrsi račune američkim proizvođačima nafte iz škriljaca i drugim rivalima.Prošlog četvrtka IEA je zapravo potvrdila da je ta strategija bila delotvorna.
„Pad cena nafte dovodi do zatvaranja proizvodnih postrojenja koja koriste skupu tehnologiju od Igl Forda u Teksasu do Rusije i Severnog mora“, navela je.
„Izgleda da nastojanje Opeka da odbrani svoj tržišni udeo bez obzira na cenu daje željene rezultate.“
Niske cene primoravaju tržište na očekivane poteze - smanjenje proizvodnje i rast potražnje, ukazuje IEA. Očekuje se da će svetska potražnja za naftom u 2015. skočiti na najviši nivo u poslednjih pet godina - na 1,7 miliona barela dnevno, da bi zatim sledeće godine pala na i dalje zavidan nivo od 1,4 miliona barela dnevno.
Uprkos tome što IEA prognozira pad proizvodnje van zemalja Opeka naredne godine, ukupna ponuda ove godine - koja je iznosila 96,3 miliona b/d u avgustu - nastavlja da bude veća od potražnje, a zalihe se gomilaju.
Ova prezasićenost tržišta navela je Goldman Saks (Goldman Sachs) da prošlog četvrtka snizi prognoze cene nafte i ukaže na rastuću verovatnoću da će cene nafte pasti na oko 20 dolara za barel.
„Na tržištu nafte ponuda je čak i veća nego što smo očekivali“, navela je agencija.
Anjli Raval - London
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega