Kamate čekaju april, dolar slabi, a valute se oporavljaju
Jamie Chisholm, Global market commentator
Tržišta u razvoju predvode u globalnom tržišnom oporavku jer Savezne rezerve SAD ponovo odlažu očekivano povećanje kamatnih stopa za 2016. godinu.
Izgledi da će američki troškovi zaduživanja ostati i dalje na nižem nivou pozitivno utiču na valute tržišta u razvoju, koje su nedavno pretrpele snažne udarce i pomažu da se cena zlata održi blizu višemesečnog visokog nivoa, dok je dolar ostao na najnižoj vrednosti u poslednjih sedam nedelja.
Na tržištu akcija panevropski indeks FTSE Eurofirst 300 zabeležio je rast od 1,1 odsto, dok je njegov azijsko-pacifički ekvivalent skočio za dva odsto, nakon skoka tokijskog indeksa od 1,2 odsto i porasta od oko dva odsto za indekse berzi u Šangaju i Hongkongu.
Fjučersi američkog indeksa ukazuju na to da će Vol stritov S&P 500 skočiti za 0,7 odsto na 2.007.
Ovo će doprineti potpunom oporavku referentnog indeksa njujorške berze od gubitaka koje je pretrpeo u sredu, koje su izazvali upozorenje američkog maloprodajnog lanca „Volmart“ (Walmart) da očekuje niži profit i zabrinutost zbog korporativnih prihoda u trećem kvartalu.
Dodatnom splašnjavanju optimizma doprinela je zabrinutost za globalni ekonomski rast nakon još jednog meseca deflacije fabričkih cena u Kini i slabih rezultata maloprodaje u SAD. Akcije britanskog lanca luksuzne robe „Barberi“ (Burberry) zabeležile su nagli pad nakon upozorenja da taj maloprodajni lanac trpi posledice usporavanja privrednog rasta u Kini.
Međutim, promenu tržišne tendencije, tipičnu za skorašnju berzansku klackalicu, trgovci sad sagledavaju sa svetle strane - centralne banke, naročito Fed, neće žuriti sa podizanjem kamatnih stopa s rekordno niskih nivoa.
Tržišta fjučersa uračunavaju samo 27 odsto u cene mogućnost da Fed podigne kamatu na sastanku u decembru. Pre mesec dana ta mogućnost vrednovala se sa 62 odsto, prema procenama „Blumberga“ (Bloomberg).
Sad se smatra da će do prvog podizanja te vrednosti najverovatnije doći u aprilu na 52,7 odsto, a investitori su svesni toga da zvaničnici Fed zaziru od skorijeg pooštravanja monetarne politike.
„Sve dok Savezni odbor za otvoreno tržište (Federal Open Market Committee) nastavi da lupa glavom oko i najmanjeg podizanja kamate, to će tržišta negativnije gledati na ekonomske podatke koji pristižu“, kaže Derek Halpeni (Derek Halpenny), strateg za devizno tržište Banke Tokio-Micubiši UFJ (Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ).
Prinosi na vladine obveznice smanjuju se što je posledica promene u očekivanjima poteza Feda i nedavnim slabim ekonomskim podacima.
Prinosi na hartije od vrednosti američke vlade sa periodom dospeća od 10 godina su na kraju prethodne sesije trgovanja završile na najnižem nivou od aprila, iako su trgovina radi profita i optimističniji ton šireg tržišta doveli do blagog povećanja stope prinosa za dva procentna poena na 1,99 odsto. Nemačke državne obveznice sa istim periodom dospeća blago se popravljaju za jedan procentni poen na 0,54 odsto.
Kako se odluka Fed o podizanju stopa odlaže, dolar gubi sjaj. Indeks dolara, koji prati kretanje američke valute u odnosu na korpu šest glavnih valuta, nije se znatno menjao tog dana i iznosio je 93,99 poena.
To je blizu njegovog najnižeg nivoa od kraja avgusta i do toga je došlo nakon što je jen ojačao za 0,3 odsto do najvišeg nivoa u osam nedelja i trenutno vredi 118,44 po dolaru, dok je evro skliznuo za 0,3 odsto, te se za jedan evro može dobiti 1,1444 dolara nakon umirujućih komentara Evalta Novotnija (Ewald Nowotny), člana upravnog odbora Evropske centralne banke.
Niske kamatne stope i slabiji dolar veoma su privlačni uslovi za zlato - vrednost žutog metala je samo dva dolara manja u tom danu i iznosi 1.183 dolara, čime je i dalje blizu svog najvišeg nivoa u gotovo četiri poslednja meseca.
Valute i hartije od vrednosti tržišta u razvoju su u poslednje vreme pretrpele udarce zbog iščekivanja povećanja kamate u SAD, što bi iscrplo njihove fondove u uslovima usporene kineske tražnje za njihovim resursima.
Međutim, sad slab tržišni trend zamenjuje obrnuti i dolazi do naglih skokova, naročito kod valuta koje su nedavno bile pod jakim pritiscima. Indonežanska rupija beleži porast od 1,3 odsto u odnosu na američki dolar, dok malezijski ringit jača za 1,4 odsto. Rast su ostvarili i tajlandski bat, južnoafrički rand i ruska rublja.
Berze zemalja u razvoju su se takođe učvrstile, što je pomoglo njihovom indeksu akcija da ojača za 1,8 odsto.
Južnokorejski von ojačao je za jedan odsto, dok je indeks akcija Kospi porastao za 1,2 odsto nakon što je centralna banka ispunila očekivanja i zadržala kamatu na rekordno niskih 1,5 odsto četvrti mesec zaredom.
Valute zemalja koje umnogome zavise od izvoza sirovina su ojačale, dok je oslabljeni dolar pomogao baznim metalima da se otrgnu od zabrinutosti u vezi sa globalnim rastom, uključujući bakar, koji je dodao 0,4 odsto i trenutno vredi 5.325 dolara po toni. Energenti su stabilni, a cena sirove nafte tipa „brent“ je oslabila za samo 0,1 odsto, na 49,08 dolara po barelu.
Novozelandski i australijski dolari ojačali su za 1,2 odsto, odnosno 0,5 odsto, dok je ovaj prethodni takođe bio potpomognut vešću da je potrošačko poverenje naglo poraslo u septembru.
"TE JEZIVE SLIKE NE SMEJU DA SE PONOVE" Vučić se hitno oglasio nakon incidenata na blokadama: Siguran sam da će i povređena studentkinja i gospođa biti dobro