Svež novac prodrmao berzu
Investitori hrle ka fondovima koji ulažu u visokorizične obveznice s većim prinosom najbržim tempom u poslednje četiri godine, nakon velikog oporavka na tržištima akcijskog kapitala i fiksnih prihoda, budući da je sve manja bojazan da će Savezne rezerve SAD pooštriti monetarnu politiku u ovoj godini.
Američki zajednički i ETF (Exchange Traded Fund) fondovi koji ulažu u špekulativne obveznice - one koje agencije „Standard end purs“ (Standard & Poor’s) i „Fič“ (Fitch) rangiraju kao „BB plus“ ili niže - zabeležili su sedmični priliv od 3,3 milijarde dolara zaključno s prošlom sredom, što je bio najbolji rezultat zabeležen tokom jedne nedelje još od oktobra 2011. godine i drugi najbolji učinak od 1992, prema podacima firme „Liper“ (Lipper), koja prati podatke i nudi analize u ovoj oblasti.
Svež novac, koji ulažu ETF fondovi, podigao je ovogodišnje tokove u pozitivne vrednosti koje su mesecima pre toga bile negativne. Tržišta fiksnih prihoda i akcijskog kapitala beleže skok od kada je nagla prodaja tokom leta gurnula globalne referentne berzanske indekse u korekciju.
Sva je verovatnoća da će za fondove koji ulažu u visokorizične obveznice oktobar biti najbolji mesec još od početka 2012. godine nakon tri uzastopne nedelje priliva, budući da dosadašnji porast iznosi 2,64 odsto, prema indeksima banke Barkliz (Barclays).
Nedavni rast je delimično preokrenuo oštar letnji pad, pogoršan porastom broja novih visokorizičnih obveznica emitovanih početkom godine i usporavanjem privredne aktivnosti u Kini, koji je skoro zatvorio primarno tržište visokoprinosnih hartija od vrednosti.
Očekivanja da će ove godine američka centralna banka podići kamatne stope prvi put od finansijske krize splasnula su od kraja septembra, a tržište sada tipuje da će se to desiti u 2016.
Međutim, investitori su i dalje na oprezu posle nagle prodaje akcija ovog leta. Mnogi ukazuju na sve veći teret duga, sporiji rast prihoda i rastući broj poslovnih ugovora kao signal da se trenutni kreditni ciklus bliži kraju.
„Ne žurimo da promenimo mišljenje samo zbog dvonedeljnog rasta“, kaže Majkl Kontopulos (Michael Contopoulos), strateg Banke Amerike Meril Linč (Bank of America Merrill Lynch). „Ako posmatramo osnovne parametre tržišta, naš strateški stav prema visokim prinosima ostaje kristalno jasan: ništa još nije završeno i tržište još uvek mora osetno da pojeftini da bi vrednosti postale primamljive.“
Zajednički i ETF fondovi postali su sve važniji kupci korporativnih dužničkih hartija od vrednosti posle završetka finansijske krize, kad su kompanije ponovo počele da koriste finansijski leveridž. Te dve kategorije fondova su preuzimanjem korporativnih dugova uvećale vrednost svojih portfolija za 1.600 milijardi dolara od prvog kvartala 2009. godine i više nego udvostručile svoj udeo na tržištu, pokazuju podaci kompanije za finansijske usluge i izveštavanje S&P.
Fondovi visokokvalitetnih korporativnih obveznica takođe su privukli svež kapital pretprošle nedelje, pokazuju „Liperovi“ podaci. Investitori su upumpali 874 miliona dolara u fondove koji ulažu sredstva u kvalitetne dužničke hartije od vrednosti, i dodatnih 4,3 milijarde dolara u akcijske investicione fondove u SAD.
S računa tržišta novca, koji su za prethodne četiri sedmice zabeležili priliv od skoro 30 milijardi dolara, povučeno je 2,6 milijardi, što je znak da se investitori ponovo okreću manje rizičnim oblicima ulaganja.
„Imali smo jedan veliki skok vrednosti akcija zbog male ponude i velike potražnje, mnogo promena raspoloženja na tržištu posle nekoliko dana stabilnosti, i snažan rast vrednosti tokom cele nedelje“, navodi strateg Barkliza Erik Gros (Eric Gross). „To ne znači da je došlo do poboljšanja osnovnih makroekonomskih parametara. Mislim da se na tom planu nije mnogo promenilo. I dalje postoje iste brige.“
Eric Platt - New York
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore