Dragi možda ne treba da sledi svoje instinkte
„Ne brini“, kaže Dok Martiju Mekflaju u „Povratku u budućnost“. Ako njegov „delorijan“ uspe da zakači kuku pri brzini od tačno 88 milja na sat baš u trenutku kad grom udari u gradski sat - „sve će biti u redu“.
Instinkt tržišta u ovom trenutku govori da je jednako mala verovatnoća da će politika centralne banke biti delotvorna. Ne tako davno vladalo je puno poverenje u tvorce monetarne politike i mudrost njihovih poteza.
Bilo je tako lako kupovati dolare, a prodavati skoro sve drugo, dok je šefica američke Uprave federalnih rezervi Dženet Jelen (Janet Yellen) pripremala tržište za podizanje referentne kamatne stope u SAD. Setite se samo koliko je energije utrošeno na debate o tome kako će Fed izbaciti reč „strpljenje“ iz svog rečnika.
Takva ropska posvećenost registru koji se koristi u izveštajima centralnih banaka nije pomogla finansijskim zvaničnicima.
Mario Dragi (Draghi), predsednik Evropske centralne banke (ECB), nekada je bio vrhovni gospodar svega što nadzire i zvali su ga „Super-Mario“. Kako se samo tržište divilo padu evra kad je Dragi u januaru pokrenuo program kvantitativnog popuštanja, vredan 60 milijardi evra mesečno, kako bi oslabio valutu i pokrenuo rast evrozone.
Ali sada, kad se vrednost evra kreće u smeru koji ne odgovara izvoznicima, kad je inflacija ispod nule, a privredni rast mlak, ECB će se sastati da bi odredila šta dalje činiti sa politikom kvantitativnog popuštanja. Da li je treba proširiti? Produžiti? Dragija čekaju teška pitanja na konferenciji za štampu.
Postoji velika verovatnoća da ECB neće učiniti ništa, a da će Dragi mnogo toga reći. Nedelanje plus objašnjenje za isto - to je otprilike ono što tržište očekuje od centralnih banaka.
Kao i svi drugi, i ECB trenutno čeka da vidi šta će se desiti, dok Fed razmatra povećanje kamatne stope. Ali, dok Dragi čeka, evro sve više jača, a monetarna politika se pooštrava. Evro se vratio na nivo na kom je bio početkom godine.
Šta se desilo sa faktorom iznenađenja? Sposobnost da se tržište uhvati nespremnim nekada je bilo glavno oružje centralnih banaka.
Kanada, Singapur, Indonezija, Švedska, Australija - sve te zemlje su ranije ove godine donele iznenadne odluke o kamatnim stopama. Ali pošto toliko brinu da će tržište postati nestabilno, centralne banke su izgubile ovo oružje.
Dragi će igrati na sigurno. Ako treba ponovo steći poverenje tržišta, finansijski zvaničnici će morati ponovo da se late faktora iznenađenja.
Protivno svojim instinktima, Dok je promenio budućnost, prokomentarišući to lakonski: „Pomislio sam: Što da ne?“
Ako to nije učinio ranije, ovo je film koji bi Dragi trebalo da pogleda.
Roger Blitz
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega