Bogati klijenti žele fiksne naknade za svoje menadžere
Da bi ostvarili veću vrednost za svoj novac, klijenti zahtevaju da naknade za usluge menadžera koji upravljaju njihovim bogatstvom budu fiksne, a ne da se kao dosad obračunavaju po procentu ili transakciji.
Mada su trenutno najzastupljenije naknade ad valorem, izražene u obliku određenog procenta imovine klijenta, samo 29 odsto investitora izjavilo je da želi da nastavi s takvim sistemom plaćanja, pokazuje globalni izveštaj kompanije „Skorpio partneršip“ (Scorpio Partnership).
Najtraženija opcija su fiksne naknade za konkretne usluge, za šta bi se u budućnosti opredelilo 32 odsto klijenata. Investitori čija aktiva vredi više od 10 miliona američkih dolara posebno su zainteresovani za promenu sistema naknada.
Klijenti „žele viši stepen kontrole i transparentnosti, uz sistem isplate naknada koji bi bolje odslikavao njihov odnos s pružaocem finansijskih usluga“, kaže Sebastijan Davi (Sebastian Dovey), jedan od rukovodećih partnera u kompaniji „Skorpio partneršip“, koja je sprovela ovo istraživanje u saradnji sa „NPG velt menadžmentom“ (NPG Wealth Management) i firmom SEI, koja obezbeđuje tehnologiju za menadžere zadužene za bogatstvo.
„Vrednost nikad nije bila prioritet za menadžere zadužene za bogatstvo jer su se vodili pretpostavkom da cena nema veliki uticaj na ponašanje njihovih bogatih klijenata. Ovo istraživanje zapravo pokazuje da ta pretpostavka nije tačna.“ Prema rečima direktora SEI Breta Vilijamsa (Brett Williams), „osnovno pitanje je da li su menadžeri spremni za promenu ponašanja koja se već može predvideti“.
Naknade koje se menadžerima isplaćuju na osnovu utrošenog vremena su retka pojava - trenutno takve naknade plaća samo tri odsto klijenata - ali osam odsto ih je izjavilo da bi rado plaćalo naknade po satu, pokazuju rezultati istraživanja koje je obuhvatilo 3.113 investitora.
Suosnivač sajta za pronalaženje odgovarajućih menadžera za bogatstvo findawealthmanager.com Li Gogin (Lee Goggin) kaže da naknade obračunate po procentu obično iznose oko 1,5 odsto aktive, s tim što klijenti s većim portfolijima često postignu dogovor o manjem procentu.
„Možete se pozvati na argument da troškovi vašeg menadžera za usluge čuvanja i upravljanja vašom aktivom, kao i za stručno mišljenje vašeg savetnika, nisu duplo viši ako se odnose na duplo veći portfolio“, ukazuje on.
„Principi ekonomije obima mogu se primeniti na upravljanje bogatstvom, baš kao i na bilo koju drugu industriju.“
Fiksne naknade posebno su popularne među najbogatijim pojedincima jer bi, u poređenju s procentualnim modelom, mogli najviše da uštede, navodi on.
„Pitanje je da li bi industrija uopšte mogla da se preorijentiše na model fiksnih naknada koji bi bio isti za sve, budući da menadžeri rade s klijentima čija vrednost imovine iznosi od 50.000 do 100 miliona funti, pa i više od toga“, dodaje Gogin.
Mada su klijenti pokazali sklonost prema fiksnim naknadama, mogli bi da ustuknu pred predlogom da se veliki troškovi plaćaju unapred, kaže on.
Evropski propisi koji su najavljeni za 2017. godinu trebalo bi da primoraju menadžere da sve svoje honorare javno prikazuju u predviđenom formatu, kako bi njihovi potencijalni klijenti mogli da ih uporede.
Judith Evans
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti