Ozborn: Početak pada Britanije
Tempo slabljenja kineske valute, koja je sada na najnižem nivou u poslednjih skoro pet godina, predstavlja signal za investitore da rast kineske privrede, koja je jedan od pokretača globalnog rasta, možda usporava brže nego što je prognozirano.
Ministar je takođe upozorio Banku Engleske i finansijske zvaničnike na opasnost od stvaranja mehura aktive u britanskoj privredi, kao i na nestabilnost koja se može javiti kada kamatne stope u Britaniji počnu da rastu.
U svojoj izjavi za BBC u četvrtak ujutro Ozborn je pomenuo kredite za stanove za izdavanje kao jedan od razloga za zabrinutost, ali je dodao da nema nameru da se meša u nezavisnost engleske centralne banke.
„Moramo biti spremni, a kad kamatne stope krenu naviše, to će biti znak da je privreda ojačala“, zaključio je.
Kasnije istog dana Ozborn je izneo stav da se sve snažnije osećanje samozadovoljstva uvlači u političku debatu u Britaniji i da neki veruju da vlada sada ima prostora da ublaži mere štednje.
Ali ekonomski problemi u Kini, Brazilu i Rusiji, u kombinaciji sa oštrim padom cena robe i krizom na Bliskom istoku, predstavljaju ozbiljnu pretnju svetskoj privredi, upozorio je on.
„Ako neko misli da je zadatak oporavka britanske privrede završen, u velikoj je zabludi“, izjavio je ministar u Kardifu.
Ozborn se obratio javnosti nakon što je objavljeno da je ministarstvo finansija stupilo u kontakt sa bankarskim savetnicima u sklopu priprema za privatizaciju kreditnog portfelja nekada najveće britanske banke za stambene kredite Bredford i Bingli (Bradford & Bingley). Banka je nacionalizovana 2008. godine, a privatizacija njenog portfelja vrednog 17 milijardi funti je vest od simboličnog značaja za oporavak britanske privrede.
Ozborn je već naredio prodaju državnog udela u kreditnim portfeljima bankarske grupacije Lojds (Lloyds Banking Group), Kraljevske banke Škotske (Royal Bank of Scotland) i banke Nordern rok (Northern Rock). Prodajom kredita banke Bredford i Bingli zatvoriće se poglavlje državnih intervencija u bankarskom sektoru.
Ali ministar se plaši da su finansijski kolaps 2008. godine i krizne mere koje su zatim usledile već izbledele iz sećanja i da je Britanija uljuljkana u lažni osećaj sigurnosti u trenutku kad zemlji prete nove opasnosti.
Oštar pad kineske valute otvara vrata za novu intervenciju centralne banke, budući da Peking nastoji da zadrži kontrolu nad krhkom politikom deviznog kursa. Investitori širom sveta zabrinuti su da bi neočekivano brza depresijacija dodatno destabilizovala kinesku privredu. Neki se plaše da bi to moglo da bude okidač za talas konkurentnih devalvacija širom regiona.
„Na sastancima naših investitora u decembru utvrđeno je da investitore najviše brine rizik od značajne devalvacije juana“, napisao je Timoti Mou (Timothy Moe), glavni strateg Goldman Saksa za azijsko-pacifičke akcije, u belešci izveštaja objavljenog u sredu.
Ozborn je u svom govoru naglasio da 2016. „može biti godina u kojoj ćemo prionuti na posao i izvršiti trajne promene koje su Britaniji preko potrebne. Ili će to biti godina koje ćemo se kasnije sećati kao početka pada“.
Iza ovih komentara stoje jaki politički razlozi, a njihova svrha je, pre svega, da podseti njegove kritičare - uključujući torijevce u parlamentu, koji su se suprotstavili njegovom predlogu o smanjenju poreskog kredita za 4,4 milijarde funti - da su javne finansije i dalje nestabilne.
Ipak, ministrova ekonomska prognoza za godinu pred nama prilično je sumorna.
„Prošla godina je bila najgora za globalni rast od završetka krize, a ova godina počinje opasnim koktelom novih pretnji“, rekao je Ozborn.
Ukazao je i da je politička situacija u Saudijskoj Arabiji i Iranu tokom proteklih nekoliko dana dodatno pojačala te pretnje. Ministar finansija već ima razloga da bude zabrinut za perspektivu Britanije, budući da je niz slabih ekonomskih podataka objavljenih uoči Božića već praktično poništio brojne prognoze iz njegovog tradicionalnog jesenjeg obraćanja parlamentu u novembru. Umesto rasta od 2,4 odsto, koliko je Ozborn očekivao u 2015. godini, već je najavljeno da će posle korekcije ova brojka biti bliža nivou od dva odsto, kada kasnije u toku ovog meseca budu objavljeni konačni podaci za četvrti kvartal.
Majkl Sonders (Michael Saunders) iz Sitija (Citi) već je snizio svoju prognozu u sredu, navodeći da sada očekuje rast od dva odsto u 2016, s obzirom na to da se privreda suočava sa ozbiljnim preprekama koju pred nju postavljaju fiskalna ograničenja i spoljna trgovina.
Slaba inflacija ograničava rast obima sive ekonomije, ali poreski prihodi su manji od očekivanih, što može značiti da će predstavljanje budžeta 18. marta biti težak zadatak za ministra.
George Parker
Chris Giles
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore