Nikl, cink i bakar prate pad nafte
Cena nikla pala je na najniži nivo od 2003, a ovaj metal zabeležio je šestogodišnji minimum u utorak, dok se pad cene robe nastavlja na berzama širom sveta.
Investitori su od početka godine u velikom broju napuštali trgovinu metalima, budući da je volatilnost kineskog tržišta novca i akcijskog kapitala ponovo izazvala zabrinutost za ekonomiju najvećeg svetskog potrošača metala. Pad cene nafte dodatno je doprineo povlačenju investitora s robnih tržišta.
Cena bakra, koja se smatra glavnim pokazateljem globalnog privrednog rasta, pala je na najniži nivo od maja 2009. i sada iznosi 4.354 dolara po toni.
Nafta ima veliki uticaj na kretanje većine berzanskih indeksa koji prate cenu robe. Blumbergov robni indeks (Bloomberg Commodity index), korpa 22 robna fjučersa, u utorak je zabeležio najnižu vrednost od 1999.
„Niska cena nafte povlači sa sobom metale“, izjavio je Dejvid Vilson (David Wilson), analitičar američkog finansijskog konglomerata „Sitigrup“ (Citigroup). „Ako se povlačite s tržišta robe zbog nafte, povlačite se i iz trgovine metalima.“
Slabljenje kineske valute ove godine ojačalo je dolar, zbog čega su za potrošače skočile cene sirovina, a to je dodatno pogodilo cenu metala.
Potražnja za metalima i inače je slabija uoči kineske Nove godine, koja se slavi sledećeg meseca.
Rast zaliha koji ukazuje na slabiju potražnju među krajnjim korisnicima posebno je pogodio nikl, metal koji se koristi u proizvodnji nerđajućeg čelika. Prema podacima „Sitija“, ukupne zalihe nikla kojima se trguje na Londonskoj berzi metala (London Metal Exchange) i Šangajskoj berzi fjučersa (Shanghai Futures Exchange) porasle su krajem prošle godine na rekordnih 490.000 tona.
Potrošači nerđajućeg čelika, zaslužni za preko 70 odsto ukupne potražnje za niklom, nisu bili skloni pravljenju zaliha tokom perioda pada cena, kaže Vilson.
Oko 80 odsto svetske proizvodnje nikla beleži gubitke, a rudarske kompanije nisu smanjile proizvodnju u dovoljnoj meri. Brazilska rudarska kompanija „Vale“ namerava da ove godine pojača proizvodnju ovog metala.
Treći po veličini proizvođač nikla „Glenkor“ (Glencore) objavio je prošlog meseca da će rudnik „Marin Marin“ (Murrin Murrin) u Australiji verovatno biti zatvoren jer više ne donosi profit.
Kad je reč o bakru, makroekonomski činioci su nadjačali znake jačanja potražnje u Kini. Uvoz bakra je dostigao rekordan nivo u novembru, a analitičari veruju da se rast nastavio i u decembru, što će se verovatno pokazati kad Kina objavi podatke iz tog meseca.
Ipak, to nije promenilo stav investitora. Akcije najvećeg američkog proizvođača bakra „Friport Mekmoran“ (Freeport-McMoRan) pale su za 20 odsto u ponedeljak, dok se cena ovog metala lagano približava nivou od 4.000 dolara po toni prvi put od marta 2009.
„Zasad pretpostavljamo da je 4.000 dolara po toni naredna psihološka granica za fondove prema kojoj će se njihovo poslovanje upravljati u budućnosti“, kaže Edvard Mejr (Edward Meir), analitičar u kompaniji za pružanje finansijskih usluga „INTL FCStoun“ (INTL FCStone).
Henry Sanderson
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega