Sumorna predviđanja Kine
Ovo upozorenje pojavilo se istovremeno sa izveštajem carinske službe o trgovini u decembru, u kome je renminbi zabeležio drugi najoštriji pad od 2005. godine, a u kome su podaci bili bolji od očekivanih.
Ekonomisti su pozdravili bolje podatke o izvozu Kine u decembru, dodajući da bi sve veći suficit u trgovini mogao da bude potpora renminbiju, čiji je pad vrednosti tog meseca prouzrokovao naglu prodaju akcija na berzi.
Izražen u američkim dolarima, izvoz Kine je opao za 1,4 odsto u decembru u odnosu na prethodni mesec, što je manje u odnosu na 6,8 odsto, za koliko je bio umanjen u novembru u odnosu na oktobar, navodi se u saopštenju carinske službe izdatom prošle srede.
Uvoz se smanjio za 7,6 odsto u decembru u odnosu na pad od 8,7 odsto u novembru jer su sve niže cene sirovina nastavile da uzimaju danak. Posledica toga je da se suficit u trgovini Kine povećao na 60,1 milijardu dolara u poslednjem mesecu 2015. godine.
Ekonomisti kažu da su ovi podaci daleko nadmašili njihova očekivanja - prema „Blumbergovoj“ (Bloomberg) anketi, očekivao se pad od osam odsto.
Upozoravajući da ne bi trebalo pridavati preveliki značaj statistici koja se odnosi na samo jedan mesec, Džulija Veng (Julia Wang), ekonomista banke HSBC zadužena za kontinentalnu Kinu, Hongkong, Makao i Tajvan, navodi: „To bi trebalo da u određenoj meri umanji pritisak na renminbi u kratkoročnom periodu.“
Analitičari su na osnovu ovih podataka pokušali da ustanove vezu između depresijacije renminbija i poboljšanja konkurentnosti kineske ekonomije.
Oni su imali različita mišljenja o uticaju decembarskog pada vrednosti renminbija od 1,5 odsto prema američkom dolaru na podatke o trgovini.
Iz Komercbanke su izjavili da je verovatno da je slabiji renminbi doprineo boljem trgovinskom učinku. Vengova je ipak istakla da je renminbi bio znatno stabilniji u odnosu na korpu stranih valuta koje prati kineska centralna banka, što je bolja trgovinska referenca s obzirom na to da SAD imaju udeo od samo jedne petine u ukupnoj trgovini Kine.
„Slabost prema korpi valuta daleko je umerenija, te ne bi trebalo da je to bio najjači faktor koji je uticao na trgovinsku statistiku“, kaže ona.
Podaci za celu 2015. godinu pokazuju da se, izraženo u američkim dolarima, izvoz Kine smanjio za 2,8 odsto, dok je uvoz pao za 14,1 odsto. Komercbanka je navela u jednom istraživačkom članku da sve slabiji uvoz ukazuje na sve manju potražnju za sirovinama.
„Ovo odražava tranziciju Kine ka modelu rasta koji se više bazira na potrošnji, a kojim se oslabila potražnja za rasutom robom“, kažu analitičari Komercbanke, dodajući da se ovo takođe može pripisati i usporavanju na tržištu nekretnina.
Charles Clover - Peking
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti