Era „Samsungovih“ čipova
„Samsung elektroniks“ (Samsung Electronics) započeo je proizvodnju novog procesora za pametne telefone kompanije „Kvalkom“ (Qualcomm), što je posao koji će pomoći postrojenju za proizvodnju čipova ove južnokorejske grupacije da prebrodi očekivani operativni gubitak zbog gubitka posla s kompanijom „Epl“ (Apple).
U poslednje dve godine „Samsung“ računa da će sektor za proizvodnju komponenti ojačati njegove prihode, jer su pametni telefoni, nekad glavni izvor profita ovog tehnološkog giganta, počeli da gube udeo na usporenom tržištu.
Sektor za proizvodnju poluprovodnika - koji proizvodi logičke čipove na osnovu dizajna naručilaca - osnažen je prošle godine, kad je nastavio da proizvodi procesore za „Eplov“ ajfon (iPhone), ali analitičari očekuju da će ovaj posao preći u ruke lidera u toj industriji, tajvanske kompanije za proizvodnju poluprovodnika TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co), kad je u pitanju ovogodišnji model.
„Samsung“ je objavio da proizvodi novi procesor „snepdregon 820“ (Snapdragon 820) za kompaniju „Kvalkom“ koristeći unapređenu i energetski efikasniju verziju svoje 14-nanometarske FinFET tehnologije. „Kvalkom“ - najveći svetski samostalni dizajner čipova - zapravo je potvrdio ovaj posao u novembru, kad je otkrio da će ovaj proces biti primenjivan prilikom izrade čipa.
Prošli put kad je saradnja s kompanijom „Epl“ okončana, „Samsungov“ sektor logičkih čipova suočio se s neiskorišćenim kapacitetima i gubitkom od oko milijardu američkih dolara u 2014, ali ugovor s „Kvalkomom“ trebalo bi da onemogući da se tako nešto ponovi ove godine, tvrdi Keon Hen (Han), analitičar švajcarske banke Kredi svis (Credit Suisse).
On procenjuje da je „Samsungov“ sektor logičkih čipova - koji proizvodi različite čipove, počevši od telefonskih procesora do upravljačkih programa za televizijske ekrane, i za „Samsung“ kao i za spoljne klijente - prošle godine ostvario prihod od oko 10 milijardi dolara, a da je „Epl“ zaslužan za otprilike šestinu te sume.
„Samsungov“ ukupan prihod za prošlu godinu iznosio je oko 201 bilion vona, što je oko 166 milijardi dolara, objavila je ova kompanija u svojim preliminarnim smernicama pretprošle nedelje.
Novi ugovor s „Kvalkomom“, koji se poklapa s gubitkom posla sa „Eplom“, ustvari će biti „zamena“, kaže Hen.
Očekuje se da će „Samsung“ kasnije u toku meseca objaviti detalje pada poslovanja u ključnim delovima njegovog sektora komponenti, jer predviđanja u vezi s profitom u poslednjem kvartalu prošle godine nisu ispunila očekivanja analitičara.
Osim što pokušava da ojača sektor poluprovodnika, „Samsung“ se i nadmeće s „Kvalkomom“ jer želi da prodaje sopstvene procesore „eksinos“ (Exynos) drugim proizvođačima pametnih telefona, ali zasad samo relativno mali igrači na tržištu, poput kineskog „Mejzu teknolodžija“ (Meizu Technology), prihvataju ovaj novi proizvod.
Što se tiče „Kvalkoma“, „snepdregon 820“ predstavlja šansu za ovu američku grupaciju da obnovi svoje bogatstvo nakon razočaravajuće prodaje prethodno najvažnijeg proizvoda pod nazivom „snepdregon 810“ - velikim delom jer ga „Samsung“ nije koristio za svoje telefone visoke klase budući da je postojala zabrinutost da su skloni pregrevanju.
S padom vrednosti akcija, „Kvalkom“ je postao meta investitora aktivista.
Ova kompanija je zbog toga prošle godine imenovala dva nezavisna direktora i najavila velike rezove u broju zaposlenih, mada se oduprla pozivima za rasformiranje.
Prošle srede kompanija je najavila zajednički projekat s japanskim TDK u vrednosti od tri milijarde dolara, s ciljem da nastavi rast na polju filtera, koji su brzorastući deo tržišta komponenti za bežične komunikacije. Ipak, tržišna vrednost kompanije i dalje je 38 odsto ispod nivoa s početka 2015. godine.
Simon Mundy - Seoul
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)