Cilj rudarskog giganta je da ove godine ostvari prodaju aktive u iznosu od četiri do pet milijardi dolara

„Glenkor“ (Glencore), rudarski gigant i kompanija koja se bavi trgovinom sirovinama, prodao je udeo od 40 odsto u svom poljoprivrednom poslovanju za 2,5 milijardi dolara kako bi smanjio dug u jednom od najgorih zabeleženih perioda za cene sirovina.

Dogovor sa Savetom kanadskog penzionog fonda za investiciono planiranje (CPPIB) ključni je deo plana za smanjenje zaduženosti koji je pokrenula ova kompanija ne bi li ojačala svoj bilans stanja. Cilj „Glenkora“, koji se kotira na Londonskoj berzi, jeste da ove godine ostvari prodaju aktive u iznosu od četiri do pet milijardi dolara. „Drago nam je da se udružujemo sa CPPIB i stupamo u novu fazu razvoja odeljenja ‘Glenkor Agri’ (Glencore Agri)“, izjavio je izvršni direktor „Glenkora“ Ivan Glazenberg (Ivan Glasenberg) u sredu. Reakcije tržišta na ovaj dogovor u početku su bile pomešane. Do sredine jutra vrednost „Glenkorovih“ akcija bila je nepromenjena.

Zabrinutost da li će „Glenkor“ moći da se izbori s velikim teretom duga u kontekstu padajućih cena sirovina pritiskala je ovu kompaniju u proteklih godinu dana. Njene akcije su bile jedne od najslabijih među vodećim britanskim kompanijama u 2015. Ipak, njihova vrednost je porasla gotovo za 60 odsto ove godine jer je kompanija napravila pomak u svojoj strategiji.

Cilj „Glenkora“ je svesti neto dug na između 17 i 18 milijardi dolara do kraja 2016. Pre dogovora koji je postignut u sredu, ova kompanija je već prikupila više od devet milijardi dolara odlaganjem isplata dividendi, manjim trošenjem, prodajom aktive i ponudom akcija na berzi u vrednosti od 2,5 milijardi dolara.

Dogovorom sa CPPIB vrednost „Glenkorovog“ agrobiznisa dostigla je 6,25 milijardi dolara, što je manje nego što su pojedini analitičari očekivali, ali u skladu s projekcijama ove kompanije. Na kraju prošle godine ovoj ogranak je na svojim plećima imao 600 miliona dolara duga i zalihe u vrednosti od 2,5 milijardi dolara. Ovo je bolji dogovor u poređenju sa ostalim transakcijama u ovom sektoru. Baziran na tržišnoj vrednosti od 9,35 milijardi dolara, on predviđa multiplikator od gotovo 13 puta od prognozirane osnovne zarade po akciji za 2016, u poređenju s „Micubišijevom“ (Mitsubishi) nedavnom investicijom u „Olam“, gde je P/E koeficijent 11.

Osnovni operativni profit „Glenkorovog“ agrobiznisa gotovo se prepolovio prošle godine na 524 miliona dolara, što je odraz manje volatilnosti i slabljenja cena proizvoda, uključujući i žitarice i pamuk. Za razliku od onih čije je poslovanje vezano samo za naftu, kompanije koje prikupljaju, izvoze i obraduju žitarice prijavljuju drastičan pad profita, žaleći se na manjak dinamike na tim tržištima. Direktor „Glenkorovog“ agrobiznisa je Kris Mahoni (Chris Mahoney), čovek koji je osvojio srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Moskvi 1980. kao član britanskog veslačkog tima.

Ovaj ogranak je najveći izvoznik poljoprivrednih proizvoda u Rusiji, Kanadi i Australiji, sa oko 44 miliona tona žitarica prošle godine.

„Glenkor“ smatra da je prodaja udela u agrobiznisu način da ojača svoju poziciju pre mogućih preuzimanja. On je znatno proširio svoje poslovanje 2012. kupovinom „Vitere“ (Viterra), kanadske kompanije koja se bavi trgovinom žitaricama, za šest milijardi dolara, ali priznaje da bi želeo da nastavi da osvaja prostor na američkom kontinentu.

Analitičari smatraju da bi ova kompanija mogla da se okrene ka Brazilu, najvećem izvozniku soje na svetu, u potrazi za prilikama za preuzimanje. „Glenkor“ se takođe ne može pohvaliti snažnim prisustvom u SAD, ali je zbog jakog dolara izvoz iz ove zemlje sve više nekonkurentan.

Neil Hume - London