AUSTRIJA: Predsednik pritiska odozgo, narod odozdo
BEČ - Svima je dosta zavlačenja.
Predsednik Austrije dr Hajnc Fišer (Heinz Fischer) zahteva od lidera crvenih i crnih Vernera Fajmana (Werner Faymann) i Mihaela Špindelegera (Michael Spindelegger) da naprave dogovor o vladi do Božića.
Zavlačenje u koalicionim pregovorima samo šteti SPÖ i ÖVP. Toga je svestan Fišer, a to pokazuju i istraživanja javnog mnjenja - poslednjih nedelja pada podrška glasača crvenih i crnih. Već danas, ako bi se izbori ponovili, SPÖ i ÖVP više ne bi imali apsolutnu većinu u saveznom parlamentu.
Predsednik Fišer je, u glavnom TV dnevniku ORF u subotu uveče, izjavio da očekuje napredak u pregovorima.
- Krajem ove nedelje hteo bih da vidim u kom pravcu ide ovo putovanje - rekao je Fišer i naglasio da mu je želja da pregovori budu temeljni, ali i žustri.
- Pod žustrim nedvosmisleno podrazumevam dogovor do Božića - rekao je Fišer.
Dolazi vreme trojca
Politički barometar nesumnjivo pokazuje uslove za istorijski presedan u Republici Austriji - ni dve najveće niti kombinacija bilo koje dve od tri najveće partije ubuduće neće sačinjavati vladu. Svedoci smo dramatičnih promena stavova javnosti u poslednja dva meseca. Istraživanja Galupovog instituta od ovog vikenda pokazuju da bi vodeće socijaldemokrate (SPÖ, crveni) ostale na prvom mestu. Medutim, SPÖ je izgubio jedan procenat podrške: ona se spustila na 25%. Slobodnjaci (FPO, plavi) Hajnca Kristijana Štrahea (Heinz Christian Strache) sad bi bili druga najveća parlamentarna partija u Austriji. Njih trenutno podržava 23% glasača.
Iako FPÖ u poslednjih nekoliko nedelja nije ni dobio ni izgubio simpatizere, status kvo im je dovoljan za rast na rang-listi. Naime, jedan procenat podrške izgubili su narodnjaci (ÖVP, crni), te su tako pali ispod slobodnjaka, na treće mesto. ÖVP sad ima oko 22% glasova birača. Za po jedan procenat skočili su i Zeleni (sad 15% podrške) i NEOS (sad 10%). NEOS bi danas imao dvostruko više glasova nego na izborima krajem septembra.
Na dnu tabele tavori Tim Štronah (Team Stronach) sa samo 2% aktuelne podrške. Iako se ova partija donekle konsolidovala u poslednjih nedelju-dve, sad bi privukla upola manje glasača od minimalnih 4% za ulazak u savezni parlament.
Moguće kombinacije
Propadnu li sadašnji koalicioni pregovori i dođe li do ponavljanja izbora, možda bi postala moguća i prilično leva vlada: SPÖ, Zeleni i NEOS iza sebe bi imali polovinu glasačkog tela. Relativno najveći broj Austrijanaca voleo bi da vidi ovakvu vladu - tropartijsku koaliciju sada preferira 20%. Koalicija SPÖ, Zelenih i NEOS sigurno bi unela živost u mnogim oblastima koje vape za promenama: školstvu, direktnoj demokratiji, ekologiji, pravosuđu...
Za nastavak dvopartijske velike koalicije SPÖ i ÖVP sad je 19% Austrijanaca. Koaliciju ÖVP, Zeleni i NEOS (ako bi bila moguća) rado bi podržalo 16% odraslih državljana. Ovakva vlada sigurno bi dala mnoge pozitivne privredne podsticaje i smanjila birokratiju. Prilično desnu vladu, kakva je i sad teoretski moguća - ÖVP, FPÖ i NEOS - želi 14% Austrijanaca. Medutim, NEOS izjavljuje da neće u koaliciju sa Štraheovim FPÖ.
Zbog izborne kombinatorike (prelivanja glasova malih partija koje nisu ušle u parlament onima čiji je udeo veći od 4%), možda bi nakon ponovljenih izbora bila moguća i dvostruka koalicija. Više ne bi bila crveno-crna, nego crveno-plava. Ovakvu, SPÖ-FPÖ vladu rado bi podržalo 13% Austrijanaca. Ipak, čini se malo verovatnim da bi socijaldemokrate htele da preuzmu „istorijsku sramotu“ i uđu u koaliciju s desno orijentisanim slobodnjacima.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)