NEZVANIČNO: Srbija se žalila zbog ustaštva i ćirilice
ZAGREB - Hrvatski mediji pišu da je Srbija pre nekoliko dana uputila stranim zemljama neslužbeni diplomatski dokument, u kojem nabraja nedavne incidente, od skidanja dvojezičnih tabli u Vukovaru, do napada na srpski konzulat u Rijeci i ustaškog pozdrava " Za dom spremni", koji je na fudbalskoj utakmici uzvikivao hrvatski reprezentativac Džo Šimunić.
Povodom optužbi iz Srbije da je položaj srpske zajednice u Hrvatskoj pogoršan, izvor iz hrvatskog Ministarstva je rekao: "Reč je o izolovanim incidentima, a ne o kampanji usmerenoj protiv srpske zajednice. Odmah su ih osudili svi hrvatski zvaničnici, od predsednika republike, premijera, ministarke spoljnih i evropskih poslova, do lokalnih lidera. Osudile su ih i nevladine organizacije, kao i relevantni hrvatski mediji, što se posebno odnosi na kolumne i komentare".
Kad je reč o ćiriličnom pismu i uvođenju dvojezičnih natpisa, hrvatska strana navodi da je mogla da odloži njihovo sprovođenje, ali da smatra da treba da poštuje svoje obaveze i da zbog toga očekuje da vlasti u Srbiji podrže njene napore.
Istovremeno, hrvatske vlasti tvrde i da status manjina u Hrvatskoj i Srbiji nije isti.
"U hrvatskom Saboru predstavnici manjina imaju zagarantovana mesta, a hrvatska manjina u Srbiji nema takva prava, pa tako dosad nisu dobili ni udžbenike za nastavu na maternjem jeziku, što je dosad više puta bilo obećano i preuzeto kao obaveza", navodi se u izjavi iz Ministarstva.
Ministarstvo dodaje i da "ne stoji da Hrvatska sprečava povratak gotovo pedeset hiljada Srba koliko ih je u Srbiji s izbegličkim statusom.
"Hrvatska kontinuirano radi na povratku i obnovi. U Hrvatsku se dosad vratilo više od 133.000 pripadnika nacionalnih manjina, od kojih je većina srpske nacionalnosti", navode u Ministarstvu.
Kad je u pitanju problem navijačkog divljanja i huligana na sportskim utakmicama, Ministarstvo navodi da "političko rukovodstvo Hrvatske uvek osuđuje takve ispade", kao i da "nažalost, nijedna država nije imuna na njih", dodajući da svaka mora da ih rešava u okviru svoje nadležnosti, ali i zajedničkim naporima.
Navodi se i da ni transparenti: "Ubij Hrvata da Šiptar nema brata" ili "Nož-žica-Srebrenica", kao i paljenje hrvatskih zastava ne pridonose saradnji ni razumevanju među građanima i državama", navode u Ministarstvu.
Otpravnica poslova ambasade Srbije u Zagrebu Bosa Prodanović uputila je 15. novembar oštar protest pomoćniku ministra spoljnih poslova Hrvatske Željku Kuprešaku zbog sve učestalijih incidenata čija su meta Republika Srbija i Srbi u Hrvatskoj.
Kako je tada saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, hrvatskoj strani je preneto da su neprihvatljivi i uznemirujući poslednji napadi na Generalni konzulat Srbije u Rijeci, isticanje u Zagrebu antisrpskog plakata "srpsko porodično stablo" na kome su prikazani obešeni Srbi, ispisivanje grafita na srpskim kućama u kojima se Srbi pozivaju da napuste Hrvatsku, kao i ukupna antisrpska kampanja povodom postavljanja dvojezičnih tabli u Vukovaru.
Ukazano je na to da su navedeni incidenti i izraženi govor mržnje prema srpskoj zajednici u Hrvatskoj, nažalost, najjasniji dokaz veoma teških uslova u kojima Srbi u Hrvatskoj žive.
Posebno zabrinjava učestalost incidenata i činjenica da te incidente niko od zvaničnih organa Hrvatske do sada nije javno osudio, navedeno je u tom saopštenju.
"Srbija želi da sa Hrvatskom razvija dobre odnose, a od nje, kao susedne zemlje i članice EU, očekuje da spreči jačanje antisrpske kampanje i da Srbima koji tamo žive obezbedi sva prava koja im, po evropskim standardima i hrvatskom zakonodavstvu pripadaju", zaključilo je Ministarstvo
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti