Mehanizam EU za brzo vraćanje viza stupa na snagu sutra, a Srbija je među prvima na udaru zbog velikog broja lažnih azilanata

BEOGRAD - Kontrola se pojačava.
Uprkos ocenama pojedinih evropskih zvaničnika da zbog velikog priliva lažnih azilanata postoji realna opasnost da Srbiji budu vraćene vize, nadležni u Srbiji i analitičari uvereni su da je malo verovatno da će građanima naše zemlje ponovo biti nametnut vizni režim za putovanja u države EU.

Srpski premijer i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić kaže da je rano za prognoze, ali ukazuje da, i pored uvođenja mehanizma EU za brzo vraćanje viza, koji sutra stupa na snagu, taj mehanizam nije jednostavan.

Otklonićemo opasnost

- Postoji mogućnost da neka od država zatraži uvođenje viznog režima, ali da bi taj predlog bio usvojen, trebalo bi da ga podrže dve trećine članica Evropske unije - ukazuje Dačić.

Ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić smatra da postoje velike šanse da našu zemlju „zaobiđe“ uvođenje viza jer će, kaže, Srbija, u saradnji s Nemačkom i EU naći zajedničko rešenje za problem lažnih azilanata i otkloniti opasnost od suspenzije bezviznog režima.

I Kacin optimista

- Mehanizam EU za brzo vraćanje viza stupa na snagu sutra, ali razloga za paniku nema - slaže se Nenad Banović, predsednik Komisije za praćenje bezviznog režima, a pozivima da se ne širi panika u pridružio se i izvestilac EP Jelko Kacin i dodao da Srbiji ne preti direktna opasnost od uvođenja viza.

Banović pojašnjava da Srbiji neće biti vraćene vize, ali da će zato kontrola na graničnim prelazima biti rigoroznija, kao rešavanje problema lažnih azilanata.
- S obzirom na aktivnosti Vlade Srbije, glavnog pregovarača Tanje Miščević i Komisije za praćenje bezviznog režima, mogu da umirim građane i kažem da neće biti skorog uvođenja viza za građane Srbije - kaže Banović i ističe da je preduzet niz mera za smanjenje broja lažnih azilanata.

Manje azilanata

Banović ističe da se izričito traži za izlazak iz zemlje da svaki državljanin osim važeće putne isprave ima i zdravstveno osiguranje, sredstva za izdržavanje, pozivno pismo ili vaučer turističke agencije i povratnu kartu ukoliko ide autobusom ili avionom. Prema njegovim rečima, granična policija je od donošenja Uredbe o povećanim nadležnostima vratila s granice 6.500 građana, a vode se i istrage protiv organizatora prebacivanja azilanata u zemlje EU.

On kaže da je broj lažnih azilanata smanjen za 10 odsto u odnosu na 2012, a uveren je i da ćemo s Nemačkom naći zadovoljavajuće rešenje.
- Imamo apsurd da 80 odsto naših građana koji traže lažni azil to traže u Nemačkoj zbog visokih socijalnih davanja. To je jedini razlog, žeđ za brzom i lakom zaradom. Naši građani tamo ne idu jer su politički progonjeni - kaže Banović.

branko-ruzic.jpg
Foto: Nemanja Pančić


Predrag Simić: Skandalozan pritisak

Politički analitičar Predrag Simić kaže da bi bilo skandalozno i licemerno da EU uvede Srbiji vizni režim u trenutku kada s njom otpočinje pregovore o članstvu.
- Taj problem bi mogao da bude rešen preko noći tako što bi bio oduzet pasoš onima koji su više puta zatražili lažni azil i zloupotrebili pasoš. Međutim, tome bi mogle da se usprotive organizacije za zaštitu ljudskih prava, što bi opet moglo da bude velika hipokrizija i postupanje po dvostrukim standardima - smatra Simić.
On objašnjava da je Danska, na primer, zatražila uvođenje mehanizma zbog pedesetak azilanata u vreme „dok je u Srbiji bila velika gužva sa emigrantima“.