Počeo skrining za poglavlje 35
BRISEL - Skrining za poglavlje 35, koje je u pregovorima u pridruživanju Srbije Evropskoj uniji rezervisano za proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine, počeo je jutros u Briselu.
Ministar bez portfelja zadužen za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin očekuje da budu uvaženi legitimni interesi Srbije.
"Očekujemo da se uvaže naši legitimni interesi, da se vodi računa o svemu što je do danas dogovoreno i, naravno, očekujemo da, s druge strane, imamo potpuno razumevanje i dobru volju, kako je i bilo juče. Nema razloga da tako ne bude i danas", rekao je Vulin novinarima pred početak sastanka.
Upitan da otkrije neke detalje u vezi sa poglavljem 35, on je odgovorio: "Ne bi bilo korektno. To je nešto o čemu ćemo pričati kada završimo."
Savetnik predsednika Srbije Marko Đurić rekao je novinarima u pauzi da se skrining odvija u pozitivnoj atmosferi, a da je cilj delegacije da pokaže da je priča o Briselskom sporazumu priča o uspehu.
Đurić očekuje da će srpska delegacija do kraja dana saznati više detalja o tome šta su očekivanja EU kada je reč ulozi Srbije na Kosovu.
"Srbija ima pozitivne rezultate i mnogo toga da kaže", rekao je Đurić.
U delegaciji Srbije su i šefica tima Srbije za pregovore sa EU Tanja Miščević, generalni sekretar Vlade Srbije Veljko Odalović i oficir za vezu u Prištini Dejan Pavićević.
EU predstavljaju visoki funkcioneri Evropske službe za spoljne poslove i Evropske komisije Roberto Đentilini i Mirijam Feran.
Cilj ovog sastanka je da se napravi snimak dosadašnjeg napretka u dijalogu i definišu budući izazovi na tom putu.
Prema pregovaračkom okviru EU za pregovore sa Srbijom, koji je juče predstavljen na prvoj međuvladinoj konferenciji u Briselu, poglavlje 35, uz poglavlja 23 i 24, pravosuđe, policija i osnovna prava, biće u središtu pregovaračkog procesa.
Pored opštih uslova za članstvo zasnovanih na Kriterijumima iz Kopenhagena, EU je u Pregovaračkom okviru istakla da je normalizacija odnosa sa Kosovom jedna od ključnih tačaka pregovora. Poglavlje 35, kao i poglavlja 23 i 24, koja se tiču pravosuđa, policije i osnovnih prava, biće među prvima otvorena, a među poslednjima zatvorena, predviđeno je okvirom.
U Uvodnoj izjavi Republike Srbije, koja je juče predstavljena na prvoj međuvladinoj konferenciji sa EU, navodi se da je cilj vlade u Beogradu da Srbija bude u potpunosti spremna da preuzme obaveze koje proističu iz članstva do kraja 2018. godine, kako bi mogla da postane članica početkom narednog budžetskog perioda EU.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana