List Monokl navodi da je vicepremijer priznat kao najmoćnija ličnost u srpskoj politici i lider u usponu na Balkanu, kao i da ima ogromnu ličnu popularnost i moć

Londonski magazin "Monokl" objavio je u poslednjem broju intervju s vicepremijerom Aleksandrom Vučićem, u kojem ga opisuje kao "pokretačku snagu u rešavanju tri ključna pitanja koja su dugo sputavala Srbiju - Kosovo, EU i korupcija", ali i podseća da je je "važio za represivnog ministra informisanja, kažnjavajući novinare koji su se suprotstavljali vladi i zabranjujući strane TV mreže".

Vučić: Morali smo da promenimo naše ciljeve i našu neuspešnu i štetnu politiku

"Vučić se pojavom savršeno uklapa u ambijent Vlade. Njegovo sivo odelo, uredna kosa i naočare ne bi izazvali čuđenje u bilo kojoj sali za sastanke ili kabinetu. Ali, nasuprot uobičajenom klišeu, lider Srpske napredne stranke rastom je mnogo viši nego što izgleda na TV-u i ima izuzetno čvrst stisak ruke", počinje reporter magazina. Magazin navodi da je Vučić priznat kao najmoćnija ličnost u srpskoj politici i lider u usponu na Balkanu, kao i da ima ogromnu ličnu popularnost i moć.

Ipak, podseća se da je imao ulogu u "opštepoznatoj vladi Slobodana Miloševića". "U roku od godinu dana od njegovog stupanja na dužnost, vladajuća koalicija završila je pregovore o normalizaciji odnosa sa Kosovom i započela zvanične pregovore o pridruživanju Srbije EU. U međuvremenu, Vučić je lično preuzeo kormilo kampanje za borbu protiv korupcije, s obzirom na to da su ranije nedodirljivi tajkuni uhapšeni i optuženi za nezakonito bogaćenje u spornim privatizacijama", navodi magazin.

Vučić: Pridruživanje EU nije tako popularno u Srbiji, kako vi možda mislite.

Na direktno pitanje da prokomentariše činjenicu da je devedesetih godina bio ministar informisanja u Miloševićevoj vladi, Vučić je odgovorio:
- Posle 1999. godine videli smo rezultat naše politike: bila je izuzetno loša u svim društvenim sferama. Imali smo toliko uništenih mostova i zgrada da ne možete ni da zamislite. Mi ne možemo da kažemo da je sve krivica Srbije, ali to je bio rezultat naše politike. Morali smo da promenimo naše ciljeve i našu neuspešnu i štetnu politiku. Svi smo pravili neke strašne greške i ja se ne stidim da to priznam. Moramo da pronađemo bolji put za Srbiju i sada moramo da budemo veoma čvrsti, fokusirani, koncentrisani, čak potpuno posvećeni, ako želimo da pronađemo bolji put za naš narod.

Magazin dodaje da je Vučićev povratak na vlast, "zajedno sa Dačićem, bivšim portparolom Slobodana Miloševića", izazvao nervozu među zapadnim diplomatama, ali da su "čak i skeptici počeli da popuštaju". Kada ga je reporter upitao zašto je izabrao da ide putem pridruživanja EU iako je, istorijski gledano, Srbija imala bolje odnose sa Rusijom nego sa EU, Vučić u odgovoru nije pominjao Rusiju.

- To (pridruživanje EU) nije tako popularno u Srbiji, kako vi možda mislite. Ali veoma je povezano sa modernizacijom ove zemlje. Mi ćemo morati da promenimo naš mentalni sklop, navike, same sebe, a to je najvažnija stvar. Ako ne promenimo sebe, ako ne učunimo nešto u vezi sa vladavinom prava i mnogim drugim promenama u različitim društvenim sferama, nećemo biti uspešni u budućnosti - rekao je Vučić.