Koštunica podnosi ostavku na mesto predsednika DSS
BEOGRAD - Kraj.
Dugogodišnji predsednik Demokratske stranke Srbije odlazi s čela te političke partije!
Kako nezvanično saznaje Kurir, Koštunica će o svojoj odluci najverovatnije u sredu obavestiti Predsedništvo svoje stranke na redovnom zasedanju.
Ispod cenzusa
Kako se pretpostavlja, taj potez je posledica katastrofalnog rezultata na nedavno održanim parlamentarnim izborima i neulaska DSS u republičku skupštinu prvi put posle 1992. godine, kada je DSS i osnovan izdvajanjem iz Demokratske stranke, zbog čega je Vojislav Koštunica odlučio da se skloni iz političkog života i lidersku poziciju u stranci prepusti nekom drugom.
Kao kandidati koji mogu naslediti Koštunicu na čelu DSS pominju se istaknuti članovi ove stranke i njeni potpredsednici - biznismen Nenad Popović i njegov prezimenjak Aleksandar, koji je bio nosilac liste na izborima u Beogradu i uspeo da pređe cenzus. Inače, na predlog Vojislava Koštunice, posle fijaska na izborima odlučeno je da DSS do vanredne skupštine ove stanke rukovodi upravo Aleksandar Popović, što bi takođe trebalo da bude saopšteno danas.
Promene
Očigledno je da su sve izvesnije promene u DSS nastavak političkog zemljotresa, koji je usledio posle vanrednih parlamentarnih izbora održanih 16. marta, na kojima neke od partija koje su nekada „žarile i palile“ nisu uspele da pređu cenzus. Da podsetimo, prvi se zbog toga povukao Mlađan Dinkić, koji je podneo ostavku na mesto predsednika Ujedinjenih regiona Srbije, a sve češće se pominje da slična sudbina čeka i lidera Demokratske stranke Dragana Đilasa.
Duga karijera
Vojislav Koštunica rođen je 24. marta 1944. godine u Beogradu. Demokratsku stranku Srbije osnovao je 1992. godine, pošto se otcepio od Demokratske stranke. Bivši je predsednik Savezne republike Jugoslavije, koju je vodio od pada Slobodana Miloševića 2000. godine do 2003, a predsednik Vlade Srbije bio je od 2004. do 2008. godine.
ČINJENICE
Postepeni pad DsS na izborima počeo 2007. godine
- 2000 - DSS je u sastavu koalicije DOS, koja osvaja 64,8 odsto glasova
- 2003 - DSS drugi po snazi sa 17,72 odsto dobijenih glasova
- 2007 - DSS u koaliciji s Novom Srbijom treći je po snazi i osvaja 16,55 odsto podrške birača
- 2008 - DSS i NS ponovo treći po snazi sa 11,62 procenta osvojenih glasova
- 2012 - DSS četvrti po snazi u parlamentu sa osvojenih 8,40 procenata
- 2014 - DSS osvaja svega 3,9 odsto glasova i ne prelazi cenzus
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega