Bivši američki ambasador u Zagrebu Vilijam Montgomeri u depešama koje je slao u Stejt department isticao je da je podršku Franje Tuđmana i spremnost Hrvatske da pomogne u naporima Sjedinjenih Država da ojačaju opoziciju u Srbiji i sruše režim Slobodana Miloševića

U tajnim depešama vlade SAD, koji su nedavno objavljene, piše kako je hrvatska strana bila spremna na saradnju i vrlo predusteljiva prilikom rušenja Slobodana Miloševića.

Bivši američki ambasador u Zagrebu Vilijam Montgomeri u depešama koje je slao u Stejt department isticao je da je podršku Franje Tuđmana i spremnost Hrvatske da pomogne u naporima Sjedinjenih Država da ojačaju opoziciju u Srbiji i sruše režim Slobodana Miloševića.

Dokumenti iz mandata Bila Klintona , presten oko Srbije, otkrivaju da su SAD uložile 12 miliona dolara u programe pomoći opozicionim strankama, nevladinim organizacijama i nezavisnim medijima u Srbiji.

Hrvatska je HRT-ov odašiljač u Belju dala na korištenje za emitovanje programa Glasa Amerike i Radija Slobodna Evropa na srpskom jeziku, a tokom 1999, dok je još trajalo bombardovanje Srbije, američki ambasador u Zagrebu izveštavao je Vašington o pripremama za emitovanje prodemokratskog programa preko HRT-ovog odašiljača u Belju.

Odašiljač u Belju sastoji se od tri televizijska i pet radijskih transmitera preko kojih se program može emitovati sve do Novog Sada i Beograda. Zagreb je pristao na to, ali je HRT tražio dodatnu opremu, vrednu 80.000 dolara. Međutim, Srbija je reagovala, i žalila se Međunarodnoj telekomunikacionoj uniji da Hrvatska ometa njen signal.

Nakon toga, Hrvatska je tražila da se frekvencija malo pomeri kako se ne bi više poklapala sa Radio Beogradom.