Vučićev ekonomski program, koji će činiti i okosnicu njegovog premijerskog ekspozea, predviđa tri osnovne tačke a to su - velike strukturne reforme u zemlji, finansijska konsolidacija državnog budžeta i podsticajne mere

BEOGRAD - Predsednik Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić predstaviće sutra program nove Vlade Srbije Predsedništvu svoje stranke, a od ponedeljka će početi i prve međustranačke konsultacije za formiranje ministarskog tima.

Budući premijer će već tokom vikenda o programskom dokumentu koji je stavio na papir, razgovarati sa nestranačkim stručnjacima, ali i ekspertima koji su partijski angažovani.

Vučićev ekonomski program, koji će činiti i okosnicu njegovog premijerskog ekspozea, predviđa tri osnovne tačke a to su - velike strukturne reforme u zemlji, finansijska konsolidacija državnog budžeta i podsticajne mere.

Kako je predviđeno programom, u okviru strukturnih reformi Vlada Srbije predložiće usvajanje zakona o radu, stečaju, privatizaciji i državnim službenicima.

Predviđa se jača uloga Kancelarije za brze odgovore, temeljno restruktuiranje preduzeća, okončanje procesa privatizacije i postavljanje javnih preduzeća na drugačiji sistem poslovanja.

U okviru finansijske konsolidacije planirane su i drastične uštede na rashodnoj strani budžeta kroz ukidanje službenih automobila i dnevnica u državnoj administraciji.

Da bi se povećala prihodna strana, država će pojačati borbu protiv sive ekonomije, a doneće se i mere za jačanje privatnog sektora.

Kada je reč o podsticajnim merama za investitore i zaposljavanje, Vlada će aktivno raditi na privlačenju stranih i angažovanju domaćih investitora. Glavni cilj je da sve te mere dovedu do smanjenja stope nezaposlenosti, kroz olakšice privatnicima za zapošljavanje novih radnika.

Tokom pripreme pograma za novu Vladu Vučić je bio pod stalnim pritiskom Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke. Te globalne finasisjke orgamnizacije, naime, od budućeg premijera traže da Vlada u narednom periodu smanji penzije za 25 odsto, a plate u javnom sektoru za 20 odsto, kao i da bi, prema njihovim "računicama", u javnom sektoru trebalo da se otpusti 15 odsto zaposlenih.

Tokom razgovora Vučić je preneo da razume njihove zahteve, ali da neće pristati da se u Srbiji zakoči život.

Preneo je sagovornicima da je nasledio katastrofalno stanje, i podsetio da su 2008. i 2009. penzije povećane za 22 odsto, a da je prethodna vlast je za pet godina stvorila rupu u budžetu od sedam milijardi evra.

Priklješten spoljnim zahtevima, tmurnom slikom u budyyetskoj kasi, ali i potrebom da se zivotni standard građanima postepeno popravlja , Vučić je rešio da u sredistu programa Vlade budu ekonomske mere.

Vučić bi imena ministara trebalo da objavi do Uskrsa, pošto se konstituiše parlament (17. aprila), a on zvanično dobije od predsednika države Tomislava Nikolića mandat za sastavljanje Vlade.

Tako bi trebalo da ekspoze iznese pred poslanike 24. marta, a novi ministri bi položili zakletvu i Vlada bi stupila na dužnost dan ili dva dana kasnije.