Drecun: Vojska Kosova bila bi naslednica terorističke OVK
BEOGRAD - Osnivanje oružanih snaga Kosova povećalo bi nesigurnost Srba i ostalih nealbanskih zajednica jer bi ta vojska zapravo bila naslednica terorističke OVK, ocenio je donedavni predsednik Odbora Skupštine Srbije za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun.
"Ta vojska je apsolutno nepotrebna, destabilizovala bi situaciju umesto da je stabilizuje", rekao je on uoči današnje sednice na kojoj bi Skupština Kosova trebalo da se izjasni o osnivanju oružanih snaga, pošto je rasprava o toj tački skinuta sa dnevnog reda sednice u ponedeljak.
Ističući da ne vidi "ko to ugrožava bezbednost Kosova pa je potrebna nekakva vojska? Drecun je dodao da "na Kosovu postoji vojska, po Rezoluciji 1244 to je Kfor" i da "jedino velikoalbanske pretenzije mogu da ugroze bezbednost ljudi na Kosovu i Metohiji".
Na pitanje da li očekuje da će oružane snage Kosova ipak biti fomirane, uprkos protivljenjenju Beograda i srpskih poslanika u Skupštini Kosova, koji nisu prisustvovali jučerašnjoj sednici, on je odgovorio da "sad pripremaju zakon kojim bi trebalo da zaobiđu protivljenje srpskog naroda".
"Priština treba da donese zakon kojim će se stvoriti pravni okvir za formiranje Zajednice srpskih opština, a ne da donosi zakone koji su diskriminatorski i povećavaju inače već veliki jaz Srba i Albanaca". istakao je Drecun.
Ističući da "ovaj zakon neće doprineti stvaranju boljih standarda u međunacionalnim odnosima, već naprotiv treba da posluži za realizaciju nekih drugih ciljeva", on nije isključio mogućnost da se formira vojska Kosova, "ali ne voljom svih onih koji tamo žive već nametanjem volje albanske strane".
Komentarišući izjavu predsednika Tomislava Nikolića, koji je posle razgovora sa Ketrin Ešton rekao da će, ako vojska Kosova ipak bude formirana, Srbija tražiti da srpski narod dobije recipročno učešće, Drecun je objasnio da "ako nekom treba neka vojska koja će očigledno biti jednonacionalna, onda sve ostale zajednice valjda imaju pravo da se stvaraju o sopstvenoj bezbednosti".
"Za srpski narod je, što se tiče aspekta bezbednosti, najvažnije međunarodno prisustvo i da Zajednica srpskih opština bude što pre stvorena i počne da funkcioniše".Drecun je potvrdio da očekuje da će normalizacija odnosa Beograda i Prištine i dalje biti glavni politički uslov za evropske integracije Srbije, "ne toliko zbog toga što EU to očekuje od nas, već je to uslov za prosperitet i Srba i Albanaca i kretanje napred".
(Tanjug/RTS)
VUČIĆ I LAVROV RAZGOVARALI TELEFONOM O 3 VAŽNE TEME: Upoznao sam ministra da Priština pokušava da Srpskoj listi zabrani učešće na predstojećim izborima