Dve petine građana Srbije smatra da je demokratija privlačna, te da je svejedno u kakvom se sistemu živi ukoliko postoji ekonomska i socijalna sigurnost

BEOGRAD - Žal za komunizmom.
Svega 39 odsto građana Srbije ima pozitivan stav o demokratskom sistemu, dok je 42 odsto učesnika ankete naklonjeno nekom drugom poretku, rekao je juče programski direktor Cesida Đorđe Vuković, predstavljajući rezultate novog istraživanja ove nevladine organizacije.

Dve petine građana Srbije smatra da je demokratija privlačna, te da je svejedno u kakvom se sistemu živi ukoliko postoji ekonomska i socijalna sigurnost. Prema Vukovićevim rečima, 40 odsto ispitanika navodi da živi u konstantnom egzistencijalnom strahu, a 55 odsto njih smatra da im država ne garantuje prava koja je dužna da im pruži.

Koordinator programa Cesid Ivo Čolović naveo je da čak 78 odsto ispitanika smatra da se u Srbiji najbolje živelo od 1945. do 1990. godine, odnosno u periodu socijalističke Jugoslavije.

Čolović je objasnio da većina ispitanika svoj stav objašnjava činjenicom da je u socijalizmu 10 odsto građana trpelo političku represiju, ali je 90 odsto njih živelo dobro, dok sad svega 10 odsto žitelja živi dobro, a ostali su na rubu egzistencije.
- Sve je više pesimizma. Pedeset i četiri odsto ispitanika smatra da živi lošije od svojih roditelja, a dve petine njih veruje da će njihova deca živeti još lošije - rekao je Čolović.

Prema istraživanju Cesida, više od polovine ispitanika (56,7 odsto) kaže da ne bi učestvovalo u političkim protestima, dok bi se samo četvrtina njih pridružila ekonomskim protestima.