Ambasador Ruh: Srbija može jedino da bude ključni igrač
BEOGRAD - Švajcarski ambasador u Beogradu Žan Danijel Ruh izjavio je da, u ovom delu Evrope, "Srbija može jedino da bude ključni igrač", i da ga je fascinirala organizovanost u zemlji tokom minulih poplava.
"Postoje razne vrste izazova. Srećom neke ste prevazišli i sad postoje dva najvažnija - priključivanje Evropskoj uniji i ekonomski razvoj. Destrukcija koju je voda izazvala, istina, malo komplikuje situaciju. Ali, EU, Rusija i mi, svi ćemo vas podržati", izjavio je Ruh.
Upitan da li i posle tog novog izazova Srbiju i dalje smatra za ključnog regionalnog igrača, on je rekao: "U ovom delu Evrope, ne samo zbog geografije, Srbija može jedino da bude ključni igrač".
"Mene je fascinirala organizovanost, posebno Crvenog krsta, sa kojim sarađujemo od proleća 1999. i sa kojim smo već u petak, 15. maja, sačinili spisak potrebne pomoći. Vaša zemlja ima oko 70.000 volontera, što je mislim rekord u svetu. To pokazuje koliko dobra ima u ovoj zemlji", naveo je Ruh.
On je dodao da država, policija, vojska, nadležni nisu zakazali, "mada mu je predočeno da je postojao jedan kratak period uhodavanja, baš petak kada je sve počelo".
"Potom se mašina zahuktala i operacija spasavanja bila je obavljena izuzetno profesionalno. Uvek postoji naknadna pamet, ali bi posebnu pažnju trebalo posvetiti uspostavljanju sistema ranog upozorenja", naveo je Ruh.
On je podsetio da je Švajcarska bila pošteđena ratova i da je, zbog njene neutralnosti, tamo drugačija pespektiva što se tiče rata i mira.
"Što ne znači da nismo bili aktivni, pogotovu smo se angažovali na polju medijacije i promovisanja međunarodnog humanitarnog prava. Čini se logičnim da se u godini kada se obeležava vek do početka Prvog svetskog rata, usredsredimo na Arčibalda Rajsa, jer je jedan od mnogih Švajcaraca koji su kroz istoriju brinuli o zaštiti žrtava i pravde", rekao je Ruh.
Švajcarska se posebno angažovala na obnovi spomenika Rajsu podignutom 1931. u Topčiderskom parku - čoveku koji je Srbe i Srbiju mnogo zadužio.
Govoreći o značaju koju u dijalogu Beograda i Priština može imati rasvetljavanje zločina nad Srbima na Kosovu, Ruh je rekao da "nijedan zločin ne sme ostati nerasvetljen"."Kao što je i sam Rajs govorio, nema neutralnosti u zločinu. Sudbina svih nestalih, naravno i Srba, trebalo bi da bude razrešena. Optužbe da bi neki od njih mogli biti oni koji su život završili u užasnoj priči trgovine organima moraju biti rasvetljene", naglasio je Ruh.
On je podsetio da je u Hagu još 2001. počela istraga o tome, ali je ona bila teška i nije dovela do ubedljivih rezultata."Švajcarac Dik Marti sačinio je izveštaj koji je očito imao dovoljno elemenata da bi Euleks započeo specijalnu istragu", naveo je Ruh, koji je bio zamenik misije u ambasadi Švajcarske od 2000-2003, da bi do 2007 bio specijalni politički savetnik glavnog tužioca Haškog tribunala za bivšu Jugoslaviju Karle del Ponte.
Upitan da li veruje da je politika neutralnosti koju vodi Srbija dobra, on je napomenuo da veliki broj država članica Evropske unije nisu članice NATO.
"Na vama je da procenite da li želite da se priključite ili ne i da li će to pomoći vašoj bezbednosti. S druge strane, nadam se da je hladni rat iza nas i da nećemo ući u novu fazu podele između Zapada i Istoka. Danas nijedna država ne bi trebalo da bude primorana da bira između dve strane", kazao je Ruh.
Prema njegovim rečima, kriza u Ukrajini stvorila je tenzije koje više mogu da razjedine nego da ujedine."Umesto da se usredsredimo na podele želeo bih da istaknem da su cela Evropa, kao i Rusija i Amerika ujedinjene oko zajedničke tradicije, kulture i vrednosti, posebno u OEBS-u kojim Švajcarska predsedava tokom 2014., a Srbija će tokom 2015. Ujedinjena borba sa zajedničkim izazovima kao što su klimatske promene i smanjenje rizika nekih budućih katastrofa, važnija je od igara moći", istakao je Ruh.
(Tanjug/Politika)
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela