Međuvladina konferencija Srbija-EU bila planirana za jun, još nije zakazana; Neke članice Unije traže da na dnevni red prvo stave poglavlja o slobodi medija.; Dačić: Sledeći sastanak možda tek u oktobru

BEOGRAD - Nastavak evropskog puta Srbije mogao bi da bude usporen pritiscima kojima su izloženi Vlada i premijer Aleksandar Vučić zbog neutralnog stava povodom ukrajinske krize.

Naime, kako saznaje Kurir, druga međuvladina konferencija Srbije i EU još nije zakazana (iako se očekivala ovog meseca), a nije isključeno da će biti odložena čak do oktobra!
Analitičar Dragomir Anđelković smatra da se na taj način pregovori „ (zlo) upotrebljavaju kao vrsta grube posredne ucene“ Srbije.

- Nesumnjivo se vrši pritisak na Vladu i premijera Vučića da se Srbija distancira od Rusije, a u vezi sa ukrajinskim konfliktom. U tom kontekstu treba čitati i njihove nedavne kritike o navodnom nedostatku slobode medija u Srbiji. Velike sile nisu reagovale na medijske pritiske i jednoumlje, kriminal i korupciju za vreme vladavine DS. Njima nisu bitni naši problemi, oni izmišljaju izgovore, poput navodne cenzure medija, da bi vršili pritiske - kaže Anđelković i dodaje:

- Najviše im smeta Vučićeva izbalansirana politika i nepristajanje da odstupi od borbe za nacionalne interese Srbije. Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić potvrdio je za Kurir da je realnije da se međuvladina konferencija Srbije i EU održi u oktobru.
- Grčka hoće da zakaže konferenciju za jun, ali ne slažu se sve zemlje u tome da se otvore neka poglavlja, tako da je realnija opcija da se do oktobra otvori poglavlje 32 o finansijskoj kontroli i, eventualno, poglavlje 35 - kaže za Kurir Dačić.

Drugi mogući scenario, kažu dobro obavešteni izvori Kurira, jeste da se pregovori sa EU ipak nastave ovog ili sledećeg meseca, ali da se otvore poglavlja 23 (pravosuđe i osnovna prava) i 24 (pravda, sloboda i bezbednost), čime bi se u žižu stavila tema slobode medija u Srbiji, što su u međunarodnim krugovima, kako je rekao Anđelković, već upotrebili kao sredstvo pritiska na Beograd.

Ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović potvrdila je da se u Briselu razmatra mogućnost da se razgovor s Beogradom nastavi otvaranjem ova dva poglavlja.

- Neke zemlje članice EU smatraju da bi razgovore trebalo početi sa političkim poglavljima 23 i 24. Mi se nadamo i spremni smo da u julu otvorimo poglavlje 32 - finansijska kontrola, ali, naravno, da to ne zavisi samo od naše spremnosti. Bilo bi dobro da započnemo otvaranjem poglavlja koje treba da pokaže da smo spremni za efikasnu i transparentnu kontrolu javnih finansija i trošenja budžetskih sredstava - kaže Joksimovićeva.

Premijer Vučić
PODRŽAVAMO POLITIKU EU,
ALI NE UVODIMO SANKCIJE RUSIJI

Premijer Aleksandar Vučić ponovio je da Beograd podržava teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine i da čini sve da po pitanju krize u toj zemlji bude uz svoje evropske partnere.
- Pozicija Srbije u saglasnosti je sa međunarodnim pravom i s pozicijom EU. Jedina razlika je u tome što nije uvela sankcije Rusiji. Činimo sve da budemo uz naše evropske partnere. Mislim da je poruka Srbije jasna i mislim da niko nije očekivao da ćemo javno reći da podržavamo teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine - rekao je Vučić.

Direktor policije
ISTRAGA O NAPADU NA PEŠČANIK

Direktor policije Milorad Veljović izjavio je da se intenzivno radi na otkrivanju osoba koje su oborile sajt Peščanika.
- Policija je na putu da otkrije odakle je izvršen napad na taj sajt, već postoje određene pretpostavke odakle su slate poruke. Ovih dana očekujemo rezultate istrage.