ŽELJKA CVIJANOVIĆ: Vučić je u Sarajevu branio Dejton
Prema poslednjim istraživanjima javnog mnjenja premijerka RS Željka Cvijanović prvi put je na listi političara kojima ispitanici najviše veruju izbila na drugo mesto. Na prvom je i dalje predsednik RS i njene stranke SNSD, Milorad Dodik. Nakon strašnih poplava, Srpsku pored obnove očekuju i parlamentarni izbori. Premijerka RS govori kako je Vlada uspela da podigne popularnost za vreme poplava, o korupciji u RS, šta misli o tezama da će SNSD doživeti sudbinu DS-a i kako tumači nedavnu posetu premijera Srbije Sarajevu.
U kojoj meri će nedavne poplave uticati na predstojeće izbore u RS? Prema pojedinim istraživanjima poverenje građana u Vladu je, za razliku od Srbije, poraslo. Da li je Vlada u Srpskoj nešto drugačije upravljala krizom?
- O izborima uopšte ne razmišljam. U poplavama su izgubljeni životi, voda je oštetila preko 30.000 domaćinstava, naša infrastruktura je oštećena, poljoprivreda postradala a privredna aktivnost drastično smanjena. Za vreme poplava formiran je krizni štab koji se zajedno sa svojim narodom borio protiv vodene stihije. Dokazali smo da smo sposobni da upravljamo procesima i u uslovima vanredne situacije, kao i da donosimo teške odluke u kritičnim trenucima. Dokazali smo i da smo spremni da jedni drugima pomognemo i da se jedni za druge žrtvujemo. Naša vlada i krizni štab su bili u stalnoj komunikaciji i koordinaciji sa Vladom Srbije, koja je isto tako adekvatno reagovala na izazov koji je pred sve nas stavila ova elementarna nepogoda. Drago mi je i ponosna sam ako su građani u svom svakodnevnom životu osetili da je ova Vlada narodna vlada i da je apsolutno u funkciji građana. Nastavićemo tako da se ponašamo, a na trenutne rejtinge se nisam ni ranije obazirala. Moj cilj je da od Srpske stvorimo modernu državu i fokusirana sam na ostvarenje tog cilja. Sada je naš prioritet obnova.
Kakva je zapravo ekonomska situacija u RS?
- Teška, ali i stabilna. Pre poplava u vreme krize ova vlada je uspela da bez podizanja PDV-a i drugih poreza, po čemu smo gotovo jedinstveni u Evropi, servisira sve obaveze. Nismo išli na smanjenje plata i penzija već smo ih uspeli čak i povećati, kao i još neka socijalna davanja, trudili smo se da teret krize rasporedimo što ravnomernije. Uspeli smo čak i da smanjimo broj nezaposlenih. Završili smo prethodnu godinu sa dva odsto privrednog rasta, povećali izvoz i obim industrijske proizvodnje, a prvi kvartal ove godine imao je i bolje pokazatelje. Brojne su mere kojima smo štitili postojeća radna mesta i stimulisali otvaranja novih. Sve to smo radili u veoma teškim okolnostima stalne opstrukcije razvojnih projekata od političkih struktura u Sarajevu. Spomenuću samo projekat Južni tok. Svesni smo da se u RS živi teško, ali smo od prvog dana imali jasnu ideju i plan koji u samom svom sedištu imaju prosečnu porodicu. Njoj Vlada krizni i posttranzicioni period mora učiniti podnošljivim.Sada smo nakon poplava ušli u jedno sasvim drugačije razdoblje, i ja sve svoje sastanke počinjem i završavam samo jednom temom - a to je obnova Srpske. Ove nedelje u skupštinsku proceduru ulazi set zakona koji treba da stvori uslove kojima se saniraju posledice poplava i da predstavlja promociju principa solidarnosti i socijalnog konsenzusa koji u godinama ispred nas treba da obezbedi da projekat obnove preraste u razvojni projekat Srpske. Predlozi su realni, a obećana pomoć i finansijske injekcije koje dobijamo i od međunarodnih finansijskih institucija sa jedne strane, a od Rusije sa druge, predstavljaju realnu osnovu za optimizam kada je budućnost naše ekonomije u pitanju. Prva mera koju ćemo sprovesti je jednokratna novčana pomoć od 5.000 KM porodicama čiji su domovi oštećeni u poplavi, a paralelno s tim usmerićemo sve svoje napore na podizanje nivoa privrednih aktivnosti, obnovu postradale infrastruktre i poljoprivrede.
Posle dolaska naprednjaka na vlast u Srbiji, Mladen Bosić iz SDS-a je rekao da očekuje da vetar promena dune i sa druge strane Drine. Da li vidite neku analogiju u odnosu demokrate-naprednjaci i SNSD-SDS? Odakle, zapravo, duva taj vetar koji donosi političke promene u Srbiji i RS?
- Ne vidim nikakvu. Volela bih da sam od opozicionara čula i jedan politički, privredni, socijalni ili bilo koji drugi plan, ali nisam. Uvek su to neke teme, ali nigde plana, nigde ideje. Vidite, nama u Republici Srpskoj Srbija je važnija nego što se to u Srbiji može zamisliti. Ni nas ni Srbiju nisu mazile istorijske okolnosti u poslednjih dvadeset godina. Znamo kako je teško da vlada obezbeđuje unutrašnju privrednu i budžetsku stabilnost, a da je istovremeno suočena sa brojnim izazovima na međunarodnom planu. Obe naše vlade rešavaju teške probleme, i nose se sa različitim pritiscima kojih su mnoge druge zemlje pošteđene. Ali znate, to je malo viša politika, do koje gospodin Bosić ne uspeva da "dobaci". On je umislio da je važan faktor u međunarodnim odnosima samo zato što mu je neki dokoni stranac koji radi u Sarajevu poslao SMS. Ali, nevažno je u stvari šta kaže gospodin Bosić, jer je naša pažnja usmerena na obnovu Srpske, mada bi, kad se vratimo političkim temama, bilo pristojno da nam se objasne neke teze koje su sami predstavnici SDS-a tokom poplava nametali. Na primer, zašto njega u Sarajevu najavljuju kao vođu probosanske opozicije u Srpskoj, i da li ćemo morati da zbog toga platimo kolektivnu cenu, ili se, možda, tom plitkom nepatriotskom, "probosanskom" politikom oživljavaju neki stari nakaradni politički reperi prema kojima je bilo "u redu" biti probosanski, ali ne i prosrpski. Ipak, vođene su teške političke rasprave i tokom perioda poplave...Ne, nisu. Predsednik Dodik je naložio članovima SNSD-a da se stave u funkciju spasavanja građana i tražio od nas da period tragedije prođe bez stranačkih izjava i obeležja. Slušali smo, dakle samo optužbe opozicije dok su se predsednik, Vlada, SNSD i narod bavili poplavama. Vidite, ja sam i pre poplava znala da je Bosić loš političar, a onda sam tokom poplava shvatila da je i loš čovek, jer držati pres-konferenciju kao što je to radio njegov SDS na dan žalosti, kad je naš narod tugovao zbog izgubljenih života, u najmanju ruku je nemoralno. Ne izraziti saučešće porodicama postradalih na toj besmislenoj pres konferenciji, otkriva strašni deficit i ljudskog i političkog karaktera. Za razliku od Bosića i njegovih koalicionih drugara, ja sam za vreme poplava bila sa svojim narodom. Dok sam hodala po zagađenoj vodi, Bosić i njegov SDS su pratili poplave preko TV ekrana i bavili se bojom gumenih čizama kojima sam obilazila teren.
Naprednjačka vlast u Srbiji je najveću popularnost najavila borbom protiv korupcije. Isti recept najavljuju i vaši opozicionari. Gde je najveća korupcija u RS? I zašto se jače ne obračunate?
- Ova Vlada i koalicija koja je podržava je čvrsto opredeljena za borbu protiv korupcije. Pogledajte prethodni period, pa ćete videti koliko ljudi je uhapšeno. Policija u toj borbi radi jako dobar posao ali da bi rezultati bili potpuni, pravosuđe mora da na kraju da konačni pečat svakom predmetu i slučaju. Moralna i zakonska obaveza je da svaki građanin, a to znači i političar, svoja saznanja o takvim pojavama prijavi nadležnim organima. Ne verujem u bajke koje pričaju opozicionari. Oni se tom temom bave preko svojh stranačkih medija i u parlamentarnoj raspravi, i to bez predloga. Iz toga zaključujem da je reč o zloupotrebi jedne političke teme koja je uvek pitka, pogotovo ako nemate nikakav koncept da ponudite građanima. Evo jednog primera koji može da ilustruje stanje u društvu. Mi već nekoliko meseci nismo u mogućnosti da formiramo Komisiju za provođenje novog Akcionog plana za borbu protiv korupcije, zato što se na javni konkurs niko iz medija i sa univerziteta nije prijavio da popuni mesta koja su i za njih, uz vladin i nevladin sektor i institucije pravosuđa, namenjena. Zato i ponavljamo konkurse. Kako je moguće da jedna toliko medijski obrađivana tema nije povod da se neko iz sveta medija i sam angažuje u jednom takvom telu i iznutra prati da li sistem reaguje na prijave o korupciji i sve drugo što taj antikorupcioni tim treba da radi?
Prema nekim analizama koalicija "Domovina" koju čine sve veće sarajevske stranke bi mogla osvoji pet odsto, i eventualno bi mogla da bude "tas na vagi" za formiranje Vlade. Da li postoje okolnosti pod kojima bi SNSD pravio Vladu sa sarajevskim strankama?
- Koalicija Domovina je politički projekat usmeren ka destabilizaciji i urušavanju Srpske i dejtonske Bosne i Hercegovine. Vlada Republike Srpske je svojim odlukama vezanim za prebivalište sprečila veštačko uvećanje bošnjačkog biračkog tela u Srpskoj i izborni inženjering, putem fiktivnih prebivališta. Stranka kojoj pripadam i koja je stožer vladajuće koalicije ne može biti politički partner onima koji žele nestanak Srpske ili predlažu nastavak procesa prenosa nadležnosti sa Srpske na BiH.
Kakav ćete stav zauzeti prema eventualnom formiranju hrvatskog entiteta?
- Kome je to u najvećem interesu? Moj stav je da bilo kakve promene, a posebno ustavne promene, koje su neophodne ukoliko se želi uvesti treći entitet, moraju biti rezultat dogovora tri naroda i dva entiteta koji danas egzistiraju, i da se ne mogu dešavati na uštrb interesa Republike Srpske. U principu, zagovaram stav da se svaki narod u BiH mora osećati komotno, a to sada nije slučaj. Svaki ima svoje razloge za nezadovoljstvo, a odsustvo unutrašnje kohezije je više nego očito... Smatram da BiH može da opstane samo kao visoko decentralizovana zemlja. Prakse pojedinih zemalja pokazuju da je moguće napraviti kombinaciju održivog spoljnog okvira i održive autonomije unutrašnjih jedinica, i da je to formula za održanje složenih društava sa složenim međunacionalnim odnosima. Problem sa BiH je što se kroz intervencije međunarodne zajednice, a u skladu sa težnjama političkog Sarajeva, upravo išlo kontra smerom od onog što je bit dejtonske arhitekture BiH.
Kako gledate na posetu Aleksandra Vučića Sarajevu?
- U duhu unapređenja regionalne saradnje. Zvaničnici Srbije su i ranije posećivali Sarajevo. Bezbroj je tema koje je važno rešavati na tom planu. Vlada Republike Srpske ima dobru saradnju sa Vladom koju danas vodi Aleksandar Vučić, ali i sa svim prethodnim vladama Srbije. To je prirodno, kao što je prirodno, ali i poželjno, da ima što više kontakata u našoj regiji. Interes Republike Srpske je jaka i stabilna Srbija sa mnogo međunarodnih prijatelja koja će onda efikasnije moći da brani dejtonske principe koje je gospodin Vučić podržao i tokom posete.
Za koga ćete navijati na Svetskom prvenstvu u fudbalu?
- Ne pratim baš fudbal, ali mi je žao što se Srbija nije kvalifikovala za Brazil. Tada bih imala spreman odgovor.
(Nedeljnik)
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)