Jadranka Joksimović SNS: Nećemo ispunjavati sve zahteve Nemačke!
Srbija mora da usvoji set reformskih zakona ne zbog EU, već da bi naši građani živeli bolje. Efekti se neće videti odmah, ali za dve-tri godine svi će razumeti koliko je bilo važno ovo što danas radimo - kaže na početku razgovora za Kurir ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović, negirajući da je sprovođenje reformi diktirano briselskim tempom i otvaranjem pregovaračkog procesa o članstvu Srbije u EU.
Velika buka digla se oko zakona o radu i penzijsko-invalidskom osiguranju. Smatrate li vi, kao žena, pravednim to što će i žene u penziju sa 65 godina kao muškarci?
- Zakon je naša realnost i u skladu sa održivošću fiskalnog sistema. Usklađivanje će se vršiti postepeno. Zakon isto tako uvodi neke druge benefite za žene, predviđa da žena koja je rodila jedno dete ima pravo na dodatnih šest meseci staža, a ona sa dvoje dece - jednu godinu. Žena koja je rodila troje i više dece ima pravo na dodatni staž od dve godine. Uvodi se i mogućnost odlaska u prevremenu starosnu penziju. Po mom mišljenju, još važniji problem, na kojem svakako moramo da radimo, jeste jednakost prilikom zapošljavanja i u zaradama.
Izjavili ste da će spoljna politika Srbije morati da se uskladi sa EU. Šta to konkretno znači, imajući u vidu ukrajinsku krizu i naš odnos s Moskvom?
- U ovoj fazi pristupanja od Srbije se očekuje da se konsultuje sa EU i da svoje stavove usklađuje s njom u najvećoj mogućoj meri, što je nama ostavilo mogućnost da o određenim pitanjima zauzmemo nešto širu spoljnopolitičku poziciju, polazeći, pre svega, od naših političkih i ekonomskih interesa. To nije ništa novo, pa ni drugačije u odnosu na ono što rade i same zemlje članice EU. Svakako da će naš glas i pozicija biti jači kada postanemo članica i zajedno sa 28 članica EU budemo u prilici da utičemo na odluke koje se donose, umesto što danas razmatramo njihovo sprovođenje.
Kada će biti održana druga međuvladina konferencija Srbija - EU?
- Do marta 2015. mogao bi da bude okončan proces skrininga u svih 35 pregovaračkih poglavlja u procesu pristupanja Srbije EU. Srbija je dosad završila skrining za 14 poglavlja, a proces je u toku za još šest. Rezultati skrininga će biti izveštaji u kojima EK daje ocenu o spremnosti Srbije za otvaranje odgovarajućih poglavlja. Međuvladine konferencije po pravilu se održavaju prilikom otvaranja ili zatvaranja pregovaračkih poglavlja.
Kako će Srbija rešiti jedan od sedam uslova Nemačke - potpisivanje neke vrste sporazuma o dobrosusedskim odnosima s Kosovom? Potpisaćemo?
- Opredeljeni smo za nastavak priznate i dogovorene forme briselskog dijaloga kao najboljeg načina za postizanje konkretnih rezultata povodom rešavanja najsloženijih pitanja. Nećemo potpisati ništa što je suprotno našem stavu da ne priznajemo jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.
Može li se očekivati da uslov za nastavak evrointegracija bude i distanciranje od rukovodstva Republike Srpske?
- Stav Srbije je jasan - poštujemo Dejtonski sporazum i integritet BiH, uz očuvanje entitetske posebnosti RS unutar BiH. Dakle, ne očekujem da se postavi takav uslov.
Da li Brisel, svestan da nam je put u EU prioritetan, to zloupotrebljava postavljajući nekad uslove koji su na granici pristojnosti za održivost ekonomske nezavisnosti zemlje?
- Standardi koji se pred nas postavljaju na putu evrointegracija nisu stvar udovoljavanja željama EU, već način da mi počnemo da živimo u uređenoj zemlji. Reforme su neminovne ako želimo da živimo bolje. Jeste da nam je danas teško, ali ako sistemski ne promenimo stvari, sutra će nam biti još teže.
Srbija je jedina i pre ulaska u EU, preko SSP, dala mogućnost da stranci od 2017. mogu da kupuju poljoprivredno zemljište, za razliku od drugih zemalja, koje su to zabranile i posle ulaska u Uniju. Može li to da se promeni?
- Osnovni problem je da li smo uopšte u godinama koje su za nama bili u stanju da iskoristimo svu našu zemlju i obradive površine. Naš prioritet mora da bude uspostavljanje efikasnog sistema proizvodnje i prerade koji je izvozno orijentisan, a to može samo onaj ko ima novac. Na kraju, zemljište koje je u Srbiji neće otići iz Srbije. I da budemo potpuno precizni - Srbija SSP nije omogućila da se zemljište prodaje strancima, već će im omogućiti jednak tretman s domaćim državljanima, a svi detalji tog odnosa regulišu se Zakonom o poljoprivrednom zemljištu.
Bliži se 100 dana rada Vlade. Na skali od jedan do pet, koju ocenu biste dali kabinetu Aleksandra Vučića?
- Nismo mi ti koji treba da dajemo ocene, već građani Srbije. Mislim da smo u teškim startnim okolnostima radili dobro.
A sebi? Premijer je najavio da će i rad ministara biti proveravan na šest meseci i da nisu isključene smene. Mislite li da ćete ispuniti očekivanja?
- Svoj posao shvatam vrlo ozbiljno i maksimalno sam mu posvećena, ali o mom radu ocenu treba da daju drugi, a ne ja.
Kako ocenjujete saradnju s koalicionim partnerima Dačićem, Ljajićem?
- Saradnja je uspostavljena na jasnom dogovoru o programskim prioritetima ove vlade. Do sada smo dobro sarađivali, nadam se da će tako biti i u budućnosti.
Ljajić je izrazio nezadovoljstvo time kako je njegov SDPS prošao u raspodeli.
- Nisam razgovarala s kolegom Ljajićem o tome. Lično sam za pravilnu raspodelu odgovornosti u odnosu na funkcije.
Razgovarala Biljana Bojić
Većina novca obezbeđena pre konferencije
NAJVEĆA BESPOVRATNA POMOĆ IZ EU
Kako ocenjujete ishod donatorske konferencije u Briselu, na kojoj je skupljeno 1,8 milijardi evra za pomoć BiH i Srbiji, kojoj ide 995,2 miliona evra, od čega 879,4 miliona evra preko pozajmica?
- Pored prikupljenih sredstava, imala je veliki politički i simbolički značaj zbog solidarnosti i prisustva predstavnika velikog broja država i međunarodnih organizacija. Pokazalo se koliko je važno što smo na jasnom putu evropskih integracija kao zemlja kandidat, jer smo ipak najveću konkretnu bespovratnu pomoć dobili iz EU - najviše preko prenamene ranije dobijenih neutrošenih sredstava iz IPA 2012, 2013, delom reprogramiranjem za 2014 - a sve to smo obezbedili pre same donatorske konferencije. Želim da naglasim da sam neposredno pre donatorske konferencije komesaru za regionalni razvoj gospodinu Hanu predala prvi nacrt aplikacije za Fond solidarnosti. Očekujem da ćemo dobiti dodatnih 40-50 miliona evra bespovratnih sredstava. To je ogromna pomoć - samo od EU ćemo dobiti oko 150 miliona evra bespovratne pomoći.
Temperament i odlučivanje
MIŠČEVIĆEVA DOBAR ŠEF
Da li je neko rešenje proisteklo i iz svađe ili žustrijeg razgovora između vas i Tanje Miščević? Obe ste zadužene za evropske integracije, a čini se da ste različitog temperamenta.
- Mislim da Miščevićeva dobro i profesionalno obavlja dužnost šefa pregovaračkog tima. Inače, kada se radi o važnim pitanjima i potrebama građana, ne mislim da bi bilo čiji temperament ili lični odnos trebalo da utiče na odlučivanje.
Gradski prevoz
TRENING I LJUBAV
Imate dobru liniju, da li nešto trenirate ili je ona rezultat trčanja za gradskim prevozom, pošto ste jedan od retkih ili čak jedini ministar koji umesto luksuznih automobila redovno koristi gradski prevoz?
- Mislim da građane Srbije više interesuje kada će da žive bolje nego da li ja treniram. A službeni auto koristim samo u poslovne svrhe.
Da li pored posla sa EU i stranke u vašoj privatnoj agendi ima mesta i za ljubav?
- O svom privatnom životu ne govorim u javnosti, ali naravno da svi težimo da postignemo sklad između privatnog i poslovnog dela života.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)