Evropska unija i Evropska komisija žele da se medijska strategija sprovede, a medijski zakoni su najvažniji alat za to

BEOGRAD - Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport izjavio je da će usvajanje seta medijskih zakona biti veliki pomak u usaglašavanju sa evropskim standardima.
- Uskoro će biti poznat izveštaj Evropske komisije o skriningu poglavlja 10, koje se odnosi na medijsku sferu. Sredinom jula održan je skrining o poglavlju koje se tiče medija.

EU i EK žele da se implementira medijska strategija, a medijski zakoni su najvažniji alat za to. Mislim da već dugo teku razgovori na ovu temu. EK je komentarisala nekoliko nacrta i čini mi se da Vlada ima nameru da usvoji ovaj set zakona što pre. To je veoma pozitivno. Set medijskih zakona rezultat je veoma široke javne debate tokom dve godine, koju su i OEBS i zemlje članice EU podržavale sve vreme.

Adriana Minović, zamenica sekretara pregovaračke grupe za poglavlje 10, kaže da bi EK u septembru ili najkasnije u oktobru trebalo da da izveštaj o skriningu za poglavlje 10, kad ćemo dobiti odgovor koliko smo usaglašeni sa evropskim standardima.
- Naše je bilo da se predstavimo, a koliko smo usaglašeni sa evropskim standardima, biće u oceni Evropske komisije - rekla je Minovićeva.

(K. B.)
henri-bone.jpg
Foto: Media Centar

Henri Bone
MEDIJI POKAZATELJI
DEMOKRATSKOG RAZVOJA

Direktor kancelarije „Konrad Adenauer“ u Beogradu Henri Bone rekao je da je nezavisnost medija jedan od najboljih pokazatelja demokratskog razvoja, otvorenog i tolerantnog društva.
- Situacija je kao i u mnogim drugim zemljama teška zbog ekonomskog pritiska i nedostatka sveobuhvatnog okvira. Zato Berlin pažljivo posmatra kako će novi medijski zakoni doneti jasnoću vlasništva u medijima, regulatornu politiku i profesionalizaciju - istakao je Bone.