Ambasador Izraela Josef Levi za Kurir: Briselski sporazum je vaše remek-delo
- Ljudi u Srbiji zaslužuju bolje uslove života. Ova zemlja je još tajna za mene. Ne mogu da razumem kako država sa toliko energičnim i sjajnim ljudima već godinama trpi zbog loše ekonomske situacije.
Srbija je godinama odlagala donošenje zakona o radu, stečaju, privatizaciji. Zašto se to nije dogodilo u prethodnom periodu?
- Ne želim da gledam u prošlost i poslednja sam osoba koja to treba da kritikuje. Razgovaram s kolegama, ambasadorima zapadnih zemalja, izraelskim stručnjacima koji posećuju Srbiju, ekonomskim ekspertima i svi oni veruju da su reforme neophodne.
Premijer je rekao da će građani živeti bolje za dve godine.
- Iskreno verujem da je moguće. Međutim, nismo proroci. Sve zavisi od odlučnosti, strpljenja, ali i sreće. Ko je mogao zamisliti da će nezamislive poplave pogoditi Srbiju dve nedelje od formiranja nove vlade. Srbija se može pohvaliti političkom stabilnošću i dobrim razumevanjem svih zadataka koji predstoje. Stabilnost je idealan ambijent za ulaganje. Kad investitori budu namirisali mogući profit, pokucaće na vaša vrata. Vi ste zemlja kandidat za članstvo u EU, imate odličan geografski položaj, a strateški izazovi su sve manji. Kao što verujem da će se Izrael izboriti sa svoja dva ključna izazova, bezbednosnim i ekonomskim, tako sam uveren da će Srbija prebroditi složenu ekonomsku situaciju.
Da li su izraelski investitori zainteresovani da ulažu u Srbiju?
- Erport siti u Beogradu, „Big Si“u Novom Sadu, „Plaza centar“ u Kragujevcu, maloprodajni „Aviv park“ u Pančevu neke su od investicija iz Izraela. Nadam se da će u bliskoj budućnosti biti realizovana izgradnja maloprodajnog parka u Zemun polju, kao i tri velika rezidencijalna i komercijalna projekta u Beogradu, jedan od njih veoma blizu Kalemegdana. Kao što vidite, mi smo već ovde. Ali to ne znači da smo iskoristili sav potencijal. Uz dobru volju, naša saradnja može biti na daleko višem nivou. Takođe, sa Srbijom možemo da podelimo mnoga znanja kad je reč o poljoprivredi. Izrael je napravio bum, i to na pustinjskom zemljištu. Pametna poljoprivreda je vaša šansa i na tom polju možemo da nađemo zajednički interes.
Može li vaše prijateljstvo s premijerom Vučićem pozitivno da se reflektuje i na odnose dve zemlje?
- Čast mi je i privilegija što poznajem premijera Vučića lično. Međutim, odnosi dve zemlje nisu pitanje ličnih odnosa, već predstavljaju delikatnu kombinaciju interesa i vrednosti. Izrael i Srbija su dve moderne i mlade države, koje čuvaju sećanje na brojne patnje kroz istoriju, ali i herojsku borbu za slobodu i preživljavanje. To je magnet koji nas povezuje. Premijer Vučić ima jasnu perspektivu kuda Srbija treba da ide. On je zauzeta osoba, možda previše zauzeta, ali ljubazan je i nađe vremena da se sretne sa mnom kako bismo razmenili mišljenja o aktuelnoj situaciji i Bliskom istoku.
Kažete da stradanje Jevreja kroz istoriju, naročito tokom Holokausta, može da se poredi s patnjama srpskog naroda.
- Mi smo žrtve veoma krvave i okrutne istorije. Treba da budete ponosni na hrabrost koju ste pokazali u borbi protiv fašizma, za razliku od nekih svojih suseda koji su sarađivali s nacistima. To je poglavlje koje nikad ne smemo da zaboravimo.
Izrael nije priznao Kosovo. Da li ste trpeli pritiske zbog toga? Može li se takva odluka promeniti?
- Komplikovano pitanje. Veoma.
Zbog čega?
- Nemamo ništa protiv naroda Kosova. Često putujem tamo i s njima razgovaram otvoreno i srdačno. Mnogi Albanci su spasavali Jevreje tokom Drugog svetskog rata, dok su drugi, nažalost, sarađivali s okupatorom. I tako je bilo u mnogim okupiranim zemljama. Međutim, naša odluka da ne priznamo Kosovo bila je usko povezana s dijalogom između Izraela i Palestinaca. Prosto, to je manje povezano s vašim konfliktom, a više s našim privatnim, bliskoistočnim izazovom.
Iskreni ste. Štitite svoje interese.
- To jeste surovo pravilo u međunarodnoj politici. Nismo priznali Kosovo iako je Srbija glasala za rezoluciju kojom je Palestini priznat status države posmatrača u UN i za prijem u Unesko. Mislim da je Srbija dala prednost interesima u odnosu na principe. Međutim, taj potez Srbije nije urušio naše prijateljstvo.
Govorite diplomatski. Recite nam zašto se borite protiv Hamasa?
- Ako neko ne zna, a trebalo bi da zna, vizija terorističke, antisemitske i varvarske organizacije Hamas, koja ima vlast u Gazi, jeste da uništi Izrael. Hamasova povelja poziva na ubijanje Jevreja i ta organizacija nije zainteresovana za mir, već isključivo za destrukciju. Nažalost, neki u svetu, pa i u Srbiji, pokušavaju da budu advokati Hamasa, bez poznavanja činjenica.
Da li je model koji su primenili Priština i Beograd osnova za rešavanje drugih konflikata u svetu, pa i sukoba Izraela i Palestinaca?
- Briselski sporazum je remek-delo. To je model koji bismo voleli da primenimo na Bliskom istoku. I nije to samo sporazum već pokušaj obe strane da unesu dobar duh u rešavanje dugogodišnjeg konflikta. Znam koliko bola nose Srbi zbog svega iz prošlosti jer im je Kosovo sveta zemlja. Slično je i s Albancima. I mimo svega, dve nacije odlučile su da se rukuju, sednu i razgovaraju. Za to je potrebno mnogo hrabrosti.
Kako gledate na odnos Srbije sa zemljama u regionu?
- Gradite dobar suživot, iako znamo šta je sve bilo u bliskoj prošlosti. Verujem da je era ratova na Balkanu završena.
Vruća tema
KAD GOVORIM O
HAMASU, POSTAJEM TIGER
- Izjavljivali ste da je Izrael žrtva manipulacija i lošeg imidža koji ga prati. Slično je i sa Srbijom?
- Pokušavamo da se izborimo s medijskim manipulacijama o sukobima u Gazi. Naša misija je da ispričamo istinu o Izraelu. I kad govorim o sukobu u Gazi, nisam hladni diplomata, već postajem tigar. Dvesta posto sam siguran da smo mi strana koja je u pravu u tom konfliktu. Mi smo demokratska i otvorena zemlja zatočena u najokrutnijem delu sveta.
- Optužuju vas i da koristite prekomernu silu.
- Stradanje civilnog stanovništva je velika trauma za nas. Iskreno žalimo zbog stradanja nevinih. Ali da ponovim: Gazom veoma okrutno vladaju teroristi Hamasa, koji ne žele mir. Tačka. Da su hteli mir, mogli smo da ga postignemo pre mnogo godina. Tačka. Izrael se u potpunosti povukao iz Gaze još 2005. Da li ste to znali?
- Mir je trajao do sada?
- Mira nikad nije bilo. Čak 8.000 Izraelaca napustilo je Gazu, a mnogi su tamo rođeni. Povukli smo vojsku i groblja premestili. Dali smo im teritoriju, što je neverovatan istorijski test. I šta smo dobili? Mir sigurno ne. Hamas nas je bombardovao devet godina, svi izraelski gradovi na granici s Gazom postali su gradovi duhova.
- I vi imate deo odgovornosti?
- Ne bežimo od odgovornosti. Palestinci i Hamas nisu isto. Građani Gaze žive pod terorom Hamasa. Plaše se da kažu „ne“ Hamasu zato što će biti ubijeni. U Gazi nema demokratije, ako bilo ko ima drugačije mišljenje, prerežu mu vrat. Njihova dogma je džihad - sveti rat, ali to mnogi ne žele da čuju.
- A zašto vas, kako kažete, ne razumeju u Evropi?
- Evropljani, a tu ne mislim na Srbe, razmaženi su. Zatvore oči i uši i veruju da Hamas, o kojem sam govorio, ne postoji. Izrael brani život svojih građana, ali i judeo-hrišćansku civilizaciju. Pogledajte samo demone koji nas okružuju.
Dobra energija
U SRBIJI KAO KOD KUĆE
Kako lično vidite Srbiju?
- Da biste shvatili Srbiju i Srbe, morate da provedete izvesno vreme u toj zemlji. I onda zaboravite na sve predrasude o zemlji o kojoj su mnogi govorili s prezirom. Ovde se osećam kao kod kuće. Srpska duša je veoma slična izraelskoj. U Srbiji osećam energiju, gostoprimstvo i radost življenja, ali i pesimizam i sklonost ka melanholiji. Nema sumnje da prolazite kroz veliku ekonomsku krizu, koja traje već godinama. Teško je to. Ali znam da možete izaći iz toga, uz disciplinu i preuzimanje odgovornosti.
Podržavamo Ukrajinu
RUSIJA IMA SVOJE INTERESE
- Tu je i problem odnosa s Rusijom zbog Ukrajine.
- Rusija ima svoje strateške interese, koji su od vitalnog značaja za Izrael. Ali imamo i dobre odnose s Ukrajinom. Mi smo jedino na strani Izraela.
- Upravo to pokušava i Srbija, pa trpi pritiske EU i SAD.
- Mi nismo kandidat za ulazak u EU, pa zato naša pozicija tu nije u fokusu. Pokušavate da manevrišete na visokom nivou. Verujem onima koji odlučuju u Srbiji.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega