ZAVRŠEN SASTANAK U BERLINU: Merkelova sa premijerima država zapadnog Balkana
Delagaciju Srbije predvodi premijer Aleksandar Vučić.
"Želimo da vidimo zemlje Zapadnog Balkana učlanjene u Evropsku uniju, ali kad će se to dogoditi zavisi pre svega od njih", poručio je danas predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo Berlinu.
On je na zajedničkoj konferenciji za štampu koju je održao sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i albanskim premijerom Edi Ramom rekao da je priključivanje Zapadnog Balkana EU “zajednički politički, ekonomski i geostrateški cilj”.
“Sledeći krug proširenja neće se dogoditi odmah, a kada će do njega doći zavisi od brzine kojom naši partneri sprovode reforme”, rekao je Barozo i dodao da ne treba sumnjati da će se to ostvariti.
On je naglasio da je napredak koje su zemlje regiona, a posebno Srbija, Albanija i Kosovo “stvarne i opipljive” i da primer Hrvatske dokazuje da je članstvo u EU dostižan cilj.
Barozo je obećao da zemlje regiona mogu da računaju na punu podršku zemalja EU u tom procesu, ali da su uspostavljanje vladavine prava, regionalna saradnja i dobro upravljanje javnim finansijama od suštinskog značaja.
“Kao što stalno ponavljamo: osnovne stvari imaju prioritet”, istakao je on.
Predsednik Komisije je posebno naglasio značaj regionalne saradnje za proceš pridruživanja, uz reči da to ne samo uspostavlja stabilnost i uklanja prepreke, već utiče na poboljšanje kvaliteta života običnih građana.
On se osvrnuo na mnogobrojne infrastrukturne probleme u regionu, posebno u energetici, uz reči da se oni moraju prevazići uz strogo poštovanje evropskih standarda.
“Postoji isuviše ‘izgubljenih karika’ kad je reč o energetskoj,putnoj i železničkoj mreži”, upozorio je on.
Barozo je podsetio i da je EU kroz pretpristupne fondove planirala da uloži preko 12 milijardi evra u zapadni Balkan, a da je petina te sume namenjena regionalnim projektima.
“To dokazuje posvećenost EU regionu čak i u doba finansijske krize”, ukazaoje on.
Barozo se na kraju svog izlaganja osvrnuo na činjenicu da se ove godine navršava jedan vek od početka Prvog svetskog rata.
“EU je pre svega mirovni projekat koji počiva na zajedničkim vrednostima, što važi kako za sadašnje, tako i za buduće članice”, zaključio je on.
Konferenciju o zapadnom Balkanu inicirala je nemačka vlada, a pored sastanka nemačke kancelarke i Baroza sa premijerima regiona, održana su još dva sastanka - ministara privreda i finansija i šefova diplomatija.
Nakon konferncije za štampu nemačka kancelarka organizuje radnu večeru za premijere.
Pre podne je počeo sastanak ministara privrede i finansija Nemačke i zemalja regiona, a dok Merkelova razgovara sa liderima regiona, održava se i sastanak šefova diplomatija.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas novinarima, uoči Konferencije o zapadnom Balkanu u Berlinu, da je važno da se sačuvaju mir i stabilnost u regionu, te da će on dati sve od sebe da tako i bude.
"Očekujem da dobro shvatimo koliko je bitna politička stabilnost za ceo region, koliko je strašno važno da sačuvamo mir i svaku vrstu stabilnosti, da bilo kakva iskra nestabilnosti može da uništi budućnost celog regiona. I to moramo svi dobro da razumemo", rekao je Vučić novinarima uoči konferencije u Berlinu.
Pominjući krizna područja u svetu, pre svega ukrajinsko-ruski konflikt i krizu u Siriji i Iraku, Vučić je rekao da se plaši da ceo svet "ide u lošem smeru", ali istakao da je zadatak rukovodstva Srbije da "naš brod plovi mirno, bez velikih talasa i potresa", te da će dati sve od sebe da tako i bude.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti