Samit 16 lidera zemalja centralne i istočne Evrope biće održan u decembru u Beogradu, a organizatori će biti Srbija i Kina, dogovorili su se premijeri Aleksandar Vučić i Li Kećang. Vučić se sa kineskim premijerom sastao u Tjenđinu, gde učestvuje na Svetskom ekonomskom forumu

Premijer Aleksandar Vučić kaže da je predstojeći samit izuzetno važna i velika stvar za Srbiju, jer će to biti prvi put posle 1986. godine da kineski premijer dolazi u Beograd. Pored toga, dolazi još 16 premijera zemalja centralne i istočne Evrope, ističe Vučić i ocenjuje da takvog skupa na teritoriji Republike Srbije nije bilo najmanje 35 godina.

"To pokazuje koliko Srbija postaje važna i da smo svojim odgovornim vođenjem nezavisne politike, ali i principijelnim ponašanjem uspeli da stvorimo takvu vrstu podrške i takvu vrstu odnosa velikih zemlja i takve sile kao što je Kina", naglašava srpski premijer.

Na sastanku je dogovoreno da u decembru dvojica premijera, zajedno sa mađarskim kolegom Viktorom Orbanom, potpišu ugovor o izgradnji brze pruge Beograd–Budimpešta.

"Izgradnja ove pruge je veliki napredak i to će biti veoma koristan projekat u trenutnoj ekonomskoj situaciji u Evropi i biće pozitivan i ohrabrujući signal", zaključio je Li i premijeru Vučiću uputio poziv za zvaničnu posetu Pekingu.

Vučić ocenjuje da će izgradanja brze pruge Beograd–Budimpešta značiti dalji razvoj infrasturkture u Srbiji.

"Premijer Li je pokazao razumevanje visine javnog duga u Srbiji i verujem da ćemo pronaći najbolji model finansiranja za naših 180 kilometara pruge, pošto Mađari nemaju problem finansiranja svojih 180 kilometara", napomenuo je Vučić.

Premijer Vučić rekao je i da mu je Li preneo da je nedavno razgovarao sa grčkim premijerom Antonisom Samarasom i da su se dogovorili da se pruga Budimpešta–Beograd spoji sa Solunom i pirejskom lukom.

Srpski premijer napominje da je uputio poziv kineskim investitorima, ne samo firmama koje rade infrastrukturne objekte, da učestvuju u procesu privatizacije u Srbiji. Uveren je da će bar nekoliko preduzeća kupiti kineske kompanije i ističe da su kineski investitori dobrodošli na srpsko tržište.

Kineski premijer prihvatio je i Vučićev poziv da u decembru zajedno otvore most Zemun–Borča.

"Kina i Srbija su dobri prijatelji i partneri. Čvrsto tradicionalno prijateljstvo, kao i čvrsti temelji na političkom nivou su ono što nas spaja. Srbija je prva zemlja u centralnoj i jugoistočnoj Evropi koja je uspostavila strateško partnerstvo sa Kinom", istakao je Li prilikom susreta.

Li je prilikom susreta Vučiću uputio poziv da dođe u zvaničnu posetu Kini.

Već danas popodne, dvojica premijera nastaviće razgovore pošto je Li pozvao Vučića da sedi pored njega na banketu povodom otvaranja Svetskog ekonomskog foruma, na kojem učestvuje oko 1.700 političara, poslovnih ljudi i drugih stručnjaka iz oko 110 zemalja.

Srpski premijer je razgovarao i sa predstavnicima kompanije CRBC, koja u Srbiji gradi most Zemun–Borča, saopštila je Vladina Kancelarija za saradnju s medijima.

Vučić se tokom dana susreo i sa predstavnicima državne industrijske korporacije "Norinko", 151. na listi od 500 najvećih kompanija na svetu koja se bavi sistemima odbrane, trgovinom nafte i rudarstvom, a koja je zainteresovana za investiranje u Srbiji.

(RTS)