On je kazao da je Odbor za KiM na današnjoj sednici razmotrio stepen ugroženosti i bezbednosti srpskog naroda i ostalog nealbanskog stanovništva u pokrajini

BEOGRAD - Na Kosovu i Metohiji postoji snažna mreža radikalnog islama, ekstremizma i terorizma, te da su mnogi pripadnci te mreže angažovani kao džihadisti na ratištima u Siriji i Iraku, konstatovao je danas Odbor za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije, rekao je predsednik tog odbora Milovan Drecun.

"Ali smo na osnovu informacija koje su nam nadležne službe predočile zaključili da ne postoje konkretna saznanja o pripremi terorističkih napada srpskog i ostalog nealbanskog stanovništva na KiM", rekao je Drecun nakon sednice Odobra, koja je bila zatvorena za javnost.

Prema njegovim rečima, mogući su pojedinačni takvi slučajevi.

On je kazao da je Odbor za KiM na današnjoj sednici razmotrio stepen ugroženosti i bezbednosti srpskog naroda i ostalog nealbanskog stanovništva u pokrajini zbog prisustva radikalnih islamista i džihadista-povratnika iz Sirije i Iraka.

"Generalno mislimo da je novo opasnosti po srpsko stanovništvo od radikalnog islama, u smislu ugrožavanja bezbednosti i izvođenja terorističkih akcija na jednom prihvatljivom nivou, dakle da trenutno nije izražena opasnost, a da će se u narednom periodu situacija pratiti, jer će sa većim povratkom džihadista svakako da se promeni stepen ugroženosti", istakao je Drecun.

"Sednica je bila zatvorena za javnost zato što je materijal koji smo dobili od nadležnih službi bio označen kao strogo poverljiv", dodao je Drecun.

On je kazao da su članovi tog Odbora veoma zadovoljni informacijama koje su dobili od predstavnika Bezbednosno informativne agencije, MUP i Vojno obaveštajne agencije.

"Oni su nam dali sveobuhvatnu informaciju i imali smo potpuno otvoren razgovor, na osnovu kojeg smo zaključili da oni apsolutno prate šta se dešava, da su sa svim kapacitetima angažovani, kao i da pokušavaju preventivno da deluju i na unutrašnjem planu", naveo je Drecun.

Kako je rekao, naročito je izražen aspekt delovanja tih službi u povezivanju sa odgovarajućim međunarodnim institucijama i službama da bi mogli da prate šta se sve dešava na KiM.

Na pitanje da li je tačno da KFOR zbog svega toga pojačava svoje prisustvo na KiM, Drecun je kazao da nije na njemu da to tumači i da će KFOR motiv eventualnog pojačavanja vojnog prisustva svojih snaga zvanično saopštiti.

Pojedini mediji su preneli su, naime, da je sa Kosova regrutovano oko 150 boraca džihadista, kao i da prema nekim stranim izvorima na prostoru Srbije sa Kosovom, Albanije, Makedonije, Crne Gore i Bosne je aktivno najmanje 20 "terorističkih ćelija" u regrutovanju i obuci džihadista.