Zastava velike Albanije uneta u Srbiju nedelju dana ranije. Bespilotnu letelicu lansirao muškarac za kojim se traga. Njeno navođenje iz lože nastavio brat albanskog premijera Olsi Rama, za koga se sumnja da je glavni finansijer akcije

BEOGRAD - Pakleni plan da se izazove haos na utakmici koja se igrala u Beogradu bio je organizovan i dobro osmišljen, pripreman nedeljama i izveden za samo desetak minuta, a iza njega stoji albanska tajna služba (SHISH), otkriva Kurir.

Glavni finansijer cele akcije upravo je rođeni brat premijera Edija Rame, Olsi Rama, koji je u loži mobilnim telefonom navodio letelicu.
- U pripremama i izazivanju incidenta učestvovao je veći broj ljudi, ali sve je izvedeno u organizaciji tajne službe - otkriva naš izvor iz istrage.

Te večeri njihova tajna akcija je krenula kad je zasad nepoznat muškarac sačekao da utakmica počne i tada se, uz pomoć konopca čiji su delovi juče pronađeni i poslati na forenzičku analizu, popeo na kupolu Crkve Svetog arhangela Gavrila u Humskoj ulici.

Dok je „prvi pilot“ bežao od policije, komandu nad dronom već je preuzeo rođeni brat premijera Albanije Olsi Rama, i to iz lože stadiona.

Ambasador urlao

- Došlo je do komešanja na terenu i utakmica je prekinuta. Članovi albanske delegacije krenuli su ka izlazu, ali pošto im obezbeđenje nije dozvolilo da tek tako odu, ambasador Albanije počeo je glasno da negoduje, uz povike: „Znate li vi ko je to!“.

Neumoljivim policajcima Rama je pokazao svoj američki pasoš. Interesantno je da je u Srbiju ušao sa albanskom putnom ispravom.

U međuvremenu, dok se još rešavala situacija u loži albanske delegacije, sa terena su nestali i dron i zastava velike Albanije, koji su ključni dokazi.

Delegat krio zastavu

- Fudbaleri Albanije zaključali su se u svlačionicu i puna dva sata odbijali da izađu. Posle dugotrajnog ubeđivanja otvorili su vrata i pripadnici policije detaljno su ih pretresli. Zastava je pronađena kod jednog člana delegacije - dodaje on.

1. Ovde je sve počelo

Dan uoči susreta na stadionu Partizana navijači Albanije popeli su se na kupolu Crkve Svetog arhangela Gavrila, koja se nalazi u Humskoj ulici, i tamo postavili držače za dron.

2. Prividno smirivanje

Engleski sudija Martin Etkinson prekinuo je meč dok je dron sa spornom zastavom leteo nad stadionom. Kad je letelica bila dovoljno nisko, srpski reprezentativac Stefan Mitrović uspeo je da dohvati transparent u nameri da ga preda četvrtom sudiji, kako bi utakmica nesmetano mogla da bude nastavljena.

3. Albanci prave haos

Reprezentativci Albanije Taulant Džaka i Andi Lila s leđa pritrčavaju Stefanu Mitroviću i grubo mu otimaju zastavu iz ruku, zbog čega dolazi do velike gužve na terenu i guranja igrača obe ekipe. Dvojac albanskih reprezentativaca je svoj besmisleni gest pokušao da opravda još besmislenijom izjavom da su „branili zastavu svoje zemlje“.

4. Navijači utrčavaju na teren

Tek u četvrtoj tački ovog incidenta dolazi do prvog ozbiljnog propusta Fudbalskog saveza Srbije, a to je ulazak navijača na teren. Iziritirani provokativnom zastavom, a zatim i ponašanjem albanskih igrača, pristalice „orlova“ izleću na travu i napadaju gostujuće igrače. Neki koriste stolice, a neki ih samo udaraju rukama i nogama.

5. Gosti beže u tunel

Kad su videli da na terenu postaje opasno za njih, igrači selekcije Albanije su krenuli da beže u svlačionicu, ali tada su ponovo napadnuti. Osim navijača, tuklo ih je i obezbeđenje koje je bilo raspoređeno po atletskoj stazi, ali nijedan gostujući fudbaler nije zadobio teške povrede od udaraca besnih navijača.

utakmica-srbija-albanija-tuca-na-terenu-tizer-ilustracija.jpg
Ilustracija Branka Savković 

Snimak otkriva
ZASTAVU UNELI U JAKNI

Zastavu velike Albanije, sudeći po snimku koji se juče pojavio na Jutjubu, navijač „crnih orlova“ uneo je u Srbiju sedam dana pre fudbalskog meča, i to tako što ju je sakrio u postavu jakne. Na snimku se vidi kako cepa postavu i iz nje izvlači zastavu, a potom i crvenu maramu na kojoj piše „balist“.

PORTRET Ko je Olsi Rama, osumnjičen za ubacivanje zastave Sorošev saradnik vođa huligana?

BEOGRAD - Olsi Rama (45), osumnjičen da stoji iza incidenta na fudbalskoj utakmici Srbija-Albanija i mlađi brat albanskog premijera, zaposlen je u kompaniji „Pegazus komjunikejšens“, a čak četiri godine je radio za Džorža Soroša, milijardera, jednog od vatrenijih zagovornika bombardovanja Srbije 1999. godine!

Naime, mlađi Rama je od 1993. do 1997. godine bio programski direktor fondacije Otvorenog društva za Albaniju, koju je sponzorisala Fondacija Soroš.

Otac braće Rama je poznati albanski vajar Kristać Rama (1932-1998). Kristać i ujak braće Rama Spiro Koleka bili su članovi Politbiroa i visokopozicionirani komunistički zvaničnici za vreme komunističke diktature.

Olsi Rama tvrdi da nema ništa sa incidentom na utakmici, te da nikada nije upravljao dronom.
- Nemam ništa sa letelicom, ne razumem odakle je došla ta priča. Nikada u životu nisam upravljao dronom. Jedino sam koristio helikopter igračku mog sina - rekao je Rama.

Rama je kao spekulacije odbacio navode srpskih medija da je on organizovao incident i da je upravljao letelicom.
- Nisam ni hapšen niti privođen. Kada se incident dogodio, situacija je postala haotična, policajci su pregledali sve. Pokazao sam im američki pasoš i kameru. To je trajalo nekoliko minuta - naveo je Rama.

(K. B.)

Apel navijačima
DAJTE DRON POLICIJI

Ključni dokaz protiv Albanaca, dron koji je doleteo na stadion Partizana sa zastavom velike Albanije, najverovatnije je u rukama srpskih navijača koji su uleteli na teren. Zbog toga se ti navijači mole da ga dostave policiji pošto je to ključni dokaz da su Albanci izazvali incident i prekid utakmice.