Musliju se zalaže da se poštuju borci OVPMB - "oni i njihova borba, da im se prizna status i da budu intergrisani u društvo, da im se priznaju vrednosti za koje su se borili"

SRBIJA - Predsednik Opštine Bujanovac i budući predsednik Nacionalnog saveta Albanaca Jonuz Musliju izjavio je da bi Vlada Srbije trebalo da prizna status borca pripadnicima Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe (OVPMB) i referendum iz 1992. kojim se daje pravo opštinama s juga Srbije da se pripoje Kosovu.

"To bi bilo zadovoljavajuće rešenje", rekao je nekadašnji komesar tkz. OVPMB koji je pristao da govori za list Politika pod uslovom da govori na maternjem jeziku, uz posredovanje prevodioca, mada zna srpski jezik.

Prema njegovim rečima, u sporazumu pet koalicionih partija, zacrtani su načela od kojih Albanci s juga Srbije neće odstupiti.

"Ta načela su - poštovanje borbe i boraca OVPMB, poštovanje odluka referenduma iz 1992., zatim da se koriste školski udžbenici isključivo iz Prištine i Tirane i da više nikakvih kompromisa nema oko upotrebe nacionalnih simbola, što će reći potpuno slobodna upotreba zastave Albanije na ovim prostorima", rekao je Musliju kao budući predsednik Nacionalnog saveta Albanaca koji "srpsku zastavu još ne doživljava kao svoju".

Musliju se zalaže da se poštuju borci OVPMB - "oni i njihova borba, da im se prizna status i da budu intergrisani u društvo, da im se priznaju vrednosti za koje su se borili".

On se založio za što bliže veze sa kosovskom vladom pošto je "njihov put (tri opštine sa juga Srbije) trasiran ka Prištini i Tirani" kako bi zajednički rešavali probleme u "preševskoj dolini".

"Sama slika Bujanovca, Preševa i Medveđe pokazuje da Srbija nije zainteresovana za rešavanje nagomilanih problema u ovim opštinama. ...A milione i milione je uložila u izgradnju vojne baze, memorijalnog kompleksa iznad Lučana, koje snage Žandarmerije danonoćno čuvaju", primetio je Musliju.

Prema njegovim rečima, nije sve u izgradnji jednog puta, problemi u tri opštine sa juga Srbije mnogo su veći i komplikovaniji, potrebni su investitori za nove projekte, nova radna mesta...

"Mislim da strani investitori ne žele da dođu zbog straha od nagomilanih oružanih formacija, hiljade vojnika i žandarma, koliko ih ovde ima. Kada ih vide u tolikom broju pitaju se da li je ovde redovna ili vanredna situacije", primetio je Musliju, prenosi Politika.

Đurđević:Izjava Muslijua obesmišljava organizovanje nacionalnih zajednica kroz Nacionalne savete

Izjave da Srbija treba da prizna status boraca Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe ne doprinosi "političkoj, društvenoj i ekonomskoj integracija Albanaca sa juga Srbije u državni sistem Srbije", ocenio je danas Koordinator Foruma za etničke odnose Nenad Đurđević.

Đurđević je agenciji Beta rekao da je predsednik Skupštine opštine Bujanovac i nekadašnji pripadnik OVPMB Jonuz Musliju slične izjave davao i ranije.

"Ono što je ozbiljan problem je da je Musliju postao kandidat za predsednika Nacionalnog saveta Albanaca, institucije koja je osnovana po zakonima Srbije", kazao je on i dodao da takva izjava "obesmišljava organizovanje nacionalnih zajednica, kroz Nacionalne savete".

"Izjave oko refrenduma i pozivanje na tekovine OVPMB će sigurno postojati dok se normalizacija odnosa Srbije i Kosova ne bude u potpunosti ostvarila. Dok god budu postojale ideje o podeli, moći ćemo da čujemo i ovakve izjave albanskih nacionalnih lidera. Ovakva izjava ne doprinosi nečemu što bismo mogli da nazovemo politička, društvena, pa i ekonomska integracija Albanaca Bujannovca i Preševa u državni sistem Srbije", kazao je Đurđević.

On je ocenio da su oštriji tonovi i retorika prisutni od incidenta na fudbalskoj utakmici Srbija-Albanija u Beogradu.

"Oštra retorika bila je prisutna i u medijima. Sigurno je i da je ova izjava jedan od pokušaja da se nametne tema za predstojeću posetu premijera Albanije Edija Rame Beogradu", kazao je Đurđević.

"Mislim da je u tome i poseta značajnija, jer bolji odnosi Srbije i Albanije, otvaranje kanala političke komunikacije bi sigurno takve izjave stavili u drugi plan", ocenio je on.

"Nadam se da će ova poseta da pokaže da je poruka Albancima sa juga Srbije da bolju budućnost, političku i bilo koju drugu traže u okviru Srbije", dodao je Đurđević.

Stanković: Izjave Muslijua ne pomažu Albancima

Predsednik Koordinacionog tela za opštine Preševo, Medveđa i Bujanovac Zoran Stanković rekao je danas da se predsednik Skupštine opštine Bujanovac Jonuz Musliju vara ako misli da će radikalnim stavovima "doprineti integraciji Albanaca i napretku stanovništva tri opštine".

"Pominjanje referenduma, takozvanih boraca 'OVPMB', izmišljenog terora nad Albancima je nedopustiva retorika za nekog ko bi trebalo da bude spona između albanskog stanovništva sa ovih prostora i nadležnih državnih organa koji bi trebalo da reše postojeće probleme", rekao je Stanković za agenciju Beta.

Stanković je naveo da, pre svega, Jonuz Musliju još nije izbran za predsednika Nacionalnog saveta Albanaca (NSA).

"U skladu sa njegovim dosadašnjim političkim ponašanjem je i ova njegova izjava i ona nije ništa novo. Novo je to sto će on uskoro možda zauzeti mesto predsednika Nacionalnog saveta Albanaca i mora da bude svestan da se ta funkcija odnosi i na poštovanje zakona ove zemlje", naveo je Stanković.

Prema njegovim rečima, to mesto podrazumeva da Musliju postaje deo državnog aparata Srbije, jer se između ostalog NSA finansira iz budžeta građana Srbije, a onaj ko je na njenom čelu rukovodi se zakonom o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.

"Ponoviću još hiljadu puta - Ustav i zakoni ove zemlje moraju se poštovati, a Musliju se vara ako misli da će ovakvi njegovi stavovi doprineti integraciji Albanaca i napretku stanovništva ove tri opštine", rekao je Stanković za agenciju Beta.

(RTV Vojvodina)