Šef radikala priznao da je bio ushićen kada je ubijen premijer jer se, kako kaže, narod oslobodio izdajnika i mafijaša. Zoran Đinđić predstavlja tamnu stranu srpske istorije, ono najlošije što je moglo da nam se desi u poslednjih nekoliko decenija, poručio prvi čovek Srpske radikalne stranke

BEOGRAD - Lider radikala Vojislav Šešelj i nakon povratka iz Haga nastavlja da šokira svojom prepoznatljivom zapaljivom retorikom.

Tako je na prvoj konferenciji za novinare rekao da je i danas ponosan što se radovao kad je ubijen premijer Zoran Đinđić i da se ne kaje zbog izgovorenih reči.

- Nemam nameru da krijem, ponosan sam na to radovanje, jer se tada srpski narod oslobodio jednog velikog izdajnika i mafijaša - rekao je Šešelj i dodao:

- Zoran Đinđić predstavlja tamnu stranu srpske istorije, ono najlošije što je moglo da nam se desi u poslednjih nekoliko decenija.

Podsetio je da je saslušavan zbog izjave u vezi s krvoprolićem koju je dao pre premijerovog ubistva, ali da nije naslućivao to što se Đinđiću desilo.

- Očekivao sam da će biti više krvoprolića i dobro je što ga nije bilo - zaključio je on.
zoran-djindjic.jpg
Foto: Profimedia


Saslušanje

Jelena Milić, direktorka Centra za evroatlantske studije, kaže da je Šešelj na morbidan način podsetio da politička pozadina premijerovog ubistva nikad nije jasno rešena.

- Lider radikala morao bi ponovo da bude saslušan u vezi s tim. U Hagu ga terete za opremanje paravojnih formacija koje su u prošlosti obavljale prljave poslove za službu bezbednosti. Te formacije su učestvovale u ratovima u regionu, a nakon njihovog završetka činile su zlodela u Srbiji. Ta sprega je ubila Đinđića i Šešelj o tome mnogo zna - navodi Milićeva.

Podsetimo, na mitingu pred odlazak u Hag Šešelj je najavio „krvavo proleće“, kao i da će „najgori ološ, Zoran Đinđić, Goran Svilanović, morati na dno reke, gde mu je i mesto“. Kad je čuo da je Đinđić ubijen, šef SRS u Tribunalu je rekao:
- Ja sam se iskreno obradovao kad sam čuo da je Đinđić poginuo, da je mrtav. Ovde sam se obradovao jer je Đindić veliki izdajnik svog naroda.

Šešelj je početkom septembra 2014. napisao knjigu „Haška inauguracija govora mržnje“, u kojoj ubistvo Đinđića predstavlja kao herojski čin. Knjigu je posvetio Zvezdanu Jovanoviću, „koji je srcem Miloša Obilića i sigurnom rukom Gavrila Principa povratio barem deo ponosa, dostojanstva i samopouzdanja srpskog naroda“.


Pajtić ćuti o partneru

Lider radikala podvukao je da neće bežati ako Vlada izda nalog za njegovo izručenje Hagu.

Kurir je pozvao predsednika DS Bojana Pajtića da ga pita kako se sada oseća pošto je glasom poslanika SRS sačuvao fotelju vojvođanskog premijera, ali on nije odgovarao na naše poruke.

Inače, Serž Bramerc, glavni tužilac Tribunala, poručio je da se presuda Šešelju ne može očekivati pre kraja 2015.

Reagovanja

Zorana Mihajlović, potpredsednica SNS Šešelj je jadan, prlja Srbiju
Šešelj je samo potvrdio svoju huškačku narav. Srbiju niko neće prljati svojim jadnim izjavama, niti vraćati u prošlost. Zanimljivo je da Pajtić i Demokratska stranka, koji se kao gnuša radikala, uz poslanika radikala realizuje rekonstrukciju. To je ozbiljnije od Šešelja, koji je u Srbiju došao da se leči.

Dragan Šutanovac, DS Šešeljom upravlja mržnja
I jedanaest godina od ubistva Zorana Đinđića Vojislav Šešelj u svojim nastupima i dalje pokazuje da mržnja vlada njegovim umom. To je dokazao i ovom poslednjom izjavom.

Konstantin Samofalov, potpredsednik SDS ne tolerišemo mržnju
Nikada nismo i nećemo imati razumevanja za govor mržnje koji nanosi nesagledive posledice srpskom društvu.

Čedomir Jovanović, predsednik LDP slučaj mora dobiti sudski epilog
Srbija ne može da ide napred bez procesuiranja onih koji su bili politički kišobran ubicama. Pitanje odgovornosti Šešelja, ali i Koštunice, Ace Tomića, Radeta Bulatovića i ostalih članova zločinačkog udruženja mora dobiti svoj sudski epilog.

Sanda Rašković Ivić, predsednica DSS nepristojno i neljudski
Svako ima pravo da o drugom misli šta hoće. Međutim, nije pristojno ni ljudski radovati se tuđoj smrti.

O bivšim saborcima
NEĆU SE SVETITI

Na pitanje o osveti premijeru i predsedniku Srbije, Šešelj je odgovorio da ukoliko ne stigne da se osveti on, preneće „zadatak“ na pokolenja.

- Moje osvetničko raspoloženje odnosilo se na Nikolića i Vučića, i oni su znali da se ne šalim - rekao je Šešelj.On je, međutim, dodao da je tako mislio u trenutku kad je bilo reči o davanju garancija za njegovo puštanje na slobodu, ali da više nema potrebe za tim.

- Pošto je moja pretnja uspela, nema osvetoljubivosti - zaključio je Šešelj.

Je l‘ moguće?
SARAĐIVAĆU S NAPREDNJACIMA

Šešelj nije isključio mogućnost da na lokalu uđe u vlast sa strankama koje SRS nisu bliske na republičkom nivou.

- Mi smo u nekim mestima na vlasti sa SNS i DS - rekao je šef radikala.
Potpredsednik SNS Goran Knežević poručio je da do saradnje može da dođe ukoliko Šešelj prihvati ideje naprednjaka.

- Mi imamo svoju politiku, cilj i svi koji žele da sarađuju s nama moraju da prihvate naš program i ideje - poručio je kratko Knežević.

Branko Radun
NIJE ODUSTAO OD IDEJE VELIKE SRBIJE

Šešelj je poručio da radikali i dalje ostaju verni ideji velike Srbije, jer „ako bi se to ugasilo, šta bi tražili na političkoj sceni“. Međutim, politički analitičar Branko Radun kaže da Šešeljevo podsećanje na ideju o velikoj Srbiji, što je ranije zagovarao, ne treba da plaši jer ta politika ne može da zaživi.

- Oni su vanparlamentarna stranka, to što kaže nema težinu. Velika Srbija je njegova ideja, retorika, ali ne znači da će biti njegova politika. Uostalom, niko nije ni očekivao da će Šešelj odustati od te priče - kaže Radun i dodaje:
- Bilo je mnogo slučajeva u istoriji da je neki lider imao takvu ideju, a kad je došao na vlast, realizovao je šta je mogao - ono što je narod u tom trenutku želeo.