Tokom jednogodišnjeg mandata naša zemlja će morati da odabere predsedavajućeg OEBS za Ukrajinu. U ovom paketu na „grbači“ će nam biti i donošenje rezolucije, i to tako da odgovara i Rusiji i Evropskoj uniji

BEOGRAD - Od svih obaveza, pitanje krize u Ukrajini visiće Srbiji kao mač iznad glave kad početkom sledeće godine bude preuzela jednogodišnje predsedavanje OEBS, a jedan od najvećih ispita za našu zemlju u ovoj ulozi biće rezolucija o Ukrajini, saglasni su sagovornici Kurira.

Sukob u Ukrajini predstavlja veliki izazov za evropsku bezbednost, a Srbija će biti izložena svakodnevnim pritiscima Vašingtona i Brisela, s jedne, i Moskve, s druge strane, da po njihovoj meri „skroji“ rešavanje ovog gorućeg pitanja. Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić kaže za Kurir da je predsedavanje OEBS izazov, ali i prilika za Srbiju.

Izazov i šansa

- To je veliki izazov za našu zemlju jer je kriza u Ukrajini dovela do antagonizma unutar OEBS, a tu su još i Nagorno-Karabah, Pridnestovlje, misije na Balkanu, kao i u Kazahstanu, Uzbekistanu i drugim istočnim zemljama. Ali to je i šansa za Srbiju da se predstavi kao ozbiljna država koja može da ima važnu ulogu na međunarodnoj sceni - kaže Dačić.


Osim balansiranja oko Ukrajine, kako tvrdi izvor Kurira, našu zemlju čekaju i druge bitne odluke i zadaci.
- Srbija će od obaveza imati i organizovanje 40-godišnjice od usvajanja Helsinškog završnog akta, ali će imati zadatak i da rukovodi donošenjem novog strateškog okvira organizacije. Takođe, ne treba zaboraviti ni personalna pitanja, a jedno od bitnijih je imenovanje izaslanika predsedavajućeg za Ukrajinu. Njega imenuje predsedavajući OEBS, odnosno ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, a to mora biti neko po meri i Berlina i Moskve - kaže naš izvor.

Pritisci i zahtevi

Od svih ovih koraka najteži će biti balansiranje između Istoka i Zapada, ocenjuje Živadin Jovanović, bivši ministar inostranih poslova.
- Biće pritisaka i zahteva da Srbija nekom drži stranu, kao recimo donošenje rezolucije o Ukrajini, što bi bilo u interesu Zapada i Brisela. Ali Srbija mora da insistira na tome da se ne postavi navijački ni za koju stranu i da zadrži objektivnost i neutralnost, i da poštuje principe organizacije na čijem je čelu - upozorava Živadin Jovanović.

Držimo se neutralnosti

S njim se slaže i profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić, koji, međutim, dodaje da je Švajcarska, koja trenutno predsedava OEBS, postavila odlične temelje Srbiji u vezi s krizom u Ukrajini.
- Kad iskrsne pitanje rezolucije, osim Rusije, sigurno će se naći niz zemalja kojima takav akt neće biti u interesu. Što se mene tiče, treba nastaviti putem neutralnosti koji je Švajcarska već utrla. Moskva, Brisel i Vašington imaće realno suprotstavljena očekivanja, a za Srbiju će biti veliki izazov da odgovori na njih - kaže Simić.
Inače, planirano je da Srbija za predsedavanje OEBS potroši oko 54 miliona dinara.

KOJE POTEZE ĆEMO MORATI DA PREDUZMEMO

- Organizovanje 40-godišnjice od usvajanja Helsinškog završnog akta

- Donošenje novog strateškog okvira organizacije

- Imenovanje izaslanika predsedavajućeg za Ukrajinu

Ivica Dačić
TADIĆA NIKO NE SHVATA OZBILJNO

Boris Tadić, lider SDS, optužio je šefa srpske diplomatije i lidera SPS Ivicu Dačića da umesto „preuzimanja, pribegava prebacivanju odgovornosti na druge“. Međutim, Dačić kaže da neće više da komentariše Tadića.
- Neću više da komentarišem Tadića jer ga niko ne pominje i izgleda da ja jedino ozbiljno shvatam ono što on kaže - rekao je Dačić.

ČINJENICE

- OEBS je najveća regionalna, bezbednosna organizacija u svetu

- okuplja 56 država, ima 19 misija na terenu

- usmerena je na rano upozoravanje, prevenciju sukoba, upravljanje krizom i postkonfliktnu rehabilitaciju

- Srbija će za predsedavanje OEBS potrošiti oko 54 miliona dinara