GASNA PREVARA: Zbog Koštunice i Tadića Srbija gubi pet milijardi evra!
Zbog obećane izgradnje gasovoda NIS je prodat po ceni nižoj za 800 miliona evra, dok je ruskoj kompaniji omogućena i povlašćena stopa rudne rente, koja će važiti do 2023.
Bez garancija
Kamen temeljac ovakvim srpsko-ruskim energetskim odnosima još 2008. udarili su tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić i premijer Vojislav Koštunica, koji su nam garantovali da, ako prodamo NIS , Južnim tokom će gas poteći do 2013, a s njim i gotovo milijardu evra od tranzitnih taksi, građevinskih radova, gasnih elektrana.
Jedino što nisu objasnili jeste to čime su državu Srbiju zaštitili ukoliko ne dođe do izgradnje ovog gasovoda, budući da u onom što su potpisali nema ni reči o tome šta će se desiti sa NIS ukoliko ne dođe do izgradnje Južnog toka.
Za razliku od nas, Rusi su zaštitili svoje interese, tako da im sad ni dlaka s glave neće zafaliti zbog toga što od Južnog toka nema ništa.
To zna i premijer Aleksandar Vučić, koji tvrdi da je obustavljanje izgradnje Južnog toka loša vest za Srbiju.
- Po povratku sa sednice SB u Njujorku o tome ću razgovarati s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Srbija ničim nije doprinela donošenju takve odluke. Sigurno je da mi nismo ništa krivi, ali plaćamo cenu velikih. Građani Srbije ne moraju da brinu ni ove zime ni sledeće - rekao je Vučić.
Plaćamo cenu
Potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović rekla je da pored političke odgovornosti nadležni organi treba da vide da li postoji i krivična odgovornost Borisa Tadića i ljudi iz njegove vlade koji su napravili takav sporazum u kojem nisu zaštićeni srpski interesi.
- Zbog takvog sporazuma Srbija sada ne može ni da nadoknadi štetu koju će pretrpeti od mogućeg odustajanja od Južnog toka. Šteta je po raznim osnovama velika. Samo će naša građevinska industrija izgubiti oko pola miliona evra - rekla je Mihajlovićeva na konferenciji za novinare.
Ona dodaje da je ova vlada sve učinila da do izgradnje gasovoda dođe.
- To se ne bi moglo reći za vladu koju je vodio DS. Vreme je i da se vidi šta su naši pregovarači radili u vreme potpisivanja energetskog sporazuma, šta je radio Tadić i njegov DS, treba da ih je sramota. Zbog političkog marketinga prodali su interese Srbije. Od njihove vladavine godinama ćemo se oporavljati od prodaje naših resursa. Ni u jednoj jedinoj reči nisu zaštitili Srbiju u sporazumu - rekla je Mihajlovićeva. Ona dodaje da sada nije moguće prepravljati kupoprodajni ugovor sa NIS.
- Ali Tadić i društvo treba da odgovaraju - rekla je Mihajlovićeva za Kurir.
Svet
Kristalina Georgijeva, potpredsednica EK Pronaći nove izvore
Odluka Rusije da obustavi gradnju Južnog toka i način na koji je ta odluka doneta pokazali su zašto je raznovrsnost izvora energije tako značajno pitanje za Evropu. Gradnja gasovoda mora da bude u skladu sa evropskim propisima.
Gerhard Rojs, šef austrijskog OMV Južni tok nije gotov
Projekat gasovoda Južni tok nije gotov, a Briselu poručujem da ne koristi gas kao geopolitičko oružje.
Milorad Dodik, predsednik RS nije fer to Što radi eu
Nije fer ovo što radi EU. Razumem šta su strateški interesi Zapada i Rusije oko Ukrajine. Sada je ogroman problem, gubimo investicije od dve milijarde evra.
Putin: Smanjićemo cenu gasa Turskoj
Od sledeće godine, Rusija će smanjiti cenu gasa za Tursku za šest odsto. „Gasprom“ je odlučio da poveća za tri milijarde kubnih metara isporuku ruskog gasa Turskoj kako bi zadovoljio potrebe te zemlje. Rusija je spremna da izgradi gasni centar na tursko-grčkoj granici za snabdevanje jugoistočne Evrope tim važnim energentom, kako bi se kompenzovao gubitak „Južnog toka“.
Srbija
Tomislav Nikolić, Predsednik Srbije Igre mačke i miša
Nerealne su priče da će Srbija moći da se poveže preko Turske, Grčke i Makedonije, a daleko je da će to biti značajan izvor prihoda koliko bi doneo Južni tok. To su igre mačke i miša, a mi stradamo sa strane.
Aleksandar Antić, ministar energetike Bez potvrde „Gasproma“
Vlada nije dobila nikakav zvaničan dopis „Gasproma“ da se odustaje od Južnog toka. Premijer Vučić razgovarao je s mađarskim kolegom Viktorom Orbanom i pretpostavljam da će usaglašavanje stavova biti regionalno.
Dušan Bajatović, srbijagas Gasovod će biti izgrađen
Gasovod će biti izgrađen. Rusija i EU će se dogovoriti o realizaciji . Predstavnici Evropske komisije već za 9. decembar zakazali su sastanak sa zemljama učesnicama u izgradnji Južnog toka da bi se ta situacija raspravila.
Sanda Rašković Ivić, DSS EU da se dozove pameti
Ako se Južni tok ne bude gradio, posledice za Srbiju će biti katastrofalne, za šta je najveća odgovornost na EU. Da li će EU zaposliti nekoliko desetina hiljada srpskih radnika i preporoditi našu industriju i građevinarstvo?
Vladimir Putin
BUGARI, TUŽITE EU
Putin je uputio savet bugarskim liderima da traže odštetu za gubitak profita od EK jer je ta zemlja, kako je rekao, mogla da dobije oko 400 miliona evra godišnje zahvaljujući tranzitu gasa. Sa druge strane, bugarski predsednik Rosen Plevnelijev kaže da veruje da je odluka o Južnom toku potpuno u rukama Rusije i da trenutno niko ne može da proceni da li Bugarska dobija ili gubi ovim projektom.
Svima je jasno da Južni tok nije samo projekat između Rusije i Bugarske već između Rusije i EU - rekao je Plevnelijev.
Boris Tadić
KOŠTUNICA JE SVE DOGOVORIO
- Tek sada, kada je projekat Južnog toka obustavljen, svi shvataju koliko je taj projekat bio značajan. Kada je reč o prodaji NIS, nismo bili u situaciji da biramo - hitno nam je bio potreban strateški partner, koji bi uložio u tu kompaniju. NIS je bio u takvom stanju i zahvaljujući politici onih koji su danas na ključnim pozicijama u vlasti. Prethodna Koštuničina vlada je već privela sporazume kraju i, da nije bilo realizovanja sporazuma, bili bi dovedeni u pitanje odnosi sa Rusijom - rekao je Tadić. Koštunica se ovim povodom nije oglašavao.
Na čemu je Srbija oštećena
Privatizacija NIS:
- Privatizacioni savetnik „Dilojt“ procenio da 51 odsto prodatih akcija vredi 1,2 milijarde evra
- Kompanija prodata za 400 miliona evra
- Gubitak 800 miliona evra
Rudna renta:
- „Gasprom“ plaća tri odsto umesto zakonskih sedam odsto
- Na toj razlici Srbija do sada izgubila 240 miliona evra
- Do 2023, do kada važi uredba Vlade, izgubićemo još 720 miliona evra, to jest 80 miliona godišnje
Eksploatacija domaće nafte:
- Ruse košta 25 dolara po barelu
- Prodavali je za 125 dolara po barelu
- Na tome Srbija do sada izgubila 426 miliona evra
Prihod od tranzita:
- Srbija do sada ostala bez 300 miliona evra jer je gasovod trebalo da bude završen 2013.
- Do 2023. po tom osnovu gubimo još 2,7 milijardi evra
Budžetski rashodi:
- 50 miliona evra do sada potrošeno za pripremne radove, izradu projekata za izgradnju Južnog toka i eksproprijaciju 8.000 hektara zemljišta
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti