On je ocenio da je sve u Srbiji neprijatno iznenadila vest da je ruska strana odustala od izgradnje Južnog toka

BEOGRAD - Šef poslaničkog kluba SNS Zoran Babić pitao je koja je odgovornost srpske strane i pregovarača koji su sklapali energetski sporazum sa Rusijom.

On je u delu sednice, kada poslanici svakog utorka i četvrtka postavljaju pitanja vladi i traže objašnjenja, pozvao MUP da shodno ovlašćenjima koje ima, ispita sve okolnosti pod kojim je taj sporazum napravljen, kao i nekadašnjeg predsednika Srbije Borisa Tadića i DS koji su, kako je ocenio, tada kreirali život građana.

"Moje pitanje upućeno je ministrima energetike i MUP - koja je odgovornost srpske strane, odnosno glavnih pregovarača prilikom sklapanja energetskog porazuma, neki od njih su sada naše kolege poslanici, koji su uslovi bili 2007. i 2008. godine kada je ugovor sklapan, da li su povređeni interesi države", pitao je Babić.
On je ocenio da je sve u Srbiji neprijatno iznenadila vest da je ruska strana odustala od izgradnje "Južnog toka". "To je za nas bitan projekat ne samo zbog energetske bezbednosti, već i zbog otvaranja novih radnih mesta", rekao je Babić.

Poslanici Skupštine Srbije iskoristili su mogućnost da postave pitanja vladi, među kojima su bila ona koja su se odnosila na situaciju u Majdanpeku, problem sa kafilerijom u Somboru, restituciju, Južni tok.
Poslanica SDS Branka Karavidić upitala je premijera zašto nije sazvana hitna sednica vlade gde bi se razmatrali problemi Majdanpeka, pošto je situacija, kako je ocenila, pravazišla mogućnosti ministra energetike i zašto nije proglašena vanredna situacija u tom gradu.

“Zbog havarije na elektroenergetskoj mreži građani Majdanpeka su bez struje, vode, a najdramatičnije je u samom gradu, gde oko 5.000 građana živi u zgradama koje se greju na daljinsko grejanje”, podsetila je Kravidić.
Ona je upitala da li takva situacije nije dovoljno alarmantna da zaslužuje da Majdanpek obiđe i ministar za vanredne situacije.

Poslanik SPO Žika Gojković uputio je pitanje ministarki poljoprivrede koji se tiče rešavanje problema u vezi sa kafilerijom u Somboru. “Neprijaten miris i problem koji mogu nastati, tabu je tema svake lokalne vlasti. Veterinarska inspekcija je utvrdila brojne nepravilnosti i predložila suspenziju ove ustanove, što je presedan”, rekao je Gojković i dodao da je ovo prva lokalna vlast koja je pokazala spremnost da reši taj problem. "Kada će ovaj višedecenijski problem biti rešen", pitao je Gojković.

On je postavio i pitanje restitucije, istakavši da sledi isplata aktontacije obveznica, a država nema novca. “Doneta je odluka o prolongiranju isplate, a svima više odgovara nadoknada zemlje umesto obveznica”, rekao je Gojković i podsetio da je SPO i DHS S i ranije upućivao predlog zakona kojim bi taj problem bio rešen kao i druge nepravde iz prošlosti.